Rozwijaj się z nami

Psychoterapeuto – od 1.01.2020 r musisz posiadać mikrorachunek!

18 grudnia 2019

W związku ze zmianą Ordynacji Podatkowej wchodzącej w życie od 1 stycznia 2020 r. zmienia się sposób wpłacania podatków do Urzędów Skarbowych. Od Nowego Roku każdemu przedsiębiorcy (a zatem też psychoterapeucie) będzie potrzebny indywidualny mikrorachunek podatkowy. Zobacz jak wpływa to na Twój gabinet i co musisz zrobić przed 1. stycznia 2020 r.

Co to jest mikrorachunek podatkowowy?

O zmianach podatkowych dot. numeru NIP na paragonie pisaliśmy już w naszym poprzednim wpisie. Teraz musimy wspomnieć o innej ważnej zmianie, która wpływa na przedsiębiorców, w tym również psychoterapeutów. Jak podaje Ministerstwo Finansów przedsiębiorcy od 1 stycznia 2020 r. zobowiązani są do wpłacania należności podatkowych na indywidualne mikrorachunki podatkowe. Chodzi o podatek PIT, CIT oraz VAT. Dodatkowo to konto służy do wpłacania wszystkich nieopodatkowanych należności stanowiących dochód budżetu państwa (np. grzywny i mandaty). Od stycznia wszystkie należności podatkowe z tytułu tych 3 podatków będzie trzeba wpłacać właśnie na takie indywidualne mikrorachunki. Dotychczasowe rachunki Urzędów Skarbowych pozostaną aktywne tylko do 31.12.2019. Po tym terminie wszystkie podatki należy wpłacać na indywidualny mikrorachunek.

mikrorachunek podatkowy dla psychoterapeutów
Photo by Fabian Blank on Unsplash

Jaki jest mój mikrorachunek podatkowy?

Każdy z podatników musi sam wygenerować sobie swój mikrorachunek. Można to zrobić za darmo wchodząc na stronę Generatora Mikrorachunku Podatkowego. Do wygenerowania rachunku należy podać NIP (w przypadku gdy prowadzisz działalność gospodarczą). Wygenerowany rachunek należy od początku 2020 roku używać do regulowania wszystkich zobowiązań podatkowych PIT, CIT i VAT. Strukturę mikrorachunku można podejrzeć np. na portalu podatkowym.

O czym warto pamiętać

Pamiętaj, że tylko na stronie Ministerstwa Finansów w generatorze (link wyżej) możesz wygenerować oficjalny numer mikrorachunku. Dlatego też nie korzystaj z innych linków, mogą one być fałszywe i mieć na celu różnego rodzaju oszustwa czy wyłudzenia.

Jakie są korzyści z mikrorachunku?

Zmiana ma na celu ułatwienie podatnikom wpłacania podatków – od teraz będzie to jedno i to samo konto. W ten sposób trudniej będzie o pomyłkę przy wyborze właściwego konta do rozliczenia podatku. A ponieważ konto jest generowane na podstawie NIPu możesz je łatwo sprawdzić – za każdym razem wynik będzie taki sam. Biorąc pod uwagę, że będzie to jedno konto w zamyśle łatwiej będzie uzyskać zaświadczenie o niezaleganiu czy inne tego typu zaświadczenia.

O czym jeszcze warto pamiętać

Wspólny rachunek oznacza, iż nie zawsze będziesz mógł wskazać konkretne zobowiązanie, które chcesz opłacić. W przypadku zaległości na koncie wpłata będzie pokrywać w pierwszej kolejności najstarsze zaległości, a dopiero potem będzie zaspokajać bieżącą opłatę.

Podsumowanie

Od 1 stycznia 2020 r. każdy przedsiębiorca będzie potrzebował indywidualnego rachunku podatkowego. Można go wygenerować ze strony ministerstwa i od przyszłego roku należy go używać do opłacenia podatku PIT, CIT, VAT oraz innych zobowiązań (takich jak np. mandaty).

Jeśli zainteresował Cię ten artykuł i chcesz w przyszłości otrzymywać więcej informacji przydatnych dla Twojego gabinetu polub naszą stronę na facebooku i zapisz się do naszego newslettera 🙂

Oceń artykuł

Spodobał Ci się ten artykuł?

Udostępnij go znajomym!

.

Wybrane dla Ciebie

Podatki

Jak otworzyć gabinet psychologiczny?

W dzisiejszych czasach, kiedy coraz więcej osób boryka się z problemami natury psychicznej, wsparcie psychologiczne i psychoterapeutyczne staje się coraz bardziej potrzebne. W tej sytuacji otwarcie własnego gabinetu psychologicznego może dać Ci nie tylko wiele satysfakcji z pomocy innym ludziom, ale także pewne źródło dobrego dochodu. Jednak, aby to zrobić, potrzebna jest nie tylko pasja, lecz również wiedza i doświadczenie biznesowe. Poniżej znajdziesz 10 kroków, które pomogą Ci otworzyć gabinet psychologiczny i skutecznie go prowadzić.