Rozwijaj się z nami

Ile zarabia psychoterapeuta? Jak można podnieść zarobki w 2023 r.?

12 stycznia 2021

Jeśli zastanawiasz się, ile zarabia psychoterapeuta, ten wpis jest dla Ciebie! W artykule znajdziesz informację o zarobkach terapeutów w różnych częściach Polski. Odpowiadamy także na pytania o to: ile godzin średnio pracuje terapeuta, jakie ma opcje pracy zarobkowej oraz jakie są możliwości podniesienia zarobków w 2023 roku?

Studia psychologiczne

Psycholog to ktoś kto ukończył studia na kierunku psychologia. Psycholog zajmuje się diagnozą psychologiczną, orzekaniem i opiniowaniem, a także pomocą psychologiczną czy psychoterapią. W szkole czy przedszkolu pracuje psycholog dziecięcy. Opinia psychologa jest wymagana np. w procesie wydawania pozwolenia na broń. Studia te otwierają różne ścieżki kariery: prowadzenie szkoleń, pracę w działach HR, w szkołach, w miejscach gdzie wymagana jest pomoc psychologiczna czy terapia. Większość psychologów, aby zostać psychoterapeutami ukończyła studia psychologiczne i dodatkowo studia podyplomowe z psychoterapii. Psychoterapeuci, aby skutecznie pomagać innym muszą w czasie studiów poddać się terapii własnej. Następnie podczas regularnej pracy poddają się superwizji, którą prowadzi drugi psychoterapeuta. Co ciekawe nie trzeba być psychologiem, aby ukończyć psychoterapeutyczne studia podyplomowe i pracować w tym zawodzie. Wśród dobrze wyszkolonych psychoterapeutów znajdziemy absolwentów różnych kierunków studiów wyższych. Może to być np. psychiatra czy inne absolwent studiów humanistycznych. Zdarzają się również osoby po studiach technicznych. Dlatego też wykształcenie psychologiczne nie jest koniecznie, aby zostać psychoterapeutą. 

Jak pracuje terapeuta ?

Psychoterapeuta czy psycholog może wykonywać swoją pracę w różnych miejscach, które będą określały sposób oraz wysokość jego zarobków. Psycholog dziecięcy będzie pracował inaczej niż psychoterapeuta pracujący z dorosłymi. Na wynagrodzenie będzie miał wpływ doświadczenie czyli liczba lat wykonywania zawodu, a także wykształcenie, zdobywane na dodatkowych kursach czy szkoleniach. 

Prywatny gabinet

Najczęstszą formą pracy dla psychoterapeutów jest prywatny gabinet psychologiczny. Najczęstszą usługą w gabinecie to psychoterapia indywidualna czy konsultacja psychologiczna z diagnozowaniem aktualnego stanu pacjenta. Po wstępnej konsultacji psychoterapeuta może zalecić rozpoczęcie psychoterapii lub np. skierowanie do psychiatry (co nie wyklucza równoległej pomocy psychologicznej). Ile zarabia psychoterapeuta w prywatnym gabinecie? Odpowiedź będzie zależała od tego ilu pacjentów dana osoba przyjmuje. Dodatkową zmienną jest oczywiście stawka za godzinę konsultacji czy sesji terapeutycznej, która zależy od rejonu czy miasta wykonywania usługi (będzie ona wyższa w dużych miastach. Więcej o stawkach niżej).

Od przychodów należy oczywiście odjąć koszty. Będzie to koszt najmu i utrzymania gabinetu psychologicznego, składki do ZUS czy koszt reklamy i pozyskiwania pacjentów. Nierzadko prywatni specjaliści dzielą się przestrzenią, np. jednym gabinetem, co pozwala im obniżyć koszty działalności i optymalnie wykorzystać najmowany lokal. Więcej o możliwych odliczeniach można przeczytać w naszym wpisie o kosztach.

