Rozwijaj się z nami

Ile zarabia logopeda? Sprawdź, jakie są dochody logopedów w 2021r.

8 listopada 2021

Praca logopedy dla wielu może wydawać się zajęciem nudnym i żmudnym. Część z nas kojarzy logopedów jedynie ze szkołą, w której mieli pierwszy i ostatni kontakt z tym zawodem. Czym się zajmuje? Czy jest to opłacalny zawód w Polsce? Ile miesięcznie zarabia logopeda?

Kim jest i czym się zajmuje logopeda?

Logopeda to specjalista, którego głównym zadaniem jest pomoc osobom, które mają problem z wymową, czyli poprawną artykulacją głosek. Najczęściej zgłaszają się do takiego specjalisty rodzice dzieci, u których występują problemy z mówieniem – seplenienie, trudności z wymówieniem głoski „r” czy jąkanie. Logopedzi pracują również z pacjentami, którzy cierpią na choroby o podłożu neurologicznym. Warto podkreślić, że z tej grupie pacjentów pomagają neurologopedzi. Godnym uwagi jest fakt, że coraz częściej z usług logopedów korzystają obcokrajowcy, którzy chcą pozbyć się akcentu.

Gdzie pracuje logopeda?

Najczęstszym miejscem pracy jest przede wszystkim szkoła i przedszkole, ponieważ aparat mowy rozwija się, kiedy jesteśmy dziećmi. Warto zwrócić uwagę na to, że logopedzi zatrudnieni w placówce oświatowej podlegają Karcie Nauczyciela, więc muszą mieć uprawnienia pedagogiczne. Na ich liście miejsc pracy są również: szpitale, sanatoria, poradnie psychologiczno-pedagogiczne i logopedyczne, czy ośrodki dla osób niesłyszących. W przeważającej większości logopedzi łączą pracę w szkole z działalnością w innym miejscu. Liczba stanowisk w placówkach państwowych ustalana jest odgórnie przez rząd. Ze względu na to coraz częściej, logopedzi decydują się na własny gabinet logopedyczny, a więc pracą na własny rachunek. Dzięki temu mają możliwość ustalenia własnego cennika oraz większą swobodę pracy.

Ile godzin tygodniowo pracuje logopeda?

Jedną z ciekawszych kwestii dotyczących pracy specjalisty od wymowy jest czas, jaki poświęca na aktywność zawodową. Ta profesja rządzi się swoimi regułami i w zależności od miejsca zatrudnienia, czas pracy będzie inny. Na przykład logopeda pracujący w szkole, nie może przekroczyć 40h tygodniowo. Pensum jest ustalane indywidualnie, dlatego jeden logopeda może pracować 20h, inny 25h. Dodatkowym problemem są też niejasne przepisy, które nierzadko przyczyniają się do pracy ponad ustalony czas. Jak to możliwe? Jedne zajęcia z logopedą szkolnym trwają 45 min. Niektórzy dyrektorzy przyjmują, że ich godzina dydaktyczna wynosi 60 min i nie respektują tłumaczeń podwładnych. Jeśli natomiast specjalista pracuje dla prywatnego ośrodka lub jest samozatrudniony jego wymiarem pracy jest najczęściej pełny etat. Warto zaznaczyć, że logopedzi wykonują mnóstwo pracy poza samymi terapiami. Wśród ich obowiązków są: sporządzanie planów terapii, przygotowywanie materiałów, stałe doszkalanie się, uczestnictwo w konferencjach i sympozjach.

Ile zarabia logopeda?

Na stawkę za jedną sesję będzie mieć wpływ wiele czynników. Przede wszystkim należy zdecydować się, ile minut ze specjalistą potrzebujemy. Najczęściej logopedzi pracują od 45 do 60 minut podczas jednej sesji. Kolejnym ważnym aspektem jest oczywiście miasto, w którym odbywa się konsultacja. Miasta wojewódzkie przodują, gdy mowa o stawkach za pojedynczą logoterapię. Z pewnością na cenę wizyty wpłynie również staż pracy oraz uzyskane tytuły naukowe (mgr, dr, prof.). Nie można zapomnieć o wydanych publikacjach naukowych, rozpoznawalności oraz renomie.

