Rozwijaj się z nami

NIP na paragonie dla Twoich pacjentów? Przeczytaj o zmianach rozliczeń w Twoim gabinecie od stycznia 2020 r i już teraz dostosuj swój gabinet.

25 listopada 2019

Od 1 stycznia 2020 r. wchodzi w życie zmiana ustawy o VAT, która wpłynie na sposób wystawiania faktur i paragonów w gabinetach terapeutycznych i innych. Paragon będzie musiał zawierać numer NIP. Czy oznacza to od razu zmianę kasy fiskalnej? Jakie zmiany musisz wprowadzić w Twoim gabinecie? Przeczytaj zanim fiskus zacznie Cię z tego rozliczać!

Zmiany w ustawie – paragon z NIP

Z początkiem roku 2020 wchodzi w życie nowelizacja ustawy o VAT [źródło: infor.pl] która zmienia zasady wystawiania paragonów i faktur, również w Twoim gabinecie. Ministerstwo finansów przygotowało zmianę, która dotyczy wystawiania faktur przez przedsiębiorców innym przedsiębiorcom. Zmiana wpływa na sposób wystawiania faktur, do uprzednio wystawionego paragonu. Zgodnie z nowelizacją możesz wystawić fakturę dla swojego kontrahenta wyłącznie wtedy jeśli na paragonie znajdzie się także jego NIP. Wszystkie te zmiany mają za cel uszczelnienie systemu podatkowego i wyeliminowania oszustw podatkowych w zakresie podatku VAT. Proceder wyłudzania VATu był dość prosty. Jedna firma wystawiała drugiej firmie fakturę VAT na przypadkowe paragony, za nieswoje zakupy. Natomiast na podstawie faktury odliczano podatek VAT, co było sztucznym zawyżaniem kosztów do odliczenia od podatku. Nowe rozwiązanie, czyli NIP na paragonie, ma temu zapobiegać. Więcej o tej procedurze można przeczytać na stronie infor.pl.

DobryGabinet.com pomaga w prowadzeniu gabinetu.

Co zmiana w ustawie oznacza dla mnie, w moim gabinecie?

Nowelizacja ta ma przełożenie na wszystkie przedsiębiorstwa, które wystawiają faktury dla innych przedsiębiorstw. Najprawdopodobniej prowadząc Twój gabinet prowadzisz również jednoosobową działalność gospodarczą. Część Twoich pacjentów może prowadzić również swoje działaności gospodarze, na które będziesz wystawiać fakturę. Innym pacjentom może wystarczyć sam paragon, a jeszcze innym możesz wystawić fakturę i zmiana ta nie będzie ich ani Ciebie dotyczyła. Poniżej opisaliśmy możliwe przypadki.

Mam pacjentów, którym wystawiam tylko paragony

Z pewnością za usługi w Twoim gabinecie wystawiasz paragony z kasy fiskalnej. Jeśli dla tych pacjentów nie wystawiasz faktur, ale jedynie paragony to zmiana ta NIE dotyczy Ciebie. Innymi słowy jeśli masz pacjentów, którzy nie proszą Cię o fakturę to nic się dla Ciebie nie zmienia. Dla tych pacjentów nie musisz dodawać numeru NIP na paragonie. Przeczytaj jednak pozostałą część na wypadek gdyby w przyszłości ktoś chciał od Ciebie fakturę.

Mam pacjentów, którzy proszą o fakturę, ale nie mają działalności.

Jeśli wystawiasz faktury za usługi, ale Twój pacjent NIE prowadzi działaności gospodarczej to również nic się nie zmienia. Będą to pacjenci, którzy nie prowadzą własnej działaności, ale potrzebują faktury, aby rozliczyć Twoje usługi np. ze swoim pracodawcą. Najczęściej będą to osoby, którym pracodawca opłaca usługi u Ciebie w ramach rozwoju kompetencji zawodowych etc. W tym przypadku również nie ma zmian jeśli chodzi o sposób, w jakich wystawiasz paragony oraz faktury dla tych pacjentów. Dla tych pacjentów nie jest potrzebny NIP na paragonie. Przeczytaj jednak kolejne punkty na wypadek jeśli kiedyś trafi się pacjent, który będzie potrzebował faktury na działalność.

Mam pacjentów z własną działalnością, którym wystawiam fakturę

Zmiany dotyczą właśnie tej grupy pacjentów. Są to osoby, który proszą Cię o wystawienie faktury za Twoje usługi na ich własną działalność gospodarczą. Jeśli dla tych pacjentów wystawiasz paragony, a potem fakturę to musisz zmienić ten sposób. Każdy paragon, do którego później wystawiasz fakturę musi być paragonem z numerem NIP klienta. Wymaga tego od Ciebie nowelizacja, która wejdzie w życie z dniem 01.01.2020 r. Czy to oznacza, że Twoja kasa fiskalna musi drukować na paragonie numer NIP klienta?

