Rozwijaj się z nami

Zastanawiasz się czy już otwierać gabinet? Zobacz jakie środki ochronne należy zapewnić pacjentom, z czym to się może wiązać oraz czy warto.

2 maja 2020

W związku z ogłoszeniem w dniu 29.04.2020r. przez Premiera zniesienia niektórych obostrzeń, wynikających z pandemii Covid-19 (otwarcie galerii handlowych, otwarcie przedszkoli czy hoteli) być może zastanawiasz się czy już otwierać gabinet. W tym wpisie chcielibyśmy przyjrzeć się różnym aspektom takiej decyzji i jej ewentualnym konsekwencjom.

Odmrażanie gospodarki

Na konferencji prasowe 29.04.2020 Premier zmniejszył obostrzenia wynikające z pandemii Covid-19. Przypomnijmy – do listy placówek, które mogą być otwarte dołączyły galerie handlowe, przedszkola i żłobki , a także miejsca, gdzie wykonuje się usługi rehabilitacji leczniczej. Zapowiedziano także otwarcie hoteli po 4.05.2020 r. Źródłem takiej decyzji jest wg Premiera konieczność stopniowego odmrażanie gospodarki tak, aby przedsiębiorcy mogli powoli wracać do pracy.

Czy juz otwierać gabinet ?

Wobec tych pierwszym zmian pojawia się zatem pytanie: czy można ponownie otworzyć gabinet psychoterapeutyczny oraz coachingowy i powrócić do stacjonarnej pracy z pacjentami/klientami? Postaramy się poszukać odpowiedzi na to pytanie zgodnie z wytycznymi Ministerstwa Rozwoju, biorąc również pod uwagę aspekty prawne i dane dotyczące rozwoju pandemii. W pierwszej kolejności pamiętajmy, iż zgodnie z tymi wytycznymi otwarte placówki powinny:

  • minimalizować ryzyko zakażenia pacjenta jak i świadczeniodawcy (terapeuty/coacha),
  • ograniczać liczbę kontaktów na terenie Twojego gabinetu/placówki,
  • wdrożyć kompleksowe działania przeciwepidemiologiczne,

Minimalizacja ryzyka zakażenia

minimalizacja zakażenia w gabinecie

Jednym z podstawowych środków zaradczych, który ma powstrzymać rozwój pandemii Covid-19 jest społeczny dystans. Ludzie powinni zachowywać conajmniej 2 m. odległości od siebie. Taka odległość wg. specjalistów może oznaczać, że zakażona osoba nie będzie w stanie zarazić drugiej osoby ponieważ wirus np. w kropelkach wydychanego powietrza nie dotrze dalej. A zatem jeśli zastanawiasz się czy już otwierać gabinet sprawdź czy jesteś w stanie zagwarantować w swoim gabinecie odległość min. 2 m. od pacjenta.

Jak pokazały badania, Koronawirus może przenosić się na większe odległości niż 2 m. i pozostawać zawieszony w powietrzu na dłużej. Dlatego też zaleca się dobrą wentylację i wietrzenie pomieszczeń jeśli znajdują się w niej osoby spoza jednego gospodarstwa domowego. W związku z tym w czasie sesji powinieneś/-aś stale wietrzyć Twój gabinet. Pojawia się tutaj pytanie czy sesja przy otwartych oknach gwarantuje odpowiednią prywatność i intymność rozmowy?

Nadal obowiązuje nas noszenie maseczek. Jednak wielu z Was może być zdania, iż nie będzie to możliwe w czasie sesji. Mimika twarzy jest znacząca i pokazuje wiele emocji kluczowych dla procesu psychoterapii zarówno na twarzy pacjenta jak i terapeuty. Rozwiązaniem może wydawać się noszenie przyłbicy. Do Twojej własnej oceny pozostawiamy odpowiedź na pytanie czy przyłbice same w sobie chronią przed latającymi w powietrzu kropelkami. Jeśli jednak będziesz chciał/-a prowadzić sesje w maseczkach i/lub przyłbicach pamiętaj, że odpowiedzialność za dostarczenie pacjentowi środków ochrony spada na Ciebie.