Aplikacja mobilna dla psychoterapeuty DobryGabinet

Poradnia

Kolejnym miejscem pracy psychologa lub psychoterapeuty może być poradnia zdrowia psychicznego lub inna poradnia mająca kontrakt z NFZ. W takim przypadku to, ile zarabia psychoterapeuta będzie zależało od wysokości kontraktu, liczby przepracowanych godzin i od tego jaką ma specjalizację. Fundusz wypłaca stałą stawkę za każdą przepracowaną godzinę pacjenta z psychologiem. Jej wysokość zależy od województwa, lokalizacji, specjalizacji i warunków kontraktu ustalonych pomiędzy ośrodkiem a Narodowym Funduszem Zdrowia. Część wynagrodzenia trafia na konto ośrodka, a część na konto terapeuty. Jest ono zazwyczaj niższe od rynkowej stawki pobieranej przez psychoterapeutów w prywatnych gabinetach. Wysokość wynagrodzenia będzie również zależała od posiadanych przez terapeutę certyfikatów. Dlatego na rynku obowiązują różne stawki, od 20 zł do 70 zł za wizytę. Narodowy Fundusz Zdrowia najczęściej wypłaca wynagrodzenie jedynie za odbyte spotkania. Jeśli więc pacjent nie pojawi się wówczas terapeuta nie otrzyma wynagrodzenia. Z drugiej strony psycholog czy psychoterapeuta pracujący w poradni nie musi się martwić o brak pacjentów ani o najem czy reklamę gabinetu. Pacjentów wyszukujących słowa takie jak „psycholog online nfz” nie brakuje, podobnie jak chętnych na darmową czyli refundowaną przez NFZ konsultację. Psychoterapeuci i lekarze w poradniach NFZ mogą liczyć na stały dopływ pacjentów. 

Prywatny ośrodek psychologiczny

Osobną kategorią są prywatne ośrodki psychologiczne, które zrzeszają zazwyczaj od kilku do kilkunastu terapeutów, często różnych, komplementarnych specjalizacji. W ramach jednego zespołu właściciel ośrodka może więc współpracować z psychologami, psychoterapeutami, logopedami, terapeutami SI a nawet lekarzami z zakresu psychiatrii. W ośrodku znajdziemy specjalistów od uzależnień, seksuologów, osób dorosłych, dzieci czy w końcu różnych nurtów. Zdarzają się również ośrodki, w których współpracuje lekarz psychiatra. 

Praca w ośrodku 

Ośrodek udostępnia specjalistom lokale oraz zajmuje się reklamą i pozyskiwaniem klientów. Nie muszą więc oni martwić się o reklamę ani pełen grafik pacjentów. Dodatkowo interdyscyplinarny zespół pozwala na kompleksowe zajęcie się pacjentem. Psychologowie mogą przekazywać sobie pacjentów jeśli ich specjalizacja nie wystarcza na dalszą pomoc pacjentowi. W ramach ośrodka psychoterapeuci organizują również superwizje, mogą rozmawiać o problemach w terapii czy wspólnie uczestniczyć w kursach i doskonaleniu zawodowym. Do ośrodka można się udać również na psychoterapię grupową. Cześć ośrodków specjalizuje się w terapii odwykowej dla dorosłych oferując grupową psychoterapię uzależnień czy terapii DDA. Inne ośrodki będą skupiały się na pracy z dziećmi czy rodzicami. 

Finanse w ośrodku

W dobrze funkcjonujących ośrodkach terapeutycznych terapeuci mogą więc skupić się zaoferowaniu jak najlepszej, fachowej terapii. W zamian za to, podobnie jak w poradni NFZ, ośrodek zatrzymuje dla siebie część opłat za sesje. Jej wysokość zależy od konkretnego miejsca i indywidualnych ustaleń. Spotykane są wartości w przedziale między 15% a 50%. Podobnie jak w prywatnym gabinecie, terapeuci współpracujący z ośrodkiem zazwyczaj prowadzą własną działalność gospodarczą, a zatem nie ominą ich np. składki na ZUS. Z drugiej strony terapia grupowa to możliwość na obniżenie kosztów dla pacjenta i większe wynagrodzenie dla specjalistów, gdzie prowadzący ale też drugi psychoterapeuta otrzymuje pensję.

Ile tygodniowo pracuje terapeuta ?

Zarobki terapeuty będą zależały wprost proporcjonalnie do liczby przepracowanych godzin. Ze względu na charakter pracy i duże obciążenie psychiczne, nie jest jednak możliwa praca w „normalnym”, etatowym wymiarze 40h w tygodniu. Zazwyczaj terapeuci nie są w stanie przyjmować więcej niż 20-25 pacjentów tygodniowo. Zdarzają się jednak rekordziści, którzy dochodzą nawet do 30 pacjentów na tydzień.

