Rozwijaj się z nami

Dostałeś/-aś pożyczę z Urzędu Pracy i nie wiesz czy grozi Ci spłata? Jakie warunki trzeba spełnić aby umorzyć pożyczkę?

17 czerwca 2020

W poprzednim wpisie opisaliśmy możliwość wystąpienia o bezzwrotną pożyczę w wysokości do 5.000 zł w ramach tarczy antykryzysowej 2.0. Jeśli wystąpiłeś/-aś o wniosek i otrzymałeś/-aś już pieniądze być może zastanawiasz się co należy zrobić aby umorzyć pożyczkę. W tym wpisanie wyjaśnimy dokładnie jak i kiedy to zrobić!

Tarcza antykryzysowa 2.0.

W kwietniu 2020 roku rząd zdecydował się na wprowadzenie możliwości wystąpienia o pożyczkę w wysokości do 5.000 zł dla mikroprzedsiębiorców. Po spełnieniu kilku warunków: prowadzenie działalności gospodarczej zatrudniającej maksymalnie 9 osób czy prowadzonej przed 1.03.2020 r. można było złożyć wniosek przez internet i otrzymać pożyczkę. Procedurę tę opisaliśmy w poprzednim wpisie.

Ustawodawca przewidział możliwość umożenia tej pożyczki. Aby tak się stało należy jednak spełnić kilka warunków.

Umorzyć pożyczkę

Zgodnie z zapowiedzią przedsiębiorca (a zatem również terapeuta prowadzący swój gabinet w formie działalności gospodarczej) może wystąpić o umorzenie długu. Aby jednak Urząd Pracy mógł umorzyć pożyczkę musi być spełnione kilka warunków. Podstawowym warunkiem jest utrzymanie działaności przez kolejne 3 m-ce. Następnie pojawia się konieczność wystąpienia z wnioskiem o umorzenie w czasie 14 dni od terminu spełniania warunków (utrzymanie działalności przez 3 m-ce). Ustawodawca, mimo iż posiada stosowne dane i mógłby na ich podstawie automatycznie umorzyć pożyczkę wymaga osobnego wniosku. Jeśli więc nie złożysz wniosku o umorzenie we właściwym terminie będziesz miał/-a ją spłacić. Pojawia się więc pytanie – kiedy dokładnie należy złożyć wniosek?

Kiedy złożyć wniosek ?

Wniosek o umorzenie należy złożyć po 3 miesiącach od otrzymania przelewu, w przeciągu 14 dni. Nie liczy się tutaj data złożenia wniosku czy data otrzymania informacji o pozytywnym jego rozpatrzeniu. Decydującą datą jest data otrzymania przelewu. Od tej daty należy liczyć 3 miesiące a następnie złożyć wniosek w terminie 14 dni. Naszym zdaniem nie warto czekać tych 14 dni ale złożyć wniosek na początku tego 2 tygodniowego okresu. Wniosek powinien być składany elektronicznie poprzez portal praca.gov.pl.

Jeśli otrzymałeś/-aś już przelew warto sprawdzić kiedy to było i ustawić sobie przypomnienie w kalendarzu na ten dzień za 3 m-ce. Możesz to zrobić w kalendarzu DobregoGabinetu. Jeśli ustawisz sobie powiadomienia z harmonogramem program przypomni Ci o tym wydarzeniu mailowo kiedy tylko nadejdzie właściwy termin. Możesz więc być pewnym/-a że nie przegapisz tego terminu!

powiadomienia sms dla pacjentów

Z pewnością będziemy cyklicznie przypominać dlatego też warto śledzić nas na FB oraz nasz blog! A jeśli potrzebujesz większych przypomnień, dla siebie lub swoich pacjentów to teraz możesz włączyć automatyczne przypomnienia SMS dla Twoich pacjentów. Jest też możliwość wysyłania maili. Możesz również ustawić, aby program codziennie np. o 8:30 rano wysyłał mi podsumowanie dzisiejszych spotkań, aby o niczym nie zapomnieć.

Oceń artykuł

Spodobał Ci się ten artykuł?

Udostępnij go znajomym!

.

Wybrane dla Ciebie

Podatki

Jak otworzyć gabinet psychologiczny?

W dzisiejszych czasach, kiedy coraz więcej osób boryka się z problemami natury psychicznej, wsparcie psychologiczne i psychoterapeutyczne staje się coraz bardziej potrzebne. W tej sytuacji otwarcie własnego gabinetu psychologicznego może dać Ci nie tylko wiele satysfakcji z pomocy innym ludziom, ale także pewne źródło dobrego dochodu. Jednak, aby to zrobić, potrzebna jest nie tylko pasja, lecz również wiedza i doświadczenie biznesowe. Poniżej znajdziesz 10 kroków, które pomogą Ci otworzyć gabinet psychologiczny i skutecznie go prowadzić.