Rozwijaj się z nami

Praca zdalna z pacjentami dla psychologa, psychoterapeuty czy coacha. Przegląd 8 dostępnych narzędzi.

16 marca 2020

Jesteś psychologiem, psychoterapeutą lub coachem i rozważasz pracę zdalną z pacjentami i klientami? Nie wiesz, których narzędzie użyć, aby kontakt z Twoim pacjentem/klientem był łatwy i bezpieczny? Przygotowaliśmy zestawienie dostępnych narzędzi na rynku. Zobacz, które produkty mogą pomóc w Twojej pracy spełniając jednocześnie odpowiednie wymogi bezpieczeństwa.

Dlaczego praca zdalna z pacjentami dla psychologa czy coacha?

W chwili pisania tego artykułu w Polsce ogłoszono stan zagrożenia epidemiologicznego. Większość Polaków spędza czas w domach zgodnie z zaleceniami Ministerstwa Zdrowia, aby nie zarażać kolejnych osób i przeczekać 14 dni inkubacji wirusa w domu. Internet jest pełen licznych publikacji o tym jakie to może przynieść skutki, jaki to ma wpływ i dlaczego warto abyśmy się izolowali w tym okresie. Dlatego też ten wpis będzie o czymś zupełnie innym. Być może zastanawiasz się, aby swoich pacjentów czy klientów przyjąć zdalnie. Jeśli tego jeszcze wcześniej nie robiłeś/-aś przedstawiamy listę narzędzi do komunikacji zdalnej z uwzględnieniem wygodny czy bezpieczeństwa komunikacji.


Chcesz rozwijać swój gabinet terapeuty czy coacha? Chcesz być na bieżąco z nowościami w prawie i finansach koniecznie zapisz się na nasz newsletter (np. na dole tej strony bloga) i polub naszą stronę na facebooku.


Skype

Skype kojarzą chyba wszyscy internauci, ponieważ było to pierwsze narzędzie, które umożliwiało rozmowy przez internet. Obecnie Skype jest częścią firmy Microsoft, a więc twórcy systemu Windows. Dlatego też łatwo używa się go na komputerach z tym systemem operacyjnym. Wydaje się więc, że jest to dobre narzędzie do pracy zdalnej z pacjentami dla psychologa czy terapeuty.

Aby zacząć używać należy pobrać program Skype z tej strony a następnie go zainstalować. Można go zainstalować na komputerze (z system Windows/MacOs/Linux) jak również na smartfonie (z system Android lub IOS). Skype chwali się takimi funkcjami jak jakoś HD, możliwość nagrywania, udostępnianie ekranu czy dzwonienie na numery telefonu (usługa dodatkowo płatna). Do korzystania potrzebne jest założenie konta. Podstawowe rozmowy video są darmowe. Skype pozwala również na rozmycie tła za Tobą w czasie rozmowy czy tłumaczenia w czasie rzeczywistym.

Jeśli chodzi o bezpieczeństwo rozmów to Skype piszę o tym, iż spełnia wszystkie obecne wymogi a komunikacja między użytkownikami jest szyfrowana. W przeszłości Skype był podsłuchiwany przez wywiady innych Państw (głównie Amerykański NSA) i w ten sposób np. podsłuchiwano rozmowy Angeli Merkel.

Messenger

Messenger do zdalnej pracy psychologa?

Jeśli masz konto na facebooku to możesz również korzystać z messengera. Być może nie wiesz, że facebook wydzielił swój komunikator i jest to obecnie osobna aplikacja do komunikacji. Można z jej pomocą wysyłać zarówno wiadomości jak i wykonywać połączenia wideo. Jedyne co jest potrzebne aby go użyć jest konto na facebooku i zalogowanie się przez stronę messengera . Messenger nie wymaga pobierania i instalowania aplikacji. Jest to narzędzie darmowe, które głównie służy do wysyłania wiadomości i rozmów video (wszystkie funkcje możesz sprawdzić tutaj).

Jeśli chodzi o prywatność połączenia to Messenger umożliwia szyfrowanie wiadomości ale dopiero po ich bezpośrednim włączeniu. Nie ma informacji o tym, aby rozmowy wideo były szyfrowane.

Google Hangout

Google Hangout to narzędzie stworzone przez Google, które pozwala na darmowe rozmowy video oraz chat dla posiadaczy kont Google. Jeśli więc nie masz konta na Google nie będziesz mógł skorzystać z tego narzędzia. W praktyce oznacza to, że możesz korzystać z Google Hangouts jeśli masz konto mailowe w usłudze Gmail. Jeśli osoba, z która chcesz porozmawiać nie ma takiego konta nie będziesz mógł/-a z nią porozmawiać. Obie strony wideo-rozmowy muszą posiadać konto Google.

Google Hangout nie wymaga instalowania dodatkowego oprogramowania. Podobnie jak messenger działa po prostu w przeglądarce.

Jeśli chodzi o prywatność to Google Hangout nie jest zalecane ponieważ nie oferuje swoim użytkownikom szyfrowania swoich połączeń. Jest za to inny produkt Google który ma taką możliwość.

Google Duo

Google Duo jako narzędzie dla psychologa, terapeuty czy coacha?

Google stworzyło Google Duo z myślą o prywatności i bezpieczeństwie użytkowników. Dlatego też ta usługa w przeciwieństwie do Hangout jest szyfrowana. Również tutaj nie wymagane jest pobieranie i instalowanie programu na komputerze, natomiast obie strony połączenia muszą posiadać konto Google.

