Rozwijaj się z nami

Ile zarabia psychoterapeuta? Jak można podnieść zarobki w 2021 r?

12 stycznia 2021

Jeśli zastanawiasz się ile zarabia psychoterapeuta to ten wpis jest dla Ciebie. W artykule opisaliśmy zarobki terapeutów w różnych częściach w Polsce, ile godzin średnio pracuje terapeuta, jakie ma opcje pracy zarobkowej oraz jakie są możliwości podniesienia zarobków w 2021 r.

Jak pracuje terapeuta ?

Psychoterapeuta czy psycholog może wykonywać swoją pracę w kilku miejscach, które będą określały sposób oraz wysokość jego zarobków.

Prywatny gabinet

Podstawową formą pracy dla psychoterapeutów wydaje się być prywatny gabinet psychologiczny. Tutaj na pytanie ile zarabia psychoterapeuta odpowiedź będzie zależała od tego ilu pacjentów przyjmuje dana osoba tygodniowo lub też dziennie. Dodatkową zmienną jest oczywiście stawka za godzinę na którą wpływ na rejon/miasto wykonywania usługi (więcej o stawkach niżej).

Od przychodów z tak odbytych spotkań należy oczywiście odjąć koszty. Po stronie kosztów prowadzenia prywatnego gabinetu psychologicznego należy zaliczyć przede wszystkim koszt najmu lokalu, koszt ZUSu czy koszt reklamy i pozyskiwania nowych klientów (więcej o kosztach, które można rozliczyć przy prowadzeniu działalności jako psycholog/psychoterapeuta czy też logopeda można przeczytać w naszym wpisie o kosztach). Prywatne gabinety często w celu pomniejszenia kosztu najmu lokalu zajmowane są przez kilku specjalistów (2-3), którzy dzielą między sobą koszty najmu lokalu.

Poradnia

Kolejnym miejscem pracy psychologa/psychoterapeuty może być poradnia zdrowia psychicznego lub inna poradnia mająca kontrakt z NFZ’em. W takim przypadku to ile zarabia psychoterapeuta będzie zależało od liczby przepracowanych godzin. Fundusz wypłaca stałą stawkę za każdą wypracowaną godzinę. Jej wysokość zależy od danego województwa i warunków kontraktu ustalonych z ośrodkiem. Część wynagrodzenia trafia na konto ośrodka a druga część na konto terapeuty. Jest ono zazwyczaj niższe od rynkowej stawki pobieranej przez psychoterapeutów w prywatnych gabinetach. Wysokość wynagrodzenia będzie również zależała od posiadanych przez terapeutę certyfikatów. Dlatego też na rynku można znaleźć różne wartości: od 20 zł do 70 zł. NFZ najczęściej wypłaca wynagrodzenie jedynie za odbyte spotkania. Jeśli zatem pacjent nie przyjdzie na umówione spotkanie to terapeuta nie otrzyma z tego tytułu wynagrodzenia. Z drugiej strony terapeuta pracujący w poradni nie musi się martwić o brak pacjentów czy reklamę gabinetu. Będzie miał zatem niższe koszty ponieważ nie będzie musiał się reklamować czy wynajmować gabinetu.

Prywatny ośrodek psychologiczny

Osobną kategorią są prywatne ośrodki psychologiczne, które zrzeszają kilku, kilkunastu terapeutów (często o różnych, komplementarnych umiejętnościach) w ramach jednego zespołu. W takim zespole właściciel ośrodka zatrudnia lub też współpracuje z grupą specjalistów (psychologów, psychoterapeutów, logopedów, itp.) w ramach ośrodka. Właściciel ośrodka zajmuje się wynajmem lokalu oraz zdobywaniem pacjentów dla swoich specjalistów. Pracujący tam specjaliści nie muszą zatem martwić się o reklamę czy miejsce pracy, ich zadanie sprowadza się do prowadzenia terapii. Podobnie jak w poradni NFZ właściciel ośrodka zatrzymuje dla siebie część wynagrodzenia pobieranego za sesje z pacjentem. Jaka to będzie część? Wszystko zależy od konkretnego miejsca i indywidualnych ustaleń. Spotykane są wartości w przedziale między 15 a 50%. Podobnie jednak jak w prywatnym gabinecie terapeuci wykonujący swój zawód muszą zazwyczaj prowadzić własną działalność gospodarczą, a zatem z tego tytułu odprowadzać należną składkę ZUS.

Ile tygodniowo pracuje terapeuta ?

Zarobki terapeuty będą zależały wprost proporcjonalnie od liczby wypracowanych godzin. Ze względu jednak na charakter pracy i duże obciążenie psychiczne nie jest możliwa praca w „normalnym”, etatowym wymiarze godzin, 40h w tygodniu. Terapeuci zazwyczaj mówią, że nie są w stanie przyjmować więcej niż 20-25 pacjentów w tygodniu. Zapewne są rekordziści, którzy przekraczają liczbę 25 pacjentów i dochodzą nawet do 30 w tygodniu.

Etatowi pracownicy biurowi mogą być zaskoczeni. Biorąc jednak pod uwagę jak dużego skupienia wymaga pojedyncza sesja nie ma się tutaj czemu dziwić. W czasie sesji terapeuta musi być całkowicie, przez całą długość sesji obecnym i skupiony wyłącznie na swoim pacjencie. A tematy poruszane w gabinecie mogą być bardzo angażujące emocjonalnie co oczywiście będzie się przekładać na duże zmęczenie.

