Rozwijaj się z nami

Ile zarabia psychoterapeuta? Jak można podnieść zarobki w 2023 r.?

12 stycznia 2021

Jeśli zastanawiasz się, ile zarabia psychoterapeuta, ten wpis jest dla Ciebie! W artykule znajdziesz informację o zarobkach terapeutów w różnych częściach Polski. Odpowiadamy także na pytania o to: ile godzin średnio pracuje terapeuta, jakie ma opcje pracy zarobkowej oraz jakie są możliwości podniesienia zarobków w 2023 roku?

Jak pracuje terapeuta ?

Psychoterapeuta czy psycholog może wykonywać swoją pracę w kilku miejscach, które będą określały sposób oraz wysokość jego zarobków.

Prywatny gabinet

Najczęstszą formą pracy dla psychoterapeutów jest prywatny gabinet psychologiczny. Ile zarabia psychoterapeuta w takim przypadku? Odpowiedź będzie zależała od tego, ilu pacjentów przyjmuje dany psychoterapeuta. Dodatkową zmienną jest oczywiście stawka za godzinę konsultacji czy sesji terapeutycznej, która zależy od rejonu czy miasta wykonywania usługi (więcej o stawkach niżej).

Od przychodów należy oczywiście odjąć koszty. Będzie to koszt najmu i utrzymania gabinetu psychologicznego, składki do ZUS czy koszt reklamy i pozyskiwania pacjentów. Nierzadko prywatni specjaliści dzielą się przestrzenią, np. jednym gabinetem, co pozwala im obniżyć koszty działalności i optymalnie wykorzystać najmowany lokal. O tym, jakie koszty możesz rozliczyć jako psycholog, psychoterapeuta czy logopeda, przeczytasz w naszym wpisie o kosztach.

Poradnia

Kolejnym miejscem pracy psychologa lub psychoterapeuty może być poradnia zdrowia psychicznego lub inna poradnia mająca kontrakt z NFZ. W takim przypadku to, ile zarabia psychoterapeuta, będzie zależało od liczby przepracowanych godzin. Fundusz wypłaca stałą stawkę za każdą przepracowaną godzinę. Jej wysokość zależy od województwa, lokalizacji, specjalizacji i warunków kontraktu ustalonych pomiędzy ośrodkiem a NFZ. Część wynagrodzenia trafia na konto ośrodka, a część na konto terapeuty. Jest ono zazwyczaj niższe od rynkowej stawki pobieranej przez psychoterapeutów w prywatnych gabinetach. Wysokość wynagrodzenia będzie również zależała od posiadanych przez terapeutę certyfikatów. Dlatego na rynku obowiązują różne stawki, od 20 zł do 70 zł za wizytę. NFZ najczęściej wypłaca wynagrodzenie jedynie za odbyte spotkania. Jeśli więc pacjent nie pojawi się, to terapeuta nie otrzyma wynagrodzenia. Z drugiej strony psycholog czy psychoterapeuta pracujący w poradni nie musi się martwić o brak pacjentów ani o najem czy reklamę gabinetu. Będzie miał zatem niższe koszty działalności.

Prywatny ośrodek psychologiczny

Osobną kategorią są prywatne ośrodki psychologiczne, które zrzeszają zazwyczaj od kilku do kilkunastu terapeutów, często różnych, komplementarnych specjalizacji. W ramach jednego zespołu właściciel ośrodka może więc współpracować z psychologami, psychoterapeutami, logopedami, terapeutami SI a nawet lekarzami psychiatrii. Ośrodek wynajmuje specjalistom lokale oraz pomaga im w zdobyciu klientów czy pacjentów. Nie muszą więc oni martwić się o reklamę ani pełen grafik pacjentów. W dobrze funkcjonujących ośrodkach terapeutycznych terapeuci mogą więc skupić się zaoferowaniu jak najlepszej, fachowej terapii. W zamian za to, podobnie jak w poradni NFZ, ośrodek zatrzymuje dla siebie część opłat za sesje. Jej wysokość zależy od konkretnego miejsca i indywidualnych ustaleń. Spotykane są wartości w przedziale między 15% a 50%. Podobnie jednak jak w prywatnym gabinecie, terapeuci współpracujący z ośrodkiem zazwyczaj prowadzą własną działalność gospodarczą, a zatem nie ominą ich składki do ZUS.

Ile tygodniowo pracuje terapeuta ?

Zarobki terapeuty będą zależały wprost proporcjonalnie od liczby przepracowanych godzin. Ze względu na charakter pracy i duże obciążenie psychiczne, nie jest jednak możliwa praca w „normalnym”, etatowym wymiarze 40h w tygodniu. Zazwyczaj terapeuci nie są w stanie przyjmować więcej niż 20-25 pacjentów tygodniowo. Zdarzają się jednak rekordziści, którzy dochodzą nawet do 30 pacjentów na tydzień.

Etatowi pracownicy biurowi mogą być zaskoczeni. Biorąc jednak pod uwagę jak dużego skupienia wymaga pojedyncza sesja, nie ma się czemu dziwić. W czasie całej sesji terapeuta musi być myślami cały czas obecny i całkowicie skupiony na swoim pacjencie. Jednoczenie tematy poruszane w gabinecie zazwyczaj są dość angażujące emocjonalnie, co zwiększa zmęczenie.

Do czasu pracy psychoterapeuty należy jeszcze doliczyć superwizje. Ich długość zależy od liczby pacjentów. Im więcej pacjentów, tym więcej godzin terapeuta spędzi na superwizjach.

Ile zarabia psychoterapeuta ?