Prywatna konsultacja indywidualna wygląda następująco:

#MiastoStawka
1Warszawa90 – 200 zł/h
2Kraków70 – 250 zł/h
3Poznań70 – 250 zł/h
4Wrocław60 – 180 zł/h
5Łódź50 – 180 zł/h
6Rzeszów50 – 120 zł/h

To, ile zarabia logopeda bardzo prosto wyliczyć, przyjmując pewien uproszczony schemat. Przypuśćmy, że specjalista przyjmuje tygodniowo 25 pacjentów, a koszt wizyty wynosi 100 zł. Miesięczna wartość dochodu prezentuje się następująco:

100*25*4=10000 zł/mc

Należy pamiętać o tym, że taka kwota jest możliwa tylko w sytuacji, gdy odbędą się wszystkie zaplanowane spotkania, dlatego część logopedów ustala warunki współpracy w kontrakcie. Chcą w ten sposób uniknąć częstego odwoływania spotkań. Nie należy zapominać o miesięcznych wydatkach takich jak: ZUS, koszta administracyjne (np. księgowość) czy wynajem gabinetu. Jeśli prowadzisz gabinet, sprawdź nasz program DobryGabinet, dzięki któremu w łatwy i przejrzysty sposób przejrzysz swoje zarobki.

Ile zarabia logopeda w szkole?

W przypadku logopedów, którzy podejmują się pracy w państwowych placówkach oświatowych, sytuacja finansowa ma się zupełnie inaczej. Zgodnie z danymi przedstawionymi przez portal wynagrodzenia.pl mediana zarobków nauczycieli logopedów wygląda następująco:

stanowiskozarobki
młodszy specjalista3230 zł (brutto)
specjalista3930 zł (brutto)
starszy specjalista4820 zł (brutto)

Jak można zauważyć staż pracy w znacznym stopniu wpływa na płacę.

Co dodatkowo może wpłynąć na zarobki logopedy?

Z pewnością nie będzie to dużym zaskoczeniem – certyfikaty. Jednym z ważniejszych jest przede wszystkim Certyfikat Zawodowy Logopedy, wydawany przez Polski Związek Logopedów. Mogą go otrzymać logopedzi, którzy ukończyli studia kierunkowe i mają staż pracy nie mniejszy niż 2 lata.

Rozpoznawalność. Mowa tu przede wszystkim o rozpoznawalności medialnej, a nie tylko branżowej, choć i ta jest pożądana. Na polskim rynku jest duże pole do popisu dla logopedów. Promowanie wiedzy zawsze jest dobrym pomysłem, w szczególności w dziedzinie, o której nie mówi się tak często.

Tytuły naukowe są niewątpliwie zaletą dla logopedów. Badania naukowe prowadzone w obrębie swojej specjalności pomagają w zyskaniu rozpoznawalności wśród osób z branży. Bez wątpienia są też przewagą na rynku, w sytuacji, kiedy klient waha się pomiędzy dwoma specjalistami, wybierze tego bardziej doświadczonego lub utytułowanego.

Opcja prowadzenia konsultacji online wydaje się oczywistością, choć nie każdy logopeda oferuje tego typu spotkanie. Takie rozwiązanie pozwala na zdobycie pacjentów z różnych zakątków Polski, aczkolwiek nie wszyscy będą nią zainteresowani. Co może być przeszkodą? Przede wszystkim to, że pacjentami są najczęściej dzieci, które potrzebują zupełnie innego podejścia, niż ludzie dorośli. Łatwiej też pracować z nimi, gdy są fizycznie obok specjalisty. Z tego powodu konsultacje logopedyczne częściej odbywają się stacjonarnie.

Przeczytaj również: Ile zarabia psychoterapeuta?

Podsumowanie

Artykuł jest krótkim opracowaniem na temat zarobków logopedów w Polsce. Skupia się przede wszystkim na omówieniu tematu płac na 2 płaszczyznach: prywatnej i publicznej. W artykule szczegółowo wyjaśniono czym i z czym wiąże się praca logopedy.

Oceń artykuł

Spodobał Ci się ten artykuł?

Udostępnij go znajomym!

.

Wybrane dla Ciebie