Rozwijaj się z nami

Terapeuta w mediach społecznościowych: czy warto zakładać profile w Social Media?

11 stycznia 2023

Czy warto, żeby terapeuta pojawiał się w mediach społecznościowych? Pewnie nieraz zastanawiałeś się, czy będąc terapeutą, warto założyć konto na Instagramie promujące Twój gabinet. A może nawet już to zrobiłeś. Być może jesteś właścicielem ośrodka terapeutycznego i zastanawiasz się, jak rozgryźć temat mediów społecznościowych. Jeśli wybór kanału komunikacji spędza Ci sen z powiek i sam do końca nie wiesz jak skutecznie zaplanować działania marketingowe, ten wpis jest dla Ciebie.

Zacznijmy od tego, czy gabinety i ośrodki terapeutyczne powinny w ogóle się promować. Oczywiście jeżeli masz dobrze rozwiniętą praktykę z zapisami na wiele tygodni do przodu i taki stan rzeczy Cię satysfakcjonuje, to nie ma takiej potrzeby. W przeciwnym razie jednak warto o tym pomyśleć i to niezależnie od skali Twojej działalności. Logopedzi, neurologopedzi, terapeuci, psychoterapeuci: każda z tych grup potrzebuje bowiem pacjentów, żeby móc funkcjonować i się rozwijać. Wielu nich jest w stanie prowadzić konsultacje online, dzięki czemu mogą przyjmować pacjentów mieszkających znacznie dalej od gabinetu i tym samym poszerzać bazę klientów. Do tych pacjentów trzeba jednak jakoś dotrzeć. Nie ma natomiast obecnie innego tak skutecznego narzędzia jak Internet, które pomoże Ci to zrobić. Z kolei media społecznościowe znacznie Ci to ułatwią. Przeczytaj, jak robić to dobrze!

1. Zacznij od wyboru kanałów

Zasada jest prosta: robisz na 100% tyle, ile jesteś w stanie zrobić. Jeśli czas nie pozwala Ci zająć się Facebookiem i Instagramem z osobna, zdecyduj się wyłącznie na jedno medium.

Na szczęście dużo działań na Instagramie i Facebooku jest połączonych, a dzięki terminarzowi META jesteś w stanie zaplanować publikacje w obu kanałach jednocześnie z dużym wyprzedzeniem: czyli zrobić to akurat wtedy, kiedy możesz, a posty opublikują się same w wybranym przez Ciebie terminie.

Jak dostać się do terminarza? 


Wystarczy, że zalogujesz się do swojej strony na Facebooku, a z lewej strony pod paskiem wyszukiwania zobaczysz skróty. Klikając w pulpit profesjonalny, trafisz na inną stronę, a z lewej strony znów pojawią się nowe skróty. Zjedź niżej i w kategorii narzędzia platformy znajdziesz terminarz. Jesteś na miejscu, możesz planować publikacje!

Terminarz na Facebooku

Nie zapomnij o tym, żeby przy publikacji zaznaczyć, czy chcesz opublikować post na Instagramie i Facebooku, czy wyłącznie na jednym z tych portali. To znacznie ułatwi Ci pracę i odciąży: możesz tworzyć i planować akurat wtedy, kiedy masz na to czas.

Publikacja posta w mediach społecznościowych

2. Zaplanuj swoją minimalistyczną taktykę


Jak często publikować?

Gdy masz dużo pacjentów, możesz nie mieć czasu na działania promocyjne, to jasne. Nie o to jednak chodzi, by zarobić się na śmierć. Ważne jednak, żeby Twoje działania promocyjne były regularne. Dlatego nie pozwól słomianemu zapałowi zarzucić się pracą, której nie dasz rady wykonać! Lepiej mniej, a dobrze. Dobra organizacja czasu poświęcanego na promocję to sposób, w jaki terapeuta może osiągnąć sukces w mediach społecznościowych 🙂

Spróbuj ustalić realistyczny i osiągalny plan, którego Ty albo Twój zespół jesteście w stanie się trzymać przez dłuższy okres. Najlepiej będzie go spisać. Z doświadczenia wiemy, że wtedy praca wychodzi łatwiej.

Jak może wyglądać taki plan?

Na przykład możesz zaplanować, że treści będą publikowane w poniedziałki na Facebooku, w piątki na Instagramie, a dodatkowo co sobotę jednocześnie na Facebooku i Instagramie pojawi się relacja. Ważne, żeby w planie znajdowały się też pomysły na to, co publikować. Wrzucanie treści w Social Media jest przyjemniejsze, jeśli skupimy się wokół paru pomysłów, a nie parunastu.  

Zerknij też na poradnik w pigułce, z którego dowiesz się jak skutecznie promować ośrodek i gabinet terapeutyczny.

3. Co publikować jako terapeuta?

Co może publikować terapeuta w mediach społecznościowych?

Wszystko zależy od Twojej profesji: psycholodzy i psychoterapeuci publikują często polecenia książek rozwojowych, cytaty i poruszają temat zaburzeń. Logopedzi z kolei odwołują się zaburzeń aparatu mowy i dzielą się ciekawostkami logopedycznymi. Uczą, w jaki sposób dbać o mowę, a czego absolutnie nie robić. Terapeuci SI pokazują różnego rodzaju ćwiczenia i sposoby pracy z dziećmi.

To mogą być informacje o ofercie, zdjęcia z wewnątrz Twojego gabinetu lub ośrodka, ciekawostki o Twoim zawodzie, informacje o tym, jak przygotować się do pierwszej wizyty. Możesz również potraktować Social Media jako wirtualną wizytówkę i przedstawić się, opowiedzieć coś o sobie na Facebooku i Instagramie.