Wynagrodzenie za „godzinę” (czyli zwykle 50 minut) sesji będzie zależało przede wszystkim od miasta i części Polski, w której przyjmuje dany specjalista. Dodatkowym czynnikiem będą jego umiejętności, wykształcenie oraz doświadczenie. Liczą się również uzyskane certyfikaty czy stopień naukowy. Na wysokość stawki może mieć również wpływ stopień rozpoznawalności i medialności danej osoby oraz jej „marka osobista”. Ostatnim czynnikiem może być język prowadzenia psychoterapii. Wśród psychoterapeutów można znaleźć oferty prowadzenia terapii po angielsku, niemiecku czy hiszpańsku.

W zależności od miasta średnie ceny sesji indywidualnej mogą się kształtować w następujących widełkach:

#MiastoStawka
1Warszawa160 – 220 zł/h
2Kraków140 – 220 zł/h
3 Wrocław150 – 220 zł/h
4Łódź140 – 200 zł/h
5Poznań100 – 170 zł/h
6Gdańsk150 – 220 zł/h
7Lublin120 – 180 zł/h

To, ile zarabia psychoterapeuta, można więc policzyć w następujący sposób: przyjmując 20 pacjentów w tygodniu przy stawce 150 zł/h otrzymujemy miesięczny przychód ww. około 12.000 zł:

150 zł x 20 x 4 = 12.000 zł/m-c

Jest to kwota przy założeniu, że wszyscy pacjenci pojawią się na umówionych spotkaniach (co również może określać kontrakt z pacjentem). Od tak obliczonego dochodu musimy jeszcze odjąć koszt wynajmu gabinetu (1300 – 2000 zł), składki do ZUS (~1400 zł), koszt superwizji oraz inne koszty administracyjne (księgowość, wyposażenie gabinetu, bieżące opłaty, etc.). Niezależnie czy prowadzisz gabinet czy ośrodek terapeutyczny, zajrzyj do naszego programu DobryGabinet, który pomoże Ci m.in. zapanować nad Twoimi zarobkami, w przejrzysty sposób prezentując Twoje koszty i przychody. Więcej na ten temat może przeczytać w naszym wpisie pt. „Ośrodek terapeutyczny i podliczenia finansów na koniec miesiąca. Poznaj 5 sposobów, jak sobie z tym radzić!”

Jak odzyskać czas terapeuty?

Co dodatkowo może wpływać na zarobki psychoterapeuty?

Czynnikiem, który zwiększa stawkę za sesję, są wspomniane wyżej certyfikaty. Każdy z nurtów psychoterapeutycznych ma swoją własną organizację, która wydaje certyfikat. Lista organizacji i certyfikatów jest dostępna na stronie Polskiej Rady Psychoterapii. Certyfikaty są potrzebnym i ważnym potwierdzeniem profesjonalnych umiejętności danego specjalisty. Niestety jednak nie są one rozpoznawalne przez pacjentów, przez co mogą oni nie rozumieć, dlaczego dany specjalista posiadający dany certyfikat ceni się bardziej.

Paradoksalne w oczach pacjenta większe znaczenie może mieć tytuł naukowy (dr, dr hab. czy prof.) jako potwierdzenie doświadczenia czy profesjonalizmu.

W dobie mediów zwiększenie rozpoznawalności wydaje się dobrym sposobem na podniesienie stawki za godzinę spotkania. Terapeuci występujący w mediach społecznościowych, radiu czy telewizji mogą liczyć na wyższe zarobki. Więcej na temat tego, jakie niesie to korzyści, przeczytasz w naszym wpisie „Terapeuta w mediach społecznościowych: czy warto zakładać profile w Social Media?” Swoją rozpoznawalność możesz także zwiększyć poprzez inne działania promocyjne, o czym piszemy w naszym poradniku w pigułce jak promować gabinet i ośrodek terapeutyczny.

Terapeuci oferujący unikalne umiejętności, jak np. prowadzenie terapii w obcym języku również mogą liczyć na większe zarobki. Prowadzenie terapii w obcym języku sprawdzi się jednak jedynie w większych miastach, w których zapotrzebowanie na tego rodzaju usługi jest znacznie większe, z uwagi na większą liczbę cudzoziemców.

Dodatkowym sposobem na zwiększenie dochodów jest prowadzenie terapii par, która co prawda dłużej trwa, ale jest wyżej wyceniana. Można także zaoferować prowadzenie terapii grupowej, w której koszt terapii dla pojedynczego pacjenta jest mniejszy, a zysk terapeuty jest wyższy ze względu na obecność wielu pacjentów.

Pewnym obejściem lokalnych stawek może być prowadzenie terapii on-line, na którą pacjentów można zdobywać z całej Polski. Ta metoda może jednak nie sprawdzić się u każdego terapeuty czy pacjenta, ponieważ część będzie chciała (nawet raz na jakiś czas) spotkać się z terapeutą w cztery oczy.

DobryGabinet - program dla terapeuty

Poczytaj też o tym, ile zarabia psycholog i ile zarabia logopeda!

Podsumowanie

W artykule opisano 3 podstawowe miejsca pracy terapeutów: prywatny gabinet, poradnia zdrowia psychicznego z kontraktem z NFZ oraz prywatny ośrodek psychologiczny. Przedstawiono wady i zalety każdej z tych form wykonywania zawodu, w kontekście pozyskiwania pacjentów, wynagrodzenia oraz kosztów. W artykule wskazano także, ile godzin w tygodniu pracuje psychoterapeuta i jakie są przedziały stawek godzinowych dla największych miast w Polsce. Ponadto w artykule podano również inne czynniki wpływające na zarobki, takie jak znajomość języków obcych, posiadane kompetencje czy certyfikaty.

Oceń artykuł

Spodobał Ci się ten artykuł?

Udostępnij go znajomym!

.

Wybrane dla Ciebie