Rozwijaj się z nami

Od 1.02.2020 r mały ZUS plus dla terapeuty i coacha? Zobacz czy możesz płacić niższe składki ZUS w 2020 r.

5 lutego 2020

Od 1.02.2020 r. wchodzi w życie zmiana przepisów dotyczących małego ZUSu. Chcesz wiedzieć czy również Ty możesz skorzystać z małego ZUSu plus? Przeczytaj poniżej czym jest mały ZUS plus, jakie warunki należy spełnić, aby móc się o niego ubiegać, jakiej wielkości jest to zniżka oraz co trzeba zrobić aby z niej skorzystać.

Od 1.02.2020 r. w życie weszły nowe zasady tzw. małego ZUSu plus, który rozszerza dotychczasowy limit tzw. małego ZUSu. Obecnie ze zniżki będą mogli skorzystać przedsiębiorcy, a zatem również terapeuci i coachowie prowadzący swoją działalność, jeśli w 2019 r. osiągnieli przychód do 120 tys. zł. Dla tej grupy składki będą liczone proporcjonalnie do przychodu.


DobryGabinet

Jeśli polubisz naszą stronę na Facebooku albo zapiszesz się do naszego newslettera (np. na dole tej strony) będziesz mógł/-a na bieżąco śledzić nasz blog z takimi informacjami jak te. Ponadto DobryGabinet to program, który ułatwia administrację Twoim gabinetem oszczędzając Twój czas i pomagając Ci z kalendarzem, notatkami, fakturami czy RODO. Możesz prowadzić swój gabinet bez jednej kartki papieru!


Mały ZUS plus – dotychczas i teraz

W 2019 r. z tzw. małego ZUSu mogły skorzystać osoby, które w poprzednim roku podatkowym osiągnęły przychód 63 tyś. zł. Kwota ta wynosiła 30 krotność minimalnego rocznego wynagrodzenia. Obecnie, w styczniu 2020 r. kwota ta wynosi 67.500,00 zł.

Nowe przepisy od 1.02.2020 r. podnoszą ten limit do 120 tyś. zł rocznego przychodu. Dodatkowo, abyś mógł/-a skorzystać z małego ZUSu plus musisz spełnić następujące warunki:

  • Prowadziłeś/-aś swoją działalność przynajmniej 60 dni w zeszłym roku,
  • Nie rozliczałeś/-aś roku 2019 w formie karty podatkowej korzystając jednocześnie korzystając ze zwolnienia sprzedaży z podatku VAT,

Jeśli spełniasz warunki to przeczytaj poniżej jak wyliczyć wysokość składki oraz jak możesz zgłosić się do niższego ZUSu. Jeśli nie jesteś pewien/-na warto zapytać o to swoją księgową – masz na to czas w lutym!

Jak wyliczyć wysokość składek małego ZUSu plus

Aby obliczyć wysokość składki małego ZUSu plus musisz wykonać poniższe cztery kroki:

1. Skorzystaj ze wzoru

( Roczny przychód z roku 2019 / liczba dni kalendarzowych w których prowadziłeś/-aś działaności ) * 30

2. Zaokrąglij wynik

Następnie wynik musisz zaokrąglić do dwóch miejsc po przecinku.

3. Pomnożyć wynik razy 0.5

Zaokrąglony wynik z punktu 2 pomnóż razy 0.5

4. Zaokrąglij do pełnych groszy

Wynik z punktu 3. zaokrąglij do pełnych groszy w górę.

Mały ZUS plus - przykład obliczeń
Photo by Kelly Sikkema on Unsplash

Przykład obliczeń

Jeśli nie jesteś pewny/-a jak podstawić do wzoru przedstawiamy dla Ciebie przykład obliczeń.

Załóżmy, że poprzednim roku osiągnąłeś/-aś przychód w wysokości 80.000 zł i prowadziłeś/-aś działalność cały rok 2019. Od tego dochodu musisz odjąć wpłacone składki na ubezpieczenie społeczne, bez składek na ubezpiecznie zdrowotne. Przyjmijmy, że w 2019 roku wpłaciłeś/-aś 1069,14 zł miesięcznie tytułem składek na ubezpieczenie społeczne (bez ubezpieczenia zdrowotnego). Daje to kwotę 12.829,68 zł w skali roku. Od Twojego dochodu 80.000 zł musisz odjąć wpłacone składki. Otrzymasz w ten sposób: 80.000 – 12.829,69 = 67.170,32 zł. Od tak wyliczonego dochodu musisz obliczyć wysokość składki. Obliczenia te będą wyglądały następująco (wg. wzoru podanego wyżej):

67170,32 / 365 * 30 = 5520,8482191….

Następnie musisz zaokrąglić do dwóch miejsc po przecinku czyli będzie to wartość 5520,85. Tą wartość należy pomnożyć razy 0.5 co daje: 2760,43 zł. Od obliczonej podstawy (2760,43 zł) są obliczane składki na kolejne filary ubezpieczenia społecznego

Obliczona w ten sposób wartość musisz porównać do kwoty 30% minimalnego wynagrodzenia oraz 60% prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego. Wynika to z tego, że podstawa składek nie może być niższa niż 30% minimalnego wynagrodzenia oraz nie może przekraczać 60% prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia na dany rok.