Jeśli chcesz tworzyć ciekawe posty ze statystykami, a jednocześnie zależy Ci, żeby były przyjemne dla oka, zrobisz to na stronie Piktochart. Kilkoma prostymi kliknięciami jesteś w stanie wyczarować infografikę, która zadowoli oczekiwania odbiorców!

To ważne!

Instagram i Facebook to miejsca, do których ludzie trafiają w przerwie w pracy, wieczorem przed snem czy podczas jazdy pociągiem. Pamiętaj, żeby wszystkie treści, które tworzysz, były przyjazne i lekkie w odbiorze.

Z pomocą przyjdzie Canva! Czyli intuicyjne narzędzie do robienia grafik do mediów społecznościowych. Jeśli potrzebujesz alternatyw, bardzo podobnie do Canvy działają Crello, Easil, czy Stencil. Dzięki tym narzędziom, tworzenie grafik przyjdzie Ci z łatwością.

4. Co z reklamą?

Jeśli chcesz poprawić swoją widoczność i pokazać się szerszej publiczności, możesz postawić na reklamę w mediach społecznościowych. Ustawia się ją bezpośrednio w menedżerze reklam na Facebooku. Działa to podobnie do wcześniej wspomnianego terminarza: wybierając umiejscowienie, decydujesz, czy reklama pojawi się na Facebooku, na Instagramie czy w obu tych kanałach.

Dashboard menedżera reklam wygląda skomplikowanie i odstraszająco, ale wcale taki nie jest: na podstawowym poziomie sam jesteś w stanie poradzić sobie z wypuszczeniem reklam. Na Youtubie znajdziesz mnóstwo darmowych filmów instruktażowych, które pomogą Ci z odpaleniem pierwszej reklamy.

Uważaj! Na Facebooku nie wolno reklamować wpisów czy specjalnie stworzonych reklam, które mogą spowodować, że ktoś poczuje się źle. To bardzo szeroka i niejasna definicja, ale wiemy z doświadczenia, że często reklamy o tematyce zaburzeń czy promujących konkretny rodzaj terapii są przez Facebooka odrzucane. Nie wolno także bazować na strachu pacjenta. Tego typu teksty reklamowe widzisz prawdopodobnie wszędzie, ale możesz być pewny, że w Twojej branży będą one od razu banowane. Uważaj więc na wszelkie komunikaty typu „Im dłużej czekasz, tym bardziej Twoje zdrowie się pogarsza”.

Przycisk “Promuj post” na Instagramie.

Jeśli masz konto na Instagramie, zapewne już zauważyłeś, że pod każdym postem znajduje się niebieski przycisk z napisem „promuj post”. To dużo prostsza reklama do ustawienia i odpalisz ją zaledwie kilkoma kliknięciami.  Przez to jednak, że jest tak prosta i nie daje dostępu do profesjonalnych narzędzi optymalizacji, jest też z reguły mniej skuteczna i droższa. Daje natomiast możliwość szybkiego zwiększenia zasięgu i dotarcia do większej liczby osób i możesz ją stosować, promując tylko wartościowe posty lub posty stricte reklamujące Ciebie i Twój gabinet czy ośrodek.


Pamiętaj także, żeby zmienić konto na Instagramie na konto profesjonalne: umożliwi Ci to dostęp do statystyk profilu i narzędzi reklamowych.

Kliknij w Ustawienia –> Konto –> Przełącz typ konta

Ustawienia i profesjonalne konto na IG

5. Dodatkowo: nie zapomnij o wizytówce Google

Terapeuta w mediach społecznościowych to jedno, ale pamiętaj, że w Twojej branży pacjenci często szukają specjalisty w Google. Tam powinieneś pojawić się Ty i dać się łatwo odnaleźć! O tym, jak ją poprawnie wypełnić i polepszyć skuteczność wizytówki Google również przeczytasz na naszym blogu.

Podsumowanie: czy warto rozpocząć przygodę z Social Media?

Zdecydowanie tak! Mimo, że może to być dla Ciebie coś zupełnie nowego, warto się przełamać i pokazać światu Twój gabinet lub ośrodek. Obecnie dzięki szerokiemu wyborowi narzędzi ułatwiających pracę, planowanie i publikowanie w mediach społecznościowych wcale nie jest szczególnie trudne. Nie ma natomiast na ten moment innej podobnie skutecznej metody dotarcia do szerokiej grupy odbiorców, jak Internet, a media społecznościowe pozwolą Ci kreować Twój profesjonalny wizerunek.

Życzymy Ci powodzenia, a w razie pytań, zachęcamy do kontaktu. Z przyjemnością Ci podpowiemy!

Oceń artykuł

Spodobał Ci się ten artykuł?

Udostępnij go znajomym!

.

Wybrane dla Ciebie

Łatwiejsza praca

Jak otworzyć gabinet psychologiczny?

W dzisiejszych czasach, kiedy coraz więcej osób boryka się z problemami natury psychicznej, wsparcie psychologiczne i psychoterapeutyczne staje się coraz bardziej potrzebne. W tej sytuacji otwarcie własnego gabinetu psychologicznego może dać Ci nie tylko wiele satysfakcji z pomocy innym ludziom, ale także pewne źródło dobrego dochodu. Jednak, aby to zrobić, potrzebna jest nie tylko pasja, lecz również wiedza i doświadczenie biznesowe. Poniżej znajdziesz 10 kroków, które pomogą Ci otworzyć gabinet psychologiczny i skutecznie go prowadzić.