Rozwijaj się z nami

Ile zarabia psycholog?

17 listopada 2022

Dowiedz się, ile zarabia psycholog i czym się zajmuje. Sprawdź, jakie były dochody psychologów w 2022 r.

Zawód psychologa

Zanim przejdziemy do sedna, krótkie wyjaśnienie. Nie piszemy dzisiaj o zarobkach psychoterapeuty, który często mylony jest z psychologiem. Skupiamy się na psychologu i jego dochodach. O tym, ile zarabia psychoterapeuta przeczytasz tutaj.

Przypomnijmy zatem, psycholog jest zawodem regulowanym i może go wykonywać wyłącznie osoba, która spełnia wymagania określone ustawą o zawodzie psychologa i samorządzie zawodowym psychologów. Zgodnie z jej przepisami, na listę psychologów wpisuje się osobę, która łącznie spełnia następujące warunki:

  • uzyskała w polskiej uczelni dyplom magistra psychologii lub uzyskała za granicą wykształcenie uznane za równorzędne;
  • posiada pełną zdolność do czynności prawnych;
  • włada językiem polskim w mowie i piśmie w zakresie koniecznym do wykonywania zawodu psychologa;
  • odbyła podyplomowy staż zawodowy, pod merytorycznym nadzorem psychologa posiadającego prawo wykonywania zawodu, który ponosi odpowiedzialność za czynności zawodowe wykonywane przez psychologa-stażystę.

Czym zajmuje się psycholog?

„Psycholog” to bardzo szeroki termin. Są psycholodzy, którzy pracują wyłącznie w szkołach. Są też tacy, którzy specjalizują się w psychologii reklamy, psychologii pracy, czy nawet psychologii sądowej! Niekoniecznie więc będą to psycholodzy pracujący z pacjentem.

Psycholog, o którym mowa w ustawie, to psycholog w typowym tego słowa znaczenia. Zazwyczaj pracuje on z pacjentem. Jest to osoba, która przede wszystkim wspiera w radzeniu sobie z trudnościami lub kryzysami, wystawia opinie, stawia diagnozy oraz przeprowadza badania psychologiczne. Psycholog kieruje także do innych specjalistów (np. psychoterapeuty czy psychiatry). Psycholog może przy tym samemu świadczyć usługi w zakresie psychoterapii.

Od czego zależy wynagrodzenie psychologa?

Zarobki psychologa będą się znacznie różnić przede wszystkim w zależności od wskazanych wyżej form wykonywania tego zawodu czy specjalizacji. Inaczej zarobi więc psycholog w szerokim tego słowa znaczeniu, a inaczej psycholog pracujący z pacjentami.

To, ile zarabia psycholog, zależy także od jego stażu pracy i renomy oraz posiadanych certyfikatów potwierdzających niezbędne umiejętności. Znaczenie ma także wielkość firmy czy poradni oraz województwo, w którym pracuje psycholog.

Statystycznie na najlepsze zarobki mogą liczyć psycholodzy pracujący w województwie mazowieckim, kujawsko-pomorskim i dolnośląskim

Zarobki psychologa pracującego z pacjentami będą się różnić w zależności od tego, czy udziela konsultacji prywatnych czy pracuje na „państwowej posadzie”, np. w szkole.

Konsultacje prywatne

Ceny prywatnych konsultacji psychologicznych wahają się w przedziale 100 zł – 160 zł. Na najwyższe stawki za godzinę konsultacji mogą liczyć psycholodzy pracujący w województwie mazowieckim.

Dla przykładu, w przypadku 5 konsultacji dziennie, gdy każda z nich to koszt 120 zł, wygląda to następująco:

5 godzin konsultacji x 130 = 650 zł za dzień

W miesiącu można zatem liczyć na średnio 13.000 zł przychodu. Trzeba jednak pamiętać, że jeśli psycholog prowadzi swój gabinet, należy odliczyć typowe koszty prowadzenia działalności gospodarczej: koszt eksploatacji i ew. najmu gabinetu, koszty materiałów i sprzętu, zaliczki na podatek dochodowy i składki do ZUS. Natomiast w przypadku pracy w ośrodku czy poradni terapeutycznej przychodem trzeba będzie podzielić się z ich właścicielem.

Pamiętaj, że w przyszłym roku obowiązkowe składki do ZUS mają wzrosnąć. W tym roku wysokość składki wynosi 1211,28 zł, natomiast w następnym wzrośnie do 1418,48 zł. To wzrost o aż 207,20 zł w skali miesiąca. Do tego należy doliczyć indywidualnie wyliczaną składkę zdrowotną – w 2023 r. min. 314,10 zł. Weź to pod uwagę planując swoją działalność.

A ile zarabia psycholog w szkole?

Mediana wynagrodzenia dla psychologów pracujących w szkole to 3.800 zł brutto miesięcznie. Co ważne, żeby pracować jako psycholog szkolny trzeba posiadać także wykształcenie pedagogiczne. W tym przypadku kwota wynagrodzenia również różni się w zależności od województwa.

Jak wypadają zarobki psychologa na tle innych specjalistów?

Według Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń przedstawionego na portalu wynagrodzenia.pl średnie wynagrodzenie dla specjalisty wynosi 4.170 zł brutto (3,130 zł netto) i  3.750 zł brutto dla młodszego specjalisty (2,862 zł netto). Jest to jednak mediana zarobków i według badań 25% może liczyć na wyższe wynagrodzenie. W przypadku starszego specjalisty zarobek wynosi średnio 5.490 zł brutto, co daje nam finalną kwotę 3.973 zł netto.

Psycholog pracujący prywatnie w dobrze prosperującym własnym gabinecie wypada więc na tym tle całkiem dobrze. Gorzej jest z psychologiem szkolnym.

Jeśli prowadzisz swój gabinet psychologa możesz sprawdzić nasz program dla psychologów DobryGabinet. W ramach programu oferujemy również wygodną aplikację mobilną dla terapeutów.

Poczytaj też o tym, ile zarabia logopeda!

Podsumowanie

Dowiedz się, ile zarabia psycholog i czym się zajmuje, a także od czego zależy wynagrodzenie psychologa.

Odwiedź nas na Facebooku lub Instagramie.

Oceń artykuł

Spodobał Ci się ten artykuł?

Udostępnij go znajomym!

.

Wybrane dla Ciebie

Porady

Jak otworzyć gabinet psychologiczny?

W dzisiejszych czasach, kiedy coraz więcej osób boryka się z problemami natury psychicznej, wsparcie psychologiczne i psychoterapeutyczne staje się coraz bardziej potrzebne. W tej sytuacji otwarcie własnego gabinetu psychologicznego może dać Ci nie tylko wiele satysfakcji z pomocy innym ludziom, ale także pewne źródło dobrego dochodu. Jednak, aby to zrobić, potrzebna jest nie tylko pasja, lecz również wiedza i doświadczenie biznesowe. Poniżej znajdziesz 10 kroków, które pomogą Ci otworzyć gabinet psychologiczny i skutecznie go prowadzić.