Rozwijaj się z nami

Pożyczka dla psychologów i coachów w wysokości 5.000 zł w ramach Tarczy Antykryzysowej 2.0. Jak ją otrzymać, jakie są warunki oraz czy warto?

29 kwietnia 2020

Tarcza antykryzysowa 2.0 wprowadza nowe możliwości pomocy dla przedsiębiorców. Jednym z nich jest pożyczka dla psychologów i coachów w wysokości 5.000 zł. W tym wpisie postaramy się opisać czy z dofinansowania mogą skorzystać terapeuci, psychologowie i coachowie, jakie są warunki aby otrzymać taką pomoc, na czym ona polega a przede wszystkim czy warto sięgać po takie wsparcie.

Tarcza antykryzysowa 2.0

Kolejna, druga wersja tarczy antykryzysowej wprowadza możliwość wprowadzenia mikropożyczki. Z informacji zawartych na portalu gov.pl wynika, iż mikroprzedsiębiorcy mogą ubiegać się o jednorazową pożyczkę w wysokości do 5 tys. zł udzielaną z Funduszu Pracy. Mikroprzedsiębiorcy to w rozumieniu tego rozporządzenia osoby, które prowadzą jednoosobową działalność gospodarczą, a zatem również psychologowie, psychoterapeuci czy coachowie. Abyś mógł/-a skorzystać z tej formy pożyczki Twoją działalność musisz prowadzić przed 1.03.2020 r. Jeśli nie jesteś pewien/-a czy możesz skorzystać wejdź na tą stronę na portalu gov.pl aby sprawdzić czy się kwalifikujesz.

Pożyczka dla psychologów i coachów w wysokości 5.000 zł

Zgodnie z informacjami na portalu rządowym jest to jednorazowa pożyczka w kwocie do 5 tys. zł. Oprocentowanie tej pożyczki to 0,05 stopy redyskonta weksli przyjmowanych przez Narodowy Bank Polski w skali roku. Okres spłaty nie może przekroczyć 12 miesięcy i rozpocznie się po 3 m-cach od momentu wypłaty pożyczki. Istnieje szansa wydłużenie okresu spłaty ponad przewidziane 12 m-cy przez Radę Ministrów w związku ze stanem epidemiologicznym. Narazie jednak, z informacji na stronie gov.pl, jest to jedynie potencjalna możliwość.

Umorzenie pożyczki

Ustawodawca przewidział możliwość umożenia pożyczki pod warunkiem, iż mikroprzedsiębiorca będzie dalej prowadził swoją działalność gospodarczą przez okres 3 m-cy od dnia jej udzielenia. W tym celu należy złożyć stosowne oświadczenie o prowadzeniu działalności przez okres 3 m-cy we wniosku o umorzenie pożyczki. W praktyce w terminie 14 dni od spełnienia warunku umorzenia musisz złożyć do Powiatowego Urzędu Pracy (PUP) wniosek o umorzenie. Jeśli nie spełnisz warunków lub nie złożysz wniosku obowiązuje Cię spłata zgodnie z harmonogramem ustalonym z PUP. Umowę pożyczki oraz wniosek w formacie PDF lub docx można pobrać z tej strony.

Jak mogę złożyć wniosek?

Wniosek można złożyć na różne sposoby. Z wypełnionym papierowo wnioskiem można się udać do Powiatowego Urzędu Pracy. Drugą możliwością jest złożenie go elektronicznie za pomocą formularz elektronicznego na stronie praca.gov.pl.

Czy warto skorzystać z pożyczki?

Jeśli planujesz nadal prowadzić swoją działalność psychologa, psychoterapeuty czy coacha w okresie conajmniej 3 miesięcy to naszym zdaniem warto jest rozważyć wzięcie pożyczki. Jej głównym celem jest pokrycie bieżących kosztów prowadzenia działaności. Jeśli w wyniku pandemii Covid-19 Twoje dochody spadły albo mogą spaść, nie na tyle jednak iż rozważasz zawieszenie działaności to naszym zdaniem warto sięgnąć po te środki.

Podsumowanie

W artykule opisaliśmy niskooprocentowaną pożyczkę z Funduszu Pracy jaka oferowana jest w ramach pomocy Tarczy Antykryzysowej 2.0. Przedstawialiśmy kryteria jakie należy spełniać, aby otrzymać pożyczkę. Opisaliśmy również co należy zrobić aby skorzystać z jej umorzenia po okresie 3 m-cy od otrzymania.

Program do Twojego gabinetu za darmo na 6 m-cy

Jesteś psychologiem lub psychoterapeutą? Zachęcamy Cię do wypełnienia naszej ankiety dostępnej pod tym adresem: https://forms.gle/LRT7wbhAaVWQFtnz7 . Wszystkie osoby które ją wypełnią do 3.05.2020 r. otrzymają raport z wynikami oraz darmowy abonament DobregoGabinetu na okres 6 m-cy.

Jeśli chcesz rozwijać swój gabinet koniecznie zapisz się na nasz newsletter, aby nie przegapić nowości na naszym blogu.

Oceń artykuł

Spodobał Ci się ten artykuł?

Udostępnij go znajomym!

Wybrane dla Ciebie