Rozwijaj się z nami

Zwolnienie z ZUS dla terapeuty i coacha? Co tarcza antykryzysowa może zrobić dla Ciebie i jak uzyskać wsparcie.

2 kwietnia 2020

Ogromne negatywne skutki światowej pandemii Covid-19 zmusiły rządy na całym świecie do wdrożenia pomocy dla przedsiębiorców. Również w Polsce rząd wprowadził ulgi dla przedsiębiorców dotkniętych epidemią. W tym wpisie opiszemy jakie to ma wpływ na Ciebie i jak uzyskać zwolnienie z ZUS będąc terapeutą czy coachem. Dowiesz się co musisz zrobić, aby uzyskać wsparcie.

Gospodarka w czasach epidemii

Kryzys wywołany pandemią Covid-19 dotknął cały świat i pociągnął za sobą spadek koniunktury ekonomicznej i osłabienie globalnej gospodarki. Również w Polsce sytuacja gospodarcza jest bardzo ciężka. Wielu przedsiębiorców stoi przed wizją bankructwa. Jest to szczególnie odczuwalnej dla małych firm , które nie zatrudniają pracowników albo zatrudniają do 9 osób. W szczególności dla tych osób Ministerstwo Finansów przygotowało ulgi zwane Tarczą Antykryzysową.


Newsletter

[mc4wp_form id=”1341″]


koło ratunkowe dla przedsiębiorców

Pomoc dla przedsiębiorców

Rząd zapowiedział pomoc dla przedsiębiorców nazwaną „Tarczą Antykryzysową”. To pakiet ustaw które mają pomóc polskim przedsiębiorcom przetrwać kryzys wywołany epidemią koronawirusa. Przepisy weszły w życie 1.04.2020 r. Szczegóły rozwiązań można znaleźć na stronie ZUSu. Główne postulaty tarczy antykryzysowej to:

  • zwolnienie małych firm ze składek na ZUS w marcu, kwietniu i maju. Pomoc ta przeznaczona jest dla mikrofirm, tzn. takich, które zatrudniają nie więcej niż 9 osób i zostały założone do 1.02.2020 r. Dotyczy ona również osób samozatrudnionych. Kryterium zwolnienia ze składek ZUS dla osób samozatrudnionych jest poziom przychodów uzyskanych w pierwszym miesiącu, za który ubiegasz się o zwolnienie. Nie może on przekroczyć 300% przeciętnego wynagrodzenia w 2020 r. W tej chwili ta kwota limitu to 15.681 zł. ZUS opisuje to w szczegółach na tej stronie.
  • świadczenie postojowe dla osób zatrudnionych na umowach zlecenie czy umowach o dzieło. Takie świadczenie w tej chwili wynosi 2080 zł i jest objęte różnymi ograniczeniami. Szczegóły dotyczące tej formy pomocy można znaleźć na stronie ZUSu.
  • świadczenie postojowe dla osób samozatrudnionych. To świadczenie wynosi 2080 zł i wypłacenie tego świadczenia również obłożone jest pewnymi warunkami: przychód w miesiącu poprzedzającym złożenie wniosku nie może być większy niż 15.681zł. Dodatkowo przychód w miesiącu poprzedzającym złożenie wniosku musi spaść o conajmniej 15%. Dla osób rozliczających się w formie karty podatkowej korzystających ze zwolnienia VAT przewidziano świadczenie w wysokości 1300 zł. Szczegóły tego rozwiązania ZUS opisuje tutaj.
  • ulga w opłaceniu składek bez opłaty prolongacyjnej. Jest to możliwość odroczenia terminu płatności lub rozłożenie na raty należności z tytułu składek na ZUS. W ten sposób można rozłożyć w czasie zaległe płatności od stycznia 2020r. Ta ulga dotyczy wszystkich płatników składek. Wielkość firmy, wysokość limitu dochody czy fakt samozatrudnienia nie mają tutaj znaczenia. Więcej szczegółów można znaleźć na tej ZUSu

Jeśli więc i Ty prowadzisz swój gabinet psychoterapeuty czy coacha jako własną działalność gospodarczą również i Ty jesteś ujęty w tym planie.

