Rozwijaj się z nami

Terapia w czasach zarazy – przegląd narzędzi do pracy zdalnej z grupami.

18 marca 2020

W poprzednim wpisie opisaliśmy narzędzia do pracy zdalnej, które mogą przydać się terapeutom i coachom. Większość z nich nadaje się do pracy jeden na jeden. Tymczasem wielu z Was prowadzi grupy terapeutyczne, spotkania z większą ilością osób czy szkolenia. Do tego typu pracy w czasach koronawirusa przyda się narzędzie, które umożliwi video-konferencję z dużą grupą. Dlatego też przygotowaliśmy zestawienie takich narzędzi, które pozwolą na tego typu kontakt.


Chcesz rozwijać swój gabinet terapeuty czy coacha? Chcesz być na bieżąco z nowościami w prawie i finansach koniecznie zapisz się na nasz newsletter (np. na dole tej strony bloga) i polub naszą stronę na facebooku.


Zoom.us

program zoom

O aplikacji zoom.us wspominaliśmy już w poprzednim wpisie. Jest to naszym zadaniem również bardzo dobre narzędzie do zastosowania w grupie większej niż 3 użytkowników. Dlaczego? Ponieważ zoom.us oferuje szyfrowanie całego połączenia, a zatem komunikacja między Wami jest dostępna wyłącznie dla Was. Profesjonalizm tej oferty podkreśla pakiet ściśle medyczny, który jest skierowana do lekarzy i spełnia surowe wymogi HIPAA czyli amerykańskiego departamentu zdrowia.

Naszym zdaniem do terapii grupowej czy szkoleń wystarczy zwykłe konto. Zoom oferuje darmowe połączenia grupowe do 100 uczestników pod warunkiem, iż połączenie nie będzie dłuższe niż 40 minut. Jeśli potrzebujesz dłuższych spotkań wystarczy pakiet Pro w cenie $14,99 / m-c + VAT (a zatem około 65 zł + VAT), który oferuje połączenia grupowe trwające do 24h. Jest to cena przy opłacie miesięcznej, nie ma konieczności wykupywania rocznego pakietu, a zatem można zrezygnować z usługi z miesiąca na m-c.

Aby ustawić spotkanie należy założyć konto. Następnie na wybrany dzień i godzinę możemy wygenerować wirtualne spotkanie i przesłać do uczestników wiadomość z linkiem do połączenia. Tylko osoby, które otrzymały link będą mogły dołączyć do rozmowy. Host, a zatem osoba zapraszająca ma do dyspozycji szereg opcji odnośnie możliwości uczestników. Osoba, która otrzyma takie zaproszenie po kliknięciu linku będzie musiała jedynie zatwierdzić instalację wtyczki zoom’a w swojej przeglądarce. Nic więcej nie będzie musiała robić.

Skype

Skype’a znają chyba wszyscy i nie trzeba go przedstawiać. To jedno z pierwszych narzędzi do video-konferencji, czemu zawdzięcza swoją sławę. Obecnie narzędzie to należy do firmy Microsoft. Oprócz połączeń video 1:1 umożliwia również połączenia grupowe w grupie do 50 użytkowników. Takie rozmowy są darmowe, a Skype obiecuje szyfrowanie swoich połączeń end-to-end. Pomimo swoich zapewnień wiele źródeł wskazuje na to, iż połączenia za pomocą Skype’a nie są bezpieczne. Sam Edward Snowden przyznał, że Amerykańska Agencja Bezpieczeństwa (NSA) ma możliwość nasłuchiwania połączeń, a firma Microsoft ma dostęp do danych ze skypa, które wykorzystuje dla swoich celów.

Jeśli jednak poszukujesz profesjonalnego narzędzia do video-konferencji w większej grupie to wówczas możesz skorzystać z wersji biznesowej skype’a, która została połączona z usługa Microsoft-teams. Sama usługa Teams w wersji podstawowej jest darmowa, jednak dla większych połączeń wideo koniecznie jest wykupienie abonamentu w cenie 4,20 EURO /m-c (płatne w góry za cały rok) za każdego użytkownika.

Dlatego też jest to narzędzie w dużej mierze skierowane do klientów korporacyjnych i raczej nie przyda się w gabinetach. Poza tym kwestie (nie)bezpieczeństwa Skype’a mogą dotyczyć również usługi Teams.