Wystaw wygodnie fakturę z programu DobryGabinet.com
Photo by Andrew Neel on Unsplash

Moja kasa fiskalna nie drukuje NIPu na paragonie! Co robić?

Nie wszystkie kasy fiskalne mają możliwość wydrukowania paragonu z NIPem. Czy to oznacza konieczność wymiany kasy fiskalnej? Nie, nie jest to konieczne. Zamiast paragonu musisz wystawić fakturę. Nie ma jednak już takiej możliwości, że możesz wystawić paragon bez NIP, a następnie po kilku dniach, na podstawie paragonu wystawić mu także fakturę. Możesz znacząco ułatwić sobie wystawianie faktur dla pacjentów prowadzących działalność korzystając z naszego programu DobryGabinet.com. W programie dostosowanym do pracy psychologów i terapeutów możesz przy pomocy 3 kliknięć wystawić fakturę za odbytą sesję. W programie możesz łatwo oznaczyć, które sesje były zapłacone (i w jaki sposób), a przy wystawianiu faktur system podpowie Ci na przykład, które sesje nie mają jeszcze wystawionej faktury. Dodatkowo jeśli już teraz zapiszesz się do naszego newslettera dostaniesz dodatkowy miesiąc za darmo!

O czym jeszcze warto pamiętać?

Skoro prowadzisz działalność gospodarczą to Ciebie również obowiązują zasady nowelizacji ustawy o VAT, w sytuacji, w której robisz zakupy dla swojej firmy. Dlatego też pamiętaj, aby od stycznia 2020 r. przy zakupach na firmę od razu zaznaczyć sprzedawcy, iż jest to właśnie tego typu zakup. Nie będzie już możliwości wystawienia drugiego paragonu tym razem z NIP. Jedynym sposobem, aby to zrobić jest np. oddanie towaru i ponowny jego zakup tym razem na paragon z NIP lub od razu fakturę.

Co grozi za wystawienie faktury do paragonu bez NIPu?

Fiskus przewidział dotkliwą karę podatkową za wystawianie faktury do paragonu bez NIPu. Jak podaje portal infor.pl 100% wysokości podatku VAT z faktury na paragon bez NIPu będzie obciążało wystawcę tej faktury. Tzn. że jeśli sprzedawca wystawi fakturę po 1.1.2020 r. na podstawie paragonu bez NIPu wystawionego po 1.1.2020 r. to całość VATu widocznego na tej fakturze będzie musiał odprowadzić do urzędu skarbowego. Zmiana ta zatem ma na celu zarówno zatrzymanie tego procederu jak i obciążenie finansowe sprzedawcy. Warto o tym pamiętać aby nie wystawić przez przypadek pacjentowi takiej faktury, która nas obciąży kosztami.

Podsumowanie - kiedy potrzebny jest NIP na paragonie.
Photo by Christina @ wocintechchat.com on Unsplash

Podsumowanie

Od stycznia 2020 r. zmieniają się zasady wg. których możesz wystawiać faktury dla pacjentów prowadzących działalność gospodarczą i odliczających koszty Twojej usługi w ramach swojej działalności. W praktyce oznacza to, iż dla takich pacjentów koniecznie jest wystawianie faktury zamiast paragonu. W artykule przedstawiliśmy, w którym przypadku zmiana ta będzie miała znaczenie, a kiedy nie będzie ona miała wpływu na sposób, w jaki wystawiasz paragony. Omówiliśmy rownież kwestię wymiany kasy fiskalnej oraz opisaliśmy kary za niedostosowanie się do zmiany.

Dużym ułatwieniem przy wystawianiu faktur dla pacjentów jest program do gabinetu DobryGabinet.com. Program ten pomaga w wielu administracyjnych zadaniach w Twoim gabinecie, gwarantując Ci bezpieczeństwo Twoich i zgodność z przepisami. Dodatkowo zapisując się teraz na newsletter otrzymasz dodatkowy miesiąc korzystania za darmo!

Jeśli podobał Ci się ten artykuł i myślisz, że może się przydać Twoim znajomym podziel się nim przez facebook’a.

Oceń artykuł

Spodobał Ci się ten artykuł?

Udostępnij go znajomym!

.

Wybrane dla Ciebie

Porady

Jak otworzyć gabinet psychologiczny?

W dzisiejszych czasach, kiedy coraz więcej osób boryka się z problemami natury psychicznej, wsparcie psychologiczne i psychoterapeutyczne staje się coraz bardziej potrzebne. W tej sytuacji otwarcie własnego gabinetu psychologicznego może dać Ci nie tylko wiele satysfakcji z pomocy innym ludziom, ale także pewne źródło dobrego dochodu. Jednak, aby to zrobić, potrzebna jest nie tylko pasja, lecz również wiedza i doświadczenie biznesowe. Poniżej znajdziesz 10 kroków, które pomogą Ci otworzyć gabinet psychologiczny i skutecznie go prowadzić.