Aplikacja jest darmowa i pozwala na połączenia video w grupie do 8 użytkowników. Przy zakładaniu konta lub pierwszym logowaniu musisz podać swój numer telefonu, który będzie powiązany z Twoim kontem Google. Opis możliwości można znaleźć tutaj.

WhatsApp

WhatsApp

WhatsApp kojarzony był przede wszystkim z szyfrowaniem połączeń od samego początku swojej działaności co wówczas było nowością na rynku. W tej chwili nadal utrzymuje swój status i wszystkie połączenia są szyfrowane. Korzystanie z WhatsAppa wymaga pobrania i instalacji programu na komputerze. Dodatkowo abyś mógł/-a korzystać z aplikacji WhatsApp na komputerze musisz zainstalować aplikację na telefonie. Obie strony połączenia muszą posiadać konto w WhatsApp, które jest powiązane z numerem telefonu. Połączenia video są darmowe.

FaceTime

Jeśli Ty oraz osoba, do której chcesz zadzwonić macie telefon, tablet lub komputer firmy Apple możecie korzystać z wbudowanej aplikacji FaceTime. Apple chwali się, iż komunikacja z wykorzystaniem FaceTime’a podobnie jak ich system operacyjny należy do najbezpieczniejszych na świecie. Wymaga to jednak, aby obie osoby w rozmowie wideo posiadały sprzęt tej firmy. Tezę o bezpieczeństwie trudno zweryfikować ponieważ Apple nie udostępnia źródła swojego komunikatora. W związku z tym nie jest ono dostępne do badań nad bezpieczeństwem dla badaczy w tej dziedzinie.

Do korzystania nie jest wymagane dodatkowe oprogramowanie ponieważ wszystkie sprzęty Apple mają FaceTime wbudowane w swoim systemie.

Zoom.us

Zoom.us jako narzędzie do pracy dla terapeutów.

Narzędziem podobnym do Skype jest Zoom.us. Podobnie jak Skype wymaga zainstalowania programu na komputerze. Osoba, którą zapraszam do połączenia za pomocą zoom’a musi pobrać małą wtyczkę do przeglądarki. W wersji podstawowej jest darmowy i pozwala na prowadzenie nielimitowanych rozmów 1:1 oraz daje do 40 minut połączenia grupowego (nawet do 100 uczestników). Ponieważ jest to narzędzie, które skierowane jest do klienta biznesowego umożliwia wysyłanie mailowych zaproszeń na konkretne godziny wraz z indywidualnym linkiem do połączeń.

Jeśli chodzi o bezpieczeństwo to Zoom.us szyfruje połączenia i chwali się wysokimi standardami bezpieczeństwa, ale warto sprawdzić czy domyślne ustawiania tego wymagają. Jest to zdecydowanie najbardziej profesjonalne narzędzie, używane do video komunikacji biznesowej na całym świecie.

Signal

Signal był jednym z pierwszych komunikatorów utworzonych w celu zwiększenia bezpieczeństwa i szyfrowania połączeń. Kod źródłowy programu jest ogólno-dostępny, aby zapewnić transparentność i możliwość sprawdzenia jego bezpieczeństwa przez niezależnych ekspertów. Korzystanie z narzędzia jest darmowe. Oczywiście abyście mogli skorzystać obie strony musza posiadać konto w Signal’u, które należy powiązać z numerem telefonu.

Program w tej chwili umożliwia połączenia wideo jedynie z jednego telefonu komórkowego do drugiego. Nie ma w tej chwili programu na komputer.

Podsumowanie

Wybór właściwego narzędzie nie jest prosty i w dużej mierze może zależeć od indywidualnych preferencji użytkowników. Najbardziej popularny Skype chwali się szyfrowaniem, jednak w przeszłości był wykorzystywany do przechwytywania połączeń (podsłuchiwano np. Angelę Merkel). Wiele dostępnych narzędzi takich jak Messenger czy Google Hangout nie oferuje szyfrowania połączeń a zatem nie zalecamy ich jako narzędzi do pracy z pacjentami. WhatsApp chwali się swoimi zabezpieczeniami i z myślą o zabezpieczeniach został stworzony. Podobnie Google Duo wydaje się bezpiecznym narzędziem. Zoom.us spełnia standardy bezpieczeństwa, a na dodatek pozwala na zapraszanie uczestników na konkretne godziny, generuje zaproszenia wraz z indywidualnymi linkami. Signal wydaje się najbardziej bezpieczny ale nie oferuje połączeń wideo z komputera do komputera.

Wg. nas najlepszy dla terapeuty czy coacha może być WhatsApp oraz Zoom biorąc pod uwagę standardy bezpieczeństwa, szyfrowanie oraz łatwość obsługi. Z pewnością warto w tych dniach przenieść swoją aktywność do świata wirtualnego aby nie wystawiać siebie, swoich pacjentów i najbliższych na ryzyko epidemiologiczne.

Oceń artykuł

Spodobał Ci się ten artykuł?

Udostępnij go znajomym!

.

Wybrane dla Ciebie

Porady

Jak otworzyć gabinet psychologiczny?

W dzisiejszych czasach, kiedy coraz więcej osób boryka się z problemami natury psychicznej, wsparcie psychologiczne i psychoterapeutyczne staje się coraz bardziej potrzebne. W tej sytuacji otwarcie własnego gabinetu psychologicznego może dać Ci nie tylko wiele satysfakcji z pomocy innym ludziom, ale także pewne źródło dobrego dochodu. Jednak, aby to zrobić, potrzebna jest nie tylko pasja, lecz również wiedza i doświadczenie biznesowe. Poniżej znajdziesz 10 kroków, które pomogą Ci otworzyć gabinet psychologiczny i skutecznie go prowadzić.