Rozwijaj się z nami

Kasa fiskalna online dla terapeutów i coachów? Czy jest obowiązkowa? A jeśli tak to od kiedy?

17 stycznia 2020

Kasa fiskalna online dla pewnych grup przedsiębiorców jest obowiązkowa od 2020 r. Przygotowaliśmy analizę jak działa kasa fiskalna online oraz jak zmiana ta wpływa na terapeutów i coachów. Opisaliśmy, które grupy muszę zakupić kasę on-line i jak mogą zwrócić się o zwrot poniesionych kosztów.

Kasa fiskalna online – co to takiego?

Kasa fiskalna online to zwykła kasa fiskalna, która dodatkowo ma stałe połączenie z Centralnym Repozytorium Kas („CRK”). W CRK zbierane są dane generowane przez kasę fiskalną. Są to między innymi raporty dobowe, wystawiane paragony fiskalne, dokumenty niefiskalne, różnego rodzaju zdarzenia czy informacje o przeglądach okresowych kasy. Kasa online wysyła „w sposób ciągły, zautomatyzowany i bezpośredni” raporty do Repozytorium co dwie godziny. Czas ten może się zmienić i jest ustawiany przez Ministerstwo Finansów. Dlatego też przedsiębiorca posiadający taką kasę musi zapewnić jej stały i nieprzerwany dostęp do internetu. Każda kasa fiskalna online musi również współpracować z terminalem płatniczym emitując tzw. e-paragon. Jeśli zastanawiasz się czy wprowadzić możliwość płacenia kartą możesz o tym poczytać w naszym poprzednim wpisie o terminalach w gabinecie.


DobryGabinet

Jeśli polubisz naszą stronę na Facebooku albo zapiszesz się do naszego newslettera (np. na dole tej strony) będziesz mógł/-a na bieżąco śledzić nasz blog z takimi informacjami jak te. Ponadto DobryGabinet to program, który ułatwia administrację Twoim gabinetem oszczędzając Twój czas i pomagając Ci z kalendarzem, notatkami, fakturami czy RODO. Możesz prowadzić swój gabinet bez jednej kartki papieru!

Prowadzisz ośrodek terapeutyczy? Odezwij się do nas koniecznie na adres kontakt@dobrygabinet.com – mamy coś dla Ciebie!


W jakim celu wprowadza się kasy fiskalne online?

Jak wyjaśnia Ministerstwo Finansów na swoim portalu podatki.gov.pl celem wprowadzenia kas online jest „kontrola i zmniejszenie skali nieujawnionych transakcji oraz trwałego ograniczania luki podatkowej„. Chodzi zatem o kontrolę czy przedsiębiorcy właściwie rozliczają i wykazują swoje dochody. A w dalszej perspektywie celem jest „poprawa ściągalności podatków” i „zwiększenie transparentności obrotów„. Będzie to znaczenie ułatwione na podstawie danych dostarczanych z kas online, które umożliwią zdalne monitorowanie aktywności podmiotów gospodarczych. Na tej podstawie ministerstwo będzie mogło skutecznie kierować kontrole bezpośrednie do miejsc wykonywania działaności. Czyli celem ostatecznym jest „zmniejszenie szarej strefy, a w konsekwencji zwiększenie wysokość wpływów budżetowych„.

Od kiedy kasa fiskalna online jest obowiązkowa?

Na portalu Ministerstwa Finansów podatki.gov.pl możemy znaleźć szczegółowe informacje dotyczące wprowadzenia kas online. Nie są one narazie obowiązkowe. Kasa fiskalna online będzie obowiązywać wszystkich przedsiębiorców dopiero od dnia 1.01.2023 r. Do tego jednak czasu ustawodawca przewidział pewne okresy przejściowe i określił, które grupy powinny jako pierwsze wprowadzić kasy. Szczegółowe informacje można znaleźć w Objaśnieniu Podatkowym z dnia 11.07.2019 wydanym przez Ministerstwo Finansów. Oto jakie terminy wyszczególniono w Ustawie dot. obowiązkowego wprowadzenia kas fiskalnych online:

  • 1.01.2020 r. – stacje benzynowe (sprzedaż benzyny, oleju napędowego, gazu). Ponadto warsztaty naprawy pojazdów silnikowych i motorowerowych, punkty bieżnikowania i wymiany opon i kół.
  • 1.07.2020 r. – przedsiębiorstwa świadczące usługi gastronomiczne, zakwaterowania krótkoterminowego, a także sprzedaży węgla, brykietu i innych paliw stałych,
  • 1.01.2021 r. – przedsiębiorstwa świadczące usługi fryzjerskie, kosmetyczne, budowlane. Ponadto zakłady świadczące usługi w zakresie opieki medycznej świadczonej przez lekarzy i dentystów, prawniczych oraz związanych z działalnością obiektów służących poprawie kondycji fizycznej (wyłącznie w zakresie wstępu).

W żadnym z tych terminów nie są wskazaniu terapeuci czy coachowie. Jednym z powodów może być brak ogólnych zapisów dotyczących obu tych grup zawodowych. Możemy się jednak zastanowić jaka będzie interpretacja w kontekście psychoterapeutów i włączenia ich w trzeci, obowiązkowy termin 1.01.2021 r. Na tą chwilę nie znaleźliśmy interpretacji, które by na to wskazywały, ani takich które by na to nie wskazywały. Z całą pewnością napiszemy o tym w przyszłości jeśli tylko takie interpretacje się pojawią. Dlatego warto polubić naszą stronę na Facebooku gdzie pojawią się wpisy z naszego bloga. Zachęcamy do zapisania się do naszego newslettera (np. na dole tej strony), aby nie przegapić ważnych informacji takich ja ta.

Czy muszę kupić nową kasę fiskalną online? Czy są jakieś ulgi?

Ponieważ zmiana będzie obowiązywać od 2023 r. wszystkich przedsiębiorców warto się zastanowić nad wymianą kasy przy najbliższej okazji. Na dodatek nie wiemy czy ustawodawca nie włączy psychologów czy coachów do obowiązkowej grupy wraz z lekarzami od 1.01.2021 r. Na zachętę MF wprowadziło ulgi na wymianę kasy fiskalnej. Ulgi uzależnione są od terminu i grupy, do której przynależy dany przedsiębiorca.

Ulga przysługuje podatnikom, dla których:

  • powstał obowiązek prowadzenia ewidencji za pomocą kasy fiskalnej on-line w obowiązujących terminach,
  • którzy dotychczas nie używali żadnych kas rejestrujących, a rozpoczęli prowadzenie ewidencji przy pomocy kasy on-line, mimo iż nie powstał u nich obowiązek prowadzenia ewidencji,

A zatem ulga będzie Ci przysługiwać jeśli wg. ustawy podlegasz obowiązkowi wymiany na kasę online LUB dobrowolnie kupisz kasę online pod warunkiem, że dotychczas nie miałeś żadnej innej kasy fiskalnej.

Ulga ta wynosi 90% wartości ceny zakupu (bez podatku), ale nie więcej niż 700 zł. Ulga przysługuje również tym podatnikom, którzy są zwolnieni z podatku VAT, a zatem psychologom czy coachom. Aby skorzystać z ulgi zakup kasy musi zostać dokonany w terminie 6 m-cy od wprowadzenia ewidencji. Chcemy jeszcze raz podkreślić, iż w tej chwili nie ma informacji czy psychoterapeuci i coachowie będą ujęci w obowiązkowych grupach czy nie. Jeśli tylko taka informacja się pojawi z pewnością o niej napiszemy, dlatego warto zapisać się na nasz newsletter (np. na dole tej strony) oraz polubić naszą stronę na Facebooku gdzie publikujemy informacje o nowościach na naszym blogu dla terapeutów i coachów .

Jak mogę ubiegać się o ulgę?

W przypadku podmiotów zwolnionych z podatku VAT (takich jak terapeuci czy coachowie) ulga zostanie wypłacona na wniosek podatnika złożony do właściwego Urzędu Skarbowego. Taki wniosek należy:

  • złożyć do Naczelnika właściwego Urzędu Skarbowego,
  • najwcześniej w miesiącu po miesiącu, w którym rozpoczęto ewidencję z wykorzystaniem kasy fiskalnej on-line,
  • złożyć w dowolnej formie (pisemnej lub wydruku) wraz z danymi podatnika oraz numerem rachunku bankowego, na który US ma dokonać zwrotu i zawierać własnoręczny podpis podatnika,
  • dołączyć kopię faktury zakupu oraz kopię dowodu zapłaty za kasę fiskalną online. Ponadto należy dołączyć kopię raportu miesięcznego potwierdzającego rozpoczęcie sprzedaży z wykorzystaniem kasy on-line.

Zasady zwrotu kwoty wydanej na zakup kasy online można pobrać z tej strony portalu podatki.gov.pl. I na koniec ważna uwaga: z ulgi nie możesz skorzystać jeśli nie jesteś objęty obowiązkiem na mocy ustawy wprowadzającej. Czyli jeśli dobrowolnie wymieniasz kasę fiskalną na taką on-line nie przysługuje Ci ulga z tego tytułu!

Podsumowanie

Na podstawie obecnych przepisów obowiązek wymiany i wprowadzenia kasy fiskalnej on-line dla terapeutów czy coachów nie pojawia się. Wydaje się więc, że kasę fiskalną online mogę wprowadzić wyłącznie Ci terapeuci, bądź coachowie, którzy dopiero rozpoczynają ewidencję sprzedaży, a wcześniej nie posiadali żadnej kasy fiskalnej. Będą oni mogli ubiegać się o zwrot kosztów zakupu nowej kasy zgodnie z zasadami opisanymi powyżej. W artykule opisaliśmy terminy wprowadzenia takiego obowiązku wraz z podaniem grup, które zobowiązane są do takiej zmiany.

Oceń artykuł

Spodobał Ci się ten artykuł?

Udostępnij go znajomym!

.

Wybrane dla Ciebie