Wdrożenie działań przeciwepidemiologicznych

Mycie rąk

Obowiązujące jest również częste (po każdym pacjencie) i dokładne mycie wodą z mydłem i dezynfekcja rąk środkiem na bazie alkoholu (60%). Ponadto, Ty również powinieneś/-aś zakładać rękawiczki ochronne. Dezynfekcja powinna być również zapewniona dla pacjentów. Zgodnie z tą rekomendacją Ministerstwa Rozwoju klient/pacjent powinien oprócz umycia/dezynfekcji rąk również otrzymać od Ciebie rękawiczki ochronne.

Zaleca się ograniczenie dotykania usta, nosa czy oczu. Może być to utrudnione w warunkach sesji psychoterapeutycznych gdzie zdarza się, iż pacjenci płaczą i wycierają nos i oczy. Pamiętaj o tym, aby odpowiednio utylizować zużyte chusteczki i dezynfekować powierzchnie które miały z nimi styczność.

Po każdym spotkaniu należy swoje miejsce pracy zdezynfekować, a pomieszczenie dokładnie wywietrzyć. Dlatego też jeśli w Twoim gabinecie pacjenci siedzą na wygodnych fotelach rozważ przykrycie ich jednorazową płachtą z folii. Po każdym pacjencie zmieniaj folię. Takie folie stosuje np. Twój warsztat samochody, gdy mechanik zakłada na fotel kierowcy folie, aby nie wybrudzić Twojego auta wewnątrz. Innym rozwiązaniem może być czasowe wstawienie do gabinetu krzeseł z tworzywa sztucznego, np. krzeseł ogrodowych. Takie krzesła powinny być łatwe do utrzymania w czystości i dezynfekcji. Pamiętaj również o dezynfekcji klamek oraz innych części Twojego gabinetu, z którymi mógł mieć kontakt Twój pacjent.

Ograniczenie liczby kontaktów

Warto przed każdą sesją, z wyprzedzeniem zapytać pacjenta czy jest zdrowy, czy nie ma podejrzeń o zakażenie się Covid-19 i czy nie ma objawów wskazujących na infekcję. Myślę, że takie pytanie w obecnej chwili nie powinno nikogo dziwić. Oczywiście jest to jednak indywidualna decyzja terapeuty na ile jest gotowy pytać pacjentów o objawy bezpośrednio. W razie wątpliwości możesz takim pacjentom zaproponować np. spotkanie on-line lub przeniesienie spotkania na inny termin.

Ogranicz do minimum kontakt pacjentów w poczekalni. Być może warto wydłużyć przerwy między sesjami o dodatkowe kilka minut tak, aby pacjenci nie spotykali się w poczekalni. Tobie da to również więcej czasu na dezynfekcję gabinetu.

Pamiętaj również o tym, iż szczególnie narażeni na wirus Covid-19 są osoby po 60-tym roku życia. Jeśli masz pacjentów w tym przedziale wiekowym rozważ odwołanie takiego spotkania na żywo ze względu na fakt, że znajdują się oni w grupie ryzyka. To samo dotyczy Ciebie i być może pracowników Twojego ośrodka/zespołu. Jeśli pracujesz z osobami w wieku 50+ warto ze względu na ich wiek otoczyć ich szczególną ochroną. Być może lepiej aby osoby te pozostały nadal w domu?

Jeśli w Twoim ośrodku jest recepcja dla pacjentów w tym czasie ogranicz jej działanie.

Co się stanie jeśli ktoś z pacjentów zachoruje? Co jeśli ja zachoruję?

efekt domina

I na koniec chyba najważniejsza z rzeczy, o której musisz pamiętać. Wyobraź sobie, że któryś z Twoich pacjentów (lub Ty) zachorujecie. Wówczas jesteś zobowiązany/-a do podania danych osób, z którymi miałeś/-aś kontakt. Oznacza to również, iż będziesz musiał/-a podać dane innych Twoich pacjentów. Stoi to w sprzeczności z ideą zachowania tajemnicy zawodowej, która Ciebie obowiązuje. Jednakże w tych okolicznościach globalnej pandemii przepisy sanitarne mogą mieć pierwszeństwo i będziesz zmuszony/-a do podania danych innych Twoich pacjentów. Tymczasem wielu Twoich pacjentów może sobie tego nie życzyć i nie chcieć ujawniać informacji, że korzysta z usług psychoterapeuty/ psychologa/ seksuologa, etc. W przypadku stwierdzenia zakażenia u jednego z pacjentów lub u Ciebie sanepid jest zobowiązany do sprawdzenia wszystkich, innych kontaktów. Oczywiście Sanepid również jest zobowiązany do ochrony danych, ale dane kontaktowe do pacjentów wydostaną się z Twojego gabinetu i stracisz nad nimi kontrolę.