Jak odzyskać czas terapeuty?

Etatowi pracownicy biurowi mogą być zaskoczeni. Biorąc jednak pod uwagę jak dużego skupienia wymaga pojedyncza sesja, nie ma się czemu dziwić. W czasie całej sesji terapeuta musi być myślami cały czas obecny i całkowicie skupiony na swoim pacjencie. Jednoczenie tematy poruszane w gabinecie zazwyczaj są dość angażujące emocjonalnie, co zwiększa zmęczenie.

Do czasu pracy psychoterapeuty należy jeszcze doliczyć superwizje. Ich długość zależy od liczby pacjentów. Im więcej pacjentów, tym więcej godzin terapeuta spędzi na superwizjach. W tym zawodzie nie ma formalnych wymogów dot. superwizji ale jest to oczekiwanie w środowisku od osoby na takim stanowisku. 

Ile zarabia psychoterapeuta ?

Stawki na „godzinę” (zwykle 50 minut) wynagradzanych psychoterapeutów będą zależały przede wszystkim od miasta i części Polski, w której przyjmuje dany specjalista. Dodatkowym czynnikiem będą jego umiejętności, wykształcenie oraz doświadczenie. Liczą się również uzyskane certyfikaty czy stopień naukowy. Na wysokość stawki może mieć również wpływ stopień rozpoznawalności i medialności danej osoby oraz jej „marka osobista”. Ostatnim czynnikiem może być język prowadzenia psychoterapii. Wśród psychoterapeutów można znaleźć oferty prowadzenia terapii po angielsku, niemiecku czy hiszpańsku.

W zależności od miasta średnie ceny sesji indywidualnej mogą się kształtować w następujących widełkach:

#MiastoStawka
1Warszawa170 – 250 zł/h
2Kraków160 – 250 zł/h
3 Wrocław160 – 220 zł/h
4Łódź150 – 220 zł/h
5Poznań150 – 220 zł/h
6Gdańsk150 – 220 zł/h
7Lublin150 – 200 zł/h

To, ile zarabia psychoterapeuta, można więc policzyć w następujący sposób: przyjmując 20 pacjentów w tygodniu przy stawce 180 zł/h otrzymujemy miesięczny przychód ww. około 14.400 zł:

180 zł x 20 x 4 = 14.400 zł/m-c

Jest to kwota przy założeniu, że wszyscy pacjenci pojawią się na umówionych spotkaniach (co również może określać kontrakt z pacjentem). Od tak obliczonego dochodu musimy jeszcze odjąć koszt wynajmu gabinetu (1300 – 2000 zł), składki do ZUS zależne od przychodów, koszt superwizji oraz inne koszty administracyjne (księgowość, wyposażenie gabinetu, bieżące opłaty, etc.). 

Ile zarabia psycholog

Średnie wynagrodzenie psychologa w naszym kraju można sprawdzić na podstawie ogólnopolskiego badania wynagrodzeń firmy Sedlak & Sedlak. Wg. badania mediana zarobków to 4680 zł (stan na kwiecień 2023) na próbie 317 osób pracujących głównie w służbie zdrowia. Czy to niskie zarobki? W zestawieniu z psychoterapeutą można odnieść takiej wrażenie. Więcej o tym temacie można przeczytać w naszym wpisie o tym ile zarabia psycholog

Niezależnie czy prowadzisz gabinet czy ośrodek terapeutyczny, zajrzyj do naszego programu DobryGabinet, który pomoże Ci m.in. zapanować nad Twoimi zarobkami, w przejrzysty sposób prezentując Twoje koszty i przychody. Więcej na ten temat może przeczytać w naszym wpisie pt. „Ośrodek terapeutyczny i podliczenia finansów na koniec miesiąca. Poznaj 5 sposobów, jak sobie z tym radzić!”

Aplikacja dla psychoterapeutów

Co dodatkowo może wpływać na zarobki psychoterapeuty?

Czynnikiem, który zwiększa stawkę za sesję, są wspomniane wyżej certyfikaty. Każdy z nurtów psychