Rozwijaj się z nami

Jak promować gabinet i ośrodek terapeutyczny? Poradnik w pigułce.

14 grudnia 2022

Doskonale zdajesz sobie sprawę z etyki Twojego zawodu – niezależnie od Twojej specjalizacji (psycholog, psychoterapeuta, logopeda, terapeuta SI itp.) nachalna i inwazyjna reklama nie wchodzi w grę. Co (i jak) zatem możesz zrobić, żeby dotrzeć do większej liczby pacjentów? Jak promować gabinet i ośrodek terapeutyczny?

1. Dobrze wypozycjonuj wizytówkę Google

Nieważne, czy działasz w pojedynkę, czy zarządzasz ośrodkiem, wizytówka Google okaże się kluczowa dla widoczności Twojej firmy. W tego typu branży to właśnie wyszukiwarka jest głównym źródłem informacji dla pacjentów i to tam z łatwością znajdą do Ciebie kontakt.

Oto kilka sposobów na podrasowanie wizytówki Google: 

To, co najważniejsze w tworzeniu wirtualnej wizytówki, to nazwa: bardzo często wpisujemy tam nazwę placówki, którą stworzyliśmy lata temu, zakładając ośrodek lub gabinet. Niestety, w ten sposób ograniczasz możliwość znalezienia Cię, bowiem znikasz między wizytówkami konkurencji. Na podstawie tego, co najczęściej wpisuje się w Google, lepiej, aby Twoja wizytówka składała się z tych dwóch elementów:

Nazwa usługi + Miasto

Żeby lepiej to uwidocznić, zerknij na przykłady:

Gabinet psychologiczny Warszawa
Gabinet logopedyczny Łaziska Górne
Centrum psychoterapii Żory

Jeśli zadbasz o te dwa elementy, nic nie stoi na przeszkodzie, żeby umieścić tam także nazwę, którą sam stworzyłeś. Na przykład:

Gabinet logopedyczny Kraina Języków Szczecin

Gdzie i jak stworzyć wizytówkę Google?

Wizytówkę stworzysz tutaj. Kliknij w link a zostaniesz bezpośrednio przekirowany do Google Moja Firma.

Jeśli już trafisz pod wskazany link i zaczniesz wypełniać informacje o Twojej firmie, nie pomijaj istotnych pól.  Im więcej uzupełnisz, tym lepiej: godziny otwarcia, zdjęcia, lokalizacja, opis i dane kontaktowe dodadzą Ci wiarygodności, przez co masz szansę pozycjonować się wyżej. 

Przy wypełnianiu danych o firmie z pewnością natkniesz się na zakładkę kategoria. Jest to o tyle ważne, że poza samą nazwą firmy to właśnie kategoria ma najistotniejszy wpływ na pozycjonowanie wizytówki – upewnij się, że jej nie pominąłeś.

Przeczytaj również: Podliczanie finansów na koniec miesiąca

2. Jeśli darmowe sposoby promocji to dla Ciebie za mało – warto pomyśleć o SEO.

To właśnie SEO z największym prawdopodobieństwem najbardziej Ci się opłaci. Dobrze wypozycjonowana strona internetowa przyprowadzi bowiem do Ciebie więcej ruchu i odbiorców. SEO polega głównie na poprawnym użyciu słów kluczowych na stronie i blogu, dzięki czemu zwiększa się jej widoczność. W branży terapeutycznej to bardzo istotne. Dlatego warto do tego zatrudnić specjalistę, który profesjonalnie wdroży SEO na Twojej stronie internetowej.

Dodatkowo to, co znajdzie się na stronie, wpłynie też na pozycjonowanie wcześniej wspomnianej wizytówki Google. Jeśli tworzysz stronę sam, mamy dla Ciebie wskazówkę. Zadbaj o to, aby na stronie znalazło się jak najwięcej fraz, które mogą być wyszukiwane przez Twoich pacjentów. W przypadku logopedy mogą to być:

Logopeda, Gabinet Logopedyczny, Poradnia Logopedyczna, Leczenie wad wymowy itp.

Google zwróci uwagę na stronę podpiętą do wizytówki. Jeśli znajdą się tam frazy kluczowe, świetnie dla Ciebie!

Jak powinna wyglądać moja strona internetowa?

Powinna być przejrzysta i zawierać tylko to, co potrzebne.

To częsty błąd, bo z reguły chcemy na stronie zamieścić jak najwięcej. Spójrz krytycznym okiem lub poproś postronną osobę o cenny feedback.  „Zaśmiecona” strona nie pozwoli pacjentom na odnalezienie tego, czego potrzebują. A czego potrzebują? Informacji o lokalizacji gabinetu lub ośrodka, danych kontaktowych i komunikatu o Tobie: kim jesteś i w czym się specjalizujesz. Oczywiście możesz też tam umieścić inne informacje, ale te najważniejsze muszą być łatwo dostępne i widoczne.

Przeczytaj również: Ile zarabia psycholog?

3. Przez treści do pacjentów

Sporo terapeutów wciąż się waha: zakładać profil na Instagramie, czy nie zakładać? A może strona na Facebooku? Co pisać na blogu? Jak promować gabinet i ośrodek terapeutyczny w Social Media?

O czym może pisać terapeuta?

Jeśli zdecydujesz się na bloga, powinieneś postawić na artykuły eksperckie. Pamiętaj jednak, do kogo piszesz: odbiorcami są Twoi pacjenci, a nie inni specjaliści. Nieważne jak bardzo zaawansowany jest temat artykułu, pisz go po ludzku i dla ludzi! 

W Internecie znajdziesz sporo tego typu treści. Zajrzyj na inne blogi o podobnej tematyce, a będziesz wiedział, o czym pisać.

Social Media

Czy wiesz, że Facebook przez wielu jest wykorzystywany podobnie jak wyszukiwarka Google? Mimo, że zdecydowana większość odbiorców będzie szukała specjalisty w Google, znajdzie się część, która wpadnie na Ciebie właśnie poprzez Facebooka. Choćby dlatego, żeby lepiej Cię poznać, przekierować się na stronę internetową, albo uzyskać więcej informacji i przejrzeć opinie. Niezależnie od tego, w wynikach wyszukiwania Google Twoja strona na Facebooku może pojawić się dość wysoko.
Internet zmienił sporo w sposobie, w jakim szukamy informacji i wybieramy specjalistę. Zazwyczaj najpierw szukamy ogólnej informacji w wyszukiwarce Google. Następnie na podstawie wyświetlonych wyników przechodzimy do profilu danej osoby czy firmy na Facebooku czy Instagramie. Pozwala to przełamać barierę i dowiedzieć się o Tobie czegoś więcej niż suche informacje zawarte w samej wizytówce. Żeby jednak taki mechanizm zadziałał, najpierw musisz mieć konto na jakimś portalu społecznościowym.

Pamiętaj jednak, że wszystko to, co publikujesz w Twoich mediach społecznościowych, wpływa na to, jak jesteś postrzegany.

Nie możemy odradzić Ci założenia profilu na Instagramie. Skłamalibyśmy, mówiąc, że w taki sposób nie dotrzesz do żadnego pacjenta. Jednak z doświadczenia i wielu historii wiemy, że Instagram okazuje się znacznie skuteczniejszy w przypadku budowania marek osobistych, co jest później wykorzystywane przy płatnej współpracy z innymi firmami. Niekoniecznie natomiast musi mieć przełożenie stricte na większą liczbę pacjentów. Cenny czas zagospodaruj tak, abyś bez urwania głowy mógł zająć się tym, co sobie zaplanowałeś. Jeśli masz czas wyłącznie na bloga, poświęć się tylko temu. Jeśli czujesz się dobrze prowadząc Facebooka, pójdź w tym kierunku.

Oprócz tego warto, żebyś udzielał się na forach. To właśnie tam pacjenci szukają wskazówek co do diagnozy ich problemu. Udzielając im odpowiedzi dajesz się poznać jako specjalista w danym obszarze 🙂

Ale ja jestem terapeutą, nie magikiem od Instagrama

Pewnie zastanawiasz się, czy warto działać samemu w kontekście rozwoju gabinetu terapeuty lub ośrodka. Zdecydowanie tak! Oczywiście, jeśli na myśl o dodatkowej aktywności w ciągu tygodnia robi Ci się słabo, znajdź specjalistę, który pomoże Ci zaprojektować i wdrożyć skuteczne działania.

Wiemy jednak, że często terapeuta lub magiczna załoga ośrodka jest w stanie robić to na własną rękę, czasem z niewielką pomocą. Wykorzystując nieskończone zasoby wiedzy zgromadzonej w Internecie, jesteś w stanie tworzyć grafiki i pisać świetne teksty, ograniczając się do wybranych przez Ciebie kanałów dotarcia do pacjentów.

Jak znaleźć na to wszystko czas?

Jak promować gabinet i ośrodek terapeutyczny, jeśli brak Ci czasu?
Działania promocyjne to regularna, ale niekoniecznie nieprzyjemna praca.
Chodzi tu głównie o wyznaczenie sobie terminów i godzin, które ze spokojem możesz przeznaczyć na swój marketing 🙂

Wiemy, że część ośrodków i gabinetów korzystających z DobregoGabinetu wykorzystuje zaoszczędzony dzięki programowi czas na zaplanowanie i wdrożenie działań promocyjnych. Tym sposobem nie dokładasz sobie dodatkowych godzin pracy: czas, który przeznaczyłbyś na czynności administracyjne możesz spożytkować w inny sposób – na rozwijanie działalności i pozyskiwanie nowych pacjentów!

Jeśli masz jakieś pytania co do promocji gabinetu lub ośrodka terapeutycznego, zachęcamy do kontaktu 🙂

Zespół DobregoGabinetu

Oceń artykuł

Spodobał Ci się ten artykuł?

Udostępnij go znajomym!

.

Wybrane dla Ciebie

Porady

Jak otworzyć gabinet psychologiczny?

W dzisiejszych czasach, kiedy coraz więcej osób boryka się z problemami natury psychicznej, wsparcie psychologiczne i psychoterapeutyczne staje się coraz bardziej potrzebne. W tej sytuacji otwarcie własnego gabinetu psychologicznego może dać Ci nie tylko wiele satysfakcji z pomocy innym ludziom, ale także pewne źródło dobrego dochodu. Jednak, aby to zrobić, potrzebna jest nie tylko pasja, lecz również wiedza i doświadczenie biznesowe. Poniżej znajdziesz 10 kroków, które pomogą Ci otworzyć gabinet psychologiczny i skutecznie go prowadzić.