Konsekwencje prawne?

Czy możliwe są konsekwencje prawne jeśli Twój pacjent zarazi się w Twoim gabinecie? Nie znamy odpowiedzi na to pytanie, ale wydaje się iż niewykluczona jest możliwość wstąpienia na drogę sądową z żądaniem odszkodowania za niezachowanie odpowiednich procedur w Twoim gabinecie. W naszej ocenie jest to bardzo mało prawdopodobne. Jednakże ze względu na różne zaburzenia pacjentów w gabinetach psychoterapeutycznych, ich lęki i fobie nie można tego całkowicie wykluczyć. Na wypadek takiego ryzyka warto udokumentować wszystkie działania prewencyjne, jakie podejmujesz w gabinecie w tym czasie.

Podsumowanie

Jeśli zastanawiasz się czy juz otwierać gabinet rozważ przytoczone przez nas obostrzenia. Musisz zapewnić sobie oraz pacjentowi odpowiednie środki ochronne, stworzyć bezpieczne środowisko spotkań, dbać o czystość i odkażać gabinet. Rozważ co stanie się, jeśli któryś z pacjentów (lub Ty) zachoruje. Będziesz wówczas zobowiązany/-a do podania danych innych pacjentów Sanepidowi czy innym służbom, które będą musiały sprawdzić ich stan zdrowia.

W podsumowaniu możemy stwierdzić, iż fizyczne przyjmowanie pacjentów stało się bardzo skomplikowaną procedurą. Biorąc pod uwagę wszystkie zalecenia, konieczność przygotowania (wstępny wywiad, odkażenie gabinetu, wietrzenie, umycie rąk, zapewnienie sobie i pacjentowi środków ochronnych, etc.) wiemy, że nakład czasu i środków potrzebny do zwykłych sesji jest dużo większy niż było to do tej pory. Dodatkowo konieczność ujawnienia wszystkich pacjentów w przypadku stwierdzenia zakażenia u któregoś z nich (lub u Ciebie) może podważyć zachowanie prywatności w Twojej praktyce. Dlatego też warto dwa razy się zastanowić czy jesteś gotowy/-a na takie ryzyko. Być może warto jeszcze przez jakiś czas pozostać na sesjach on-line?

W sesja on-line może Ci pomóc DobryGabinet. To program i aplikacja do administracji i zarządzania Twoim gabinetem. Bezpieczenie przechowuje Twoje notatki („cyfrowe” jak i zdjęcia odręcznych notatek), dba o czytelny kalendarz, wysyła przypomnienia o spotkaniach, wystawia faktur, ma gotowe kwestionariusze RODO. Wypełnij ankietę, aby otrzymać 6 m-cy darmowego dostępu do aplikacji!

ankieta 6 miesięcy darmowy dostęp

Jeśli chcesz otrzymywać więcej podobnych postów i rozwijać swój gabinet koniecznie zapisz się do newslettera, aby nie przegapić nowych artykułów.

Oceń artykuł

Spodobał Ci się ten artykuł?

Udostępnij go znajomym!

.

Wybrane dla Ciebie

Porady

Jak otworzyć gabinet psychologiczny?

W dzisiejszych czasach, kiedy coraz więcej osób boryka się z problemami natury psychicznej, wsparcie psychologiczne i psychoterapeutyczne staje się coraz bardziej potrzebne. W tej sytuacji otwarcie własnego gabinetu psychologicznego może dać Ci nie tylko wiele satysfakcji z pomocy innym ludziom, ale także pewne źródło dobrego dochodu. Jednak, aby to zrobić, potrzebna jest nie tylko pasja, lecz również wiedza i doświadczenie biznesowe. Poniżej znajdziesz 10 kroków, które pomogą Ci otworzyć gabinet psychologiczny i skutecznie go prowadzić.