Tak zwany duży ZUS, czyli normalna wysokość podstawy, to 3136,20 zł (w lutym 2020 r.). Jeśli w wyniku powyższych obliczeń otrzymałeś/-aś większą wartość to znaczy, że nie przysługuje Ci ulga i po prostu musisz opłacać składkę od wartości normalnej podstawy czyli właśnie 3136,20 zł.

W naszym przypadku oszczędność z tytułu małego ZUSu plus wynosi 3136,20 – 2760,43 = 375,77 zł każdego miesiąca. . W skali roku daje to więc oszczędności na poziomie 375,77 x 12 = 4509,24 zł !

Kolejny przykłady wraz z wyleczeniami możesz znaleźć na stronie ZUS dotyczącej programu mały ZUS plus.

Do kiedy należy się zgłosić?

Jeśli chcesz skorzystać z nowego rozwiązania mały ZUSu plus musisz złożyć odpowiednie dokumenty do ZUSu do dnia 2.03.2020 r! Jakie dokumenty należy złożyć?

Jeśli dotychczas rozliczałeś/-aś się wg. małego ZUSu nie musisz nic robić – automatycznie zostaniesz przeniesiony/-a do nowego programu ZUS plus.

Jeśli będziesz przystępować do małego ZUSu plus musisz poczynić następujące kroki zgodnie z opisem na stronie internetowej ZUSu. Musisz wyrejestrować się z ubezpieczenia za pomocą druku ZUS ZWUA z kodem tytułu ubezpieczenia zaczynającym się od 05 10. Dodatkowo musisz zgłosić się do ubezpieczenia społecznego drukiem ZUS ZUA z kodem tytułu ubezpieczenia rozpoczynającego się od 05 90. Jak podaje ZUS oprócz dokumentów zgłoszeniowych należy również złożyć dokument ZUS DRA cz. II lub ZUS RCA cz. II.

Jeśli nie zgłosisz się po ulgę w wyznaczonym terminie ZUS przyjmie, że rezygnujesz z niej i nie będzie Ci przysługiwać!

Jak długo możesz korzystać z ZUS plus ?

Jak podaje na swojej stronie ZUS z małego ZUSu plus będziesz mógł/-a korzystać maksymalnie przez 36 miesięcy w ciągu ostatnich 60 miesięcy prowadzenia działaności. Tzn. do momentu, w którym będziesz prowadził/-a swój gabinet nie dłużej niż 60 miesięcy (czyli 5 lat) przez maksymalnie 36 kolejnych miesięcy będziesz mógł/-a korzystać z tej zniżki.

Mogę skorzystać z ulgi! Co dalej?

Jeśli okaże się, że ulga Ci przysługuje i zgłosiłeś/-aś się do zniżki w ZUSie będziesz musiał/-a na żądanie ZUSu wykazywać swoje dochody. ZUS będzie sprawdzał czy nadal kwalifikujesz się do obniżki, czy być może Twoje dochody są na tyle wysokie, że nie zniżka już Ci nie przysługuje.

Podsumowanie

Mały ZUS plus może przynieść Ci dodatkowe oszczędności w Twoim gabinecie. Aby z niego skorzystać należy policzyć swoje dochody za 2019 r. wg. przedstawionego wzoru. Jeśli z obliczeń okaże się, iż przysługuje Ci dodatkowa zniżka czyli właśnie mały ZUS plus to będziesz musiał/-a do 2.03. 2020 r. złożyć odpowiednie podania do ZUSu. Z wyliczeń wynika, że w praktyce mały ZUS plus będzie przysługiwał osobom, które w 2019 r. miały dochody na poziomie do ~76 tyś. zł. Osoby, które osiągnęły niższe dochody będą mogły liczyć na niższe składki, które w ciągu roku mogą uzbierać się do znaczącej sumy (w przypadku naszych obliczeń było to aż 4500 zł rocznie).

Jeśli chcesz być na bieżąco z przydatnymi informacjami dotyczącymi Twojego gabinetu zapisz się na nasz newsletter poniżej i polub naszą stronę na Facebooku. DobryGabinet to również program dla terapeutów i coachów, który zajmie się administracją w Twoim gabinecie tak abyś Ty miał/-a więcej czasu dla siebie i Twoich pacjentów!

Oceń artykuł

Spodobał Ci się ten artykuł?

Udostępnij go znajomym!

.

Wybrane dla Ciebie

Podatki

Jak otworzyć gabinet psychologiczny?

W dzisiejszych czasach, kiedy coraz więcej osób boryka się z problemami natury psychicznej, wsparcie psychologiczne i psychoterapeutyczne staje się coraz bardziej potrzebne. W tej sytuacji otwarcie własnego gabinetu psychologicznego może dać Ci nie tylko wiele satysfakcji z pomocy innym ludziom, ale także pewne źródło dobrego dochodu. Jednak, aby to zrobić, potrzebna jest nie tylko pasja, lecz również wiedza i doświadczenie biznesowe. Poniżej znajdziesz 10 kroków, które pomogą Ci otworzyć gabinet psychologiczny i skutecznie go prowadzić.