Do czasu pracy psychoterapeuty należy jeszcze doliczyć czas spędzony na superwizji. Liczba godzin spędzanych na superwizji będzie również zależała od liczby pacjentów. Im więcej pacjentów tym więcej superwizji będzie potrzebnych.

Ile zarabia psychoterapeuta ?

Wynagrodzenie za „godzinę” (czyli zwykle 50 minut) sesji będzie zależało przede wszystkim od miasta i części Polski w której przyjmuje dany specjalista. Dodatkowym czynnikiem będą umiejętności, wykształcenie oraz doświadczenie specjalisty. Liczą się również uzyskane certyfikaty czy stopień naukowy. Na wysokość stawki może mieć również wpływ stopień rozpoznawalności i medialności danej osoby, wypracowana „marka osobista”. Ostatnim czynnikiem może być również język prowadzenia psychoterapii. Wśród psychoterapeutów można znaleźć oferty prowadzenia terapii po angielsku, niemiecku czy hiszpańsku.

W zależności od miasta średnie ceny sesji indywidualnej mogą się kształtować w następujących widełkach:

#MiastoStawka
1Warszawa120 – 200 zł/h
2Kraków120 – 200 zł/h
3 Wrocław120 – 180 zł/h
4Łódź100 – 170 zł/h
5Poznań100 – 170 zł/h
6Gdańsk100 – 200 zł/h
7Lublin70 – 150 zł/h

To ile zarabia psychoterapeuta można więc policzyć w następujący sposób: przyjmując liczbę 20 pacjentów w tygodniu w stawce 120 zł/h otrzymujemy miesięczną wartość przychodu:

120 zł * 20 * 4 = 9600 zł / m-c

Jest to kwota przy założeniu, że wszyscy pacjenci pojawią się na umówionych spotkaniach (co również może określać kontrakt z pacjentem). Od tak obliczonego dochodu musimy jeszcze odjąć koszt wynajmu gabinetu, (800 – 2000 zł), koszt ZUSu (~1300 zł), koszt superwizji oraz inne koszty administracyjne (księgowość, wyposażenie gabinetu, bieżące opłaty, etc.). Jeśli prowadzisz gabinet zajrzyj do naszego programu DobryGabinet, który między innymi pomoże Ci w odzyskaniu kontroli i przejrzystości w zarobkach w gabinecie.

Jak odzyskać czas terapeuty?

Co dodatkowo może wpływać na zarobki psychoterapeuty?

Czynnikiem, który zwiększa stawkę za sesję są wspomniane wyżej certyfikaty. Każdy z nurtów psychoterapeutycznych ma swoje własne ciało, które wydaje certyfikat. Lista organizacji i certyfikatów jest dostępna na stronie Polskiej Rady Psychoterapii. Warto wziąć pod uwagę fakt, że certyfikaty są potrzebnym i ważnym potwierdzeniem profesjonalnych umiejętności danego specjalisty to jednak w odczuciu pacjenta mogą one niestety nie być odpowiednio rozpoznawalne.

Tytuł naukowy (dr, dr hab. czy prof) może mieć w oczach pacjentach znaczenie i potwierdzenie profesjonalizmu i dodatkowego czasu spędzonego na badaniach i rozwoju naukowym. Może być to czynnik o wiele bardziej rozpoznawalny i uznawany przez pacjentów niż branżowe, specyficzne certyfikaty.

W dobie mediów społecznościowych rozpoznawalność medialna wydaje się również dobrym sposobem na zwiększenie stawki za godzinę spotkania. Terapeuci występujący w mediach społecznościowych czy radiu lub telewizji mogą liczyć na wyższe zarobki.

Terapeuci oferujący unikalne umiejętności, jak np. prowadzenie terapii w obcym języku również mogą liczyć na większe zarobki. Prowadzenie terapii w obcym języku sprawdzi się jednak jedynie w większych miastach, w których jest więcej obcokrajowców.

Dodatkowym sposobem na zwiększenie dochodów jest prowadzenie terapii par (która jest droższa niż terapia indywidualna ale też wymaga dłuższych sesji). Jeszcze inną wersją terapii może być prowadzenie terapii grupowej, w której koszt terapii dla pojedynczego pacjenta jest mniejszy a zysk terapeuty jest wyższy ze względu na obecność wielu pacjentów.

Pewnym obejściem lokalnych stawek może być prowadzenie terapii on-line, na którą pacjentów można zdobywać z całej Polski. Ta metoda może jednak nie sprawdzić się u każdego terapeuty czy pacjenta ponieważ część będzie chciała (nawet raz na jakiś czas) spotkać się z terapeutą w cztery oczy.

DobryGabinet - program dla terapeuty

Podsumowanie

W artykule opisano 3 podstawowe miejsca pracy terapeutów. Są to: prywatny gabinet, poradnia zdrowia psychicznego z kontraktem z NFZ oraz prywatny ośrodek psychologiczny. Dla każdego z nich opisano wady i zalety takiego rozwiązania w kontekście pozyskiwania pacjentów, wynagrodzenia oraz kosztów. W artykule opisano ile godzin w tygodniu pracuje psychoterapeuta. Podano także przedziały stawek godzinowych dla kilku miast w Polsce. W artykule podano również inne czynniki wpływające na zarobki – takie jak znajomość języków, posiadane kompetencje czy certyfikaty.

Oceń artykuł

Spodobał Ci się ten artykuł?

Udostępnij go znajomym!

.

Wybrane dla Ciebie