Google Hangout i Google Meet

Google Hangout

Jeśli poszukujesz narzędzie do Twojej grupowej video-konferencji to możesz wykorzystać w tym celu Google Hangout. Maksymalna liczba uczestników dla połączenia grupowego to 10 użytkowników, przy czym każdy z użytkowników musi posiadać konto Google (czyli np. mieć skrzynkę w usłudze Gmail). Ponieważ Google Hangout nie oferuje szyfrowania nie rekomendujemy go do połączeń, gdzie liczy się prywatność danych.

Alternatywą może być założenie konta w płatnej usłudze Google dla firm czyli G suite. W ramach pakietu dostaniesz cały pakiet usług Google’a i Gmaila, ale dla Twojej własnej domeny. Dodatkowo otrzymasz dostęp do funkcji Hangouts Meet, która zapewnia szyfrowane video-konferencje do 100 uczestników.

Aby skorzystać należy założyć konto w usłudze Gsuite w cenie od 4.65 EURO za użytkownika/m-c. W praktyce nie udało nam się tego zrobić, Google nie pozwolił nam na założenie podstawowego konta. Cena zawsze wychodzi jak w wyższym pakiecie, tj. 9,36 EURO ~ 43 zł za użytkownika/m-c (płatne z góry za cały rok). Jeden opłacony użytkownik wystarcza do tego, aby utworzyć zaproszenie do video-konferencji dla wielu użytkowników. Nie ma znaczenia czy uczestnicy mają konto w usłudze Google czy nie. Tworzy to więc możliwość zaproszenia dowolnej osoby, również spoza osób z kontem na Gmail’u.

WebEx

program WebEx

Firma Cisco, która jest globalnym potentatem na rynku połączeń internetowych oferuje narzędzie do komunikacji WebEx. Za pomocą tego narzędzia można tworzyć połączenia video z dużą liczbą dowolnych użytkowników (nawet do 100.000). Ile to kosztuje? WebEx oferuje cztery plany cenowe, a połączenia video w dużej grupie są możliwe już w pakiecie darmowym. Wszystkie połączenia są szyfrowane. W wersji darmowej jest to opcja, która wymaga włączenia. Obecnie ze względu na pandemię koronawirusa Cisko oferuje darmowy miesiąc przy zakupie miesięcznego planu.

Do korzystania z WebEx’a potrzebne jest konto gospodarza. Następnie możesz z takiego konta tworzyć zaproszenia i wysyłać je do Twoich uczestników. Każdy z rozmówców musi jedynie zainstalować wtyczkę do swojej przeglądarki i dzieje się to właściwie automatycznie (użytkownik musi jedynie wyrazić zgodę).

Podsumowanie

Przedstawiliśmy 4 narzędzia do bezpiecznych telekonferencji grupowych, które naszym zdaniem najlepiej sprawdzą się w pracy terapeutów czy coachów. Wymienione komunikatory mogą przydać się zarówno do prowadzenia terapii grupowej jak i szkoleń czy wykładów. Z naszego porównania wynika, iż najlepszym rozwiązaniem będzie WebEx lub Zoom.us. Oba narzędzia oferują video połączenia grupowe i znajdują się w pakiecie darmowym lub wymagają opłaty miesięcznej na poziomie ~ 60,00 zł. Alternatywą może być skorzystanie z pakietu płatnego Google. Odradzamy natomiast korzystanie z usług Skype’a jeśli priorytetem ma być bezpieczeństwo danych.

Oceń artykuł

Spodobał Ci się ten artykuł?

Udostępnij go znajomym!

.

Wybrane dla Ciebie

Porady

Jak otworzyć gabinet psychologiczny?

W dzisiejszych czasach, kiedy coraz więcej osób boryka się z problemami natury psychicznej, wsparcie psychologiczne i psychoterapeutyczne staje się coraz bardziej potrzebne. W tej sytuacji otwarcie własnego gabinetu psychologicznego może dać Ci nie tylko wiele satysfakcji z pomocy innym ludziom, ale także pewne źródło dobrego dochodu. Jednak, aby to zrobić, potrzebna jest nie tylko pasja, lecz również wiedza i doświadczenie biznesowe. Poniżej znajdziesz 10 kroków, które pomogą Ci otworzyć gabinet psychologiczny i skutecznie go prowadzić.