Zwolnienie z ZUS dla terapeuty i coacha

Jeśli do 10-tego każdego miesiąca płaciłeś/-aś składkę na ZUS nie będziesz musiał/-a płacić za marzec 2020 oraz kolejne 2 miesiące. Aby otrzymać zwolnienie z ZUS, zgodnie z wytycznymi na stronie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, musisz złożyć wniosek ZUS RDZ . Wniosek ten możesz złożyć:

  • elektronicznie przez PUE ZUS,
  • wysyłając wniosek do ZUSu pocztą,
  • osobiście w placówce ZUS wrzucając wypełniony wniosek do specjalnie przygotowanych skrzynek.

Zwolnienie z ZUS przez PUE

Jeżeli zdecydujesz się na złożenie formularza drogą elektroniczną poprzez PUE ZUS oto gdzie należy szukać tego formularza:

Po zalogowaniu wybierz zakładkę ‚Ogólny

Zwolnienie z ZUS przez PUE

Następnie kliknij ‚Dokumenty i wiadomości‚ po lewej stronie oraz ‚Dokumenty robocze‚:

Zwolnienie z ZUS przez PUE

W kolejnym kroku kliknij przycisk ‚Utwórz nowy‚, aby otworzyć generator wniosków.

Zwolnienie z ZUS przez PUE

Następnie z generatora wniosków wybierz wniosek RDZ.

Zwolnienie z ZUS przez PUE

Do wypełnionego elektronicznie w PUE wniosku przed jego wysłaniem należy dołączyć również załącznik, który znajduje się tutaj.

Po wygenerowaniu i podpisaniu wniosku wyślij go wysłać drogą elektroniczną. Pamiętaj, iż do tego potrzebny jest podpis cyfrowy.

Świadczenie postojowe dla osoby samozatrudnionej

Jeśli Twoje przychody spadły o ponad 15% w miesiącu poprzedzającym złożenie wniosku możesz również rozważyć złożenie wniosku o świadczenie postojowe. W tym celu należy wypełnić wniosek RSP-D. Podobnie jak wniosek RDZ możesz go znaleźć i wypełnić elektronicznie przez PUE.

Podsumownie

W artykule opisaliśmy świadczenia tarczy antykryzysowej dla przedsiębiorców, do których zaliczają się również terapeuci czy coachowie. Największą pomocą w tym zestawieniu jeśli jesteś psychoterapeutą lub coachem może być zwolnienie z ZUS na kolejne 3 miesiące. Opisaliśmy kryteria, aby skorzystać z ulgi oraz pokazaliśmy kroki jakie należy podjąć aby o nią wystąpić. Dodatkowo możesz skorzystać ze świadczenia postojowego w wysokości 2080 zł jeśli Twoje przychody spadły o ponad 15%.

Jeśli chcesz w przyszłości otrzymywać takie wiadomości i rozwijać z nami swój gabinet koniecznie zapisz się na naszą listę mailingową (np. na dole tej strony).

DobryGabinet

DobryGabinet to również program do administracji Twoim gabinetem: bezpiecznego przechowywania danych pacjentów z wygodnym kalendarzem, powiadomieniami, wbudowanym RODO, czy łatwym wystawianiem faktur. Aplikacja działa na komputerach jak i telefonach. Wkrótce będzie dostępna dedykowana aplikacja mobilna. Przez pierwsze 30 dni możesz testować program za darmo bez żadnych zobowiązań. Potem miesięczny abonament zaczyna się już od 59 zł (netto) za m-c. Przekonaj się już dziś co DobryGabinet może zrobić dla Ciebie! Zajmij się pacjentami a administrację zostaw nam!

Oceń artykuł

Spodobał Ci się ten artykuł?

Udostępnij go znajomym!

.

Wybrane dla Ciebie

Porady

Jak otworzyć gabinet psychologiczny?

W dzisiejszych czasach, kiedy coraz więcej osób boryka się z problemami natury psychicznej, wsparcie psychologiczne i psychoterapeutyczne staje się coraz bardziej potrzebne. W tej sytuacji otwarcie własnego gabinetu psychologicznego może dać Ci nie tylko wiele satysfakcji z pomocy innym ludziom, ale także pewne źródło dobrego dochodu. Jednak, aby to zrobić, potrzebna jest nie tylko pasja, lecz również wiedza i doświadczenie biznesowe. Poniżej znajdziesz 10 kroków, które pomogą Ci otworzyć gabinet psychologiczny i skutecznie go prowadzić.