Rozwijaj się z nami

W trosce o troskę. Projekt badawczy, który potrzebuje Twojej pomocy! Weź udział i wygraj książkę!

5 grudnia 2019

Czy zastanawiałeś/aś się nad tym, czy w Twoim zachowaniu przejawia się troska o siebie i czy może ona  mieć znaczenie dla stylu i jakości Twojego życia? Pod tym hasłem przebiega badanie, które prowadzą dr. hab. Aleksandra Pilarska, prof. Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz dr. hab. Anna Suchańska, prof. Wyższej Szkoły Bankowej w Poznaniu. Obie Panie potrzebują dużej liczby uczestników, którzy wezmą udział w badaniu. Badanie polega na wypełnieniu ankiety. Kto zostawi swój adres email może wygrać książkę!

W trosce o troskę

Dr. hab. Alekandra Pilarska w ten sposób opisuje swoje badania:

Od wielu lat zajmujemy się naukowym wyjaśnianiem funkcjonowania człowieka, próbując odpowiedzieć na pytanie, jakie czynniki sprzyjają realizacji własnego potencjału, a jakie ograniczają możliwości radzenia sobie z życiowymi wymaganiami i wyzwaniami. W toku pracy badawczej wielokrotnie naszą uwagę zwracały zachowania, które można by określić mianem „bez-troskich”, a często wręcz niebezpiecznych lub szkodliwych dla zdrowia i dobrostanu osoby. Podjęty przez nas projekt badawczy wyrasta z tych doświadczeń i refleksji nad nimi.

Zarówno obserwacje życia codziennego, jak i wyniki badań naukowych dostarczają mnóstwa przykładów braku dbałości o własne bezpieczeństwo i rozwój wśród osób w różnym wieku i należących do różnych grup społecznych. Nasilanie się problemów powiązanych z osłabieniem troski o siebie uwidacznia się także we współczesnych trendach w promocji zdrowia. Wskazują one na konieczność wzmacniania aktywnego udziału człowieka w dbałości o własne zdrowie. Rozsądnym wydaje się przy tym przyjąć, że troska o sobie łączy się z troską o innych.

Z uwagi na teoretyczne, ale też praktyczne znaczenie zagadnienia troski o siebie postanowiłyśmy bardziej systematycznie przyjrzeć się temu zjawisku. Konieczne jest jednak opracowanie trafnej i rzetelnej metody pomiaru różnorodnych aspektów troszczenia się o siebie. Podjęłyśmy próbę stworzenia takiego narzędzia, a celem prowadzonego przez nas obecnie badania jest weryfikacja jego psychometrycznej i diagnostycznej dobroci. Jeśli okaże się ono wartościowe, pozwoli nam, w pierwszym kroku, oszacować skalę występowania trudności w zakresie funkcjonowania opiekuńczego, a w przyszłości skuteczniej wspierać osoby poszukujące pomocy w budowaniu zdrowej troski o siebie.

Realizacja celu naszego badania wymaga udziału licznej grupy uczestników, dlatego serdecznie zachęcamy do włączenie się w nasz projekt.

Kto może wziąć udział w badaniu

Do udziały w badaniu autorki zapraszają osoby pełnoletnie.

Na czym polega badanie?

Badanie jest prowadzone online i zajmuje około 15 minut. Polega ono na wypełnieniu zestawu kwestionariuszy. W kwestionariuszach nie ma odpowiedzi dobrych czy złych, każda Twoja szczera odpowiedź będzie dla nas bardzo ważna.

Ważne informacje dla uczestników badania

Udział w badaniu jest całkowicie dobrowolny i w każdym momencie (także po rozpoczęciu badania) możesz się z niego wycofać bez podawania powodu. Według naszej najlepszej wiedzy badanie to nie wiąże się z jakimikolwiek niedogodnościami lub ryzykiem. Gwarantujemy, że wszystkie nasze działania będą się odbywać przy ścisłym zachowaniu zasady poufności. Uzyskane dane będą użyte wyłącznie do celów naukowych, związanych z tematem projektu badawczego. Wyniki badania będą analizowane tylko zbiorowo, bez odniesienia do pojedynczych uczestników. W razie dodatkowych pytań dotyczących Twojej roli w prowadzonym badaniu lub zainteresowania wynikami naszej pracy, prosimy o kontakt z kierownikami projektu.

Badanie możesz wykonać całkowicie anonimowo, możesz również dobrowolnie podać swój adres e-mail*.

Co muszę zrobić aby otrzymać książkę?

Wśród osób, które ukończą badanie i pozostawią swój adres e-mail rozlosujemy trzy egzemplarze popularnonaukowych książek psychologicznych.

Weź udział w badaniu!

Odpowiedz na pytania!

Link do badania znajduje się tutaj:

https://selfcareproject.weebly.com/

Zapraszamy wszystkie osoby do wypełnienia ankiety i w imieniu autorek dziękujemy za czas poświęcony na to badanie! Autorki obiecują, że wśród osób, które wezmą w nim udział rozlosują nagrody – czekają 3 książki z tematyki psychologii! 🙂

Mamy nadzieję, że już wkrótce będziemy mogli na blogu przedstawić wyniki tego badania! 🙂 Trzymamy kciuki! 🙂

Kilka słów o nas

W ramach naszego bloga publikujemy ciekawe artykuły i informacje przydatne w prowadzeniu gabinetu terapeuty czy coacha. Stworzyliśmy również program do administracji Twojego gabinetu DobryGabinet.com, które zdejmuje z Ciebie wiele obowiązków (RODO, kalendarz, notatki, faktury) i ułatwia Twoją pracę. Zapraszamy do polubienia naszej strony na facebook’u i dopisania się do newslettera, aby być na bieżąco z nowymi informacjami!

Oceń artykuł

Spodobał Ci się ten artykuł?

Udostępnij go znajomym!

.

Wybrane dla Ciebie

Badanie

Jak otworzyć gabinet psychologiczny?

W dzisiejszych czasach, kiedy coraz więcej osób boryka się z problemami natury psychicznej, wsparcie psychologiczne i psychoterapeutyczne staje się coraz bardziej potrzebne. W tej sytuacji otwarcie własnego gabinetu psychologicznego może dać Ci nie tylko wiele satysfakcji z pomocy innym ludziom, ale także pewne źródło dobrego dochodu. Jednak, aby to zrobić, potrzebna jest nie tylko pasja, lecz również wiedza i doświadczenie biznesowe. Poniżej znajdziesz 10 kroków, które pomogą Ci otworzyć gabinet psychologiczny i skutecznie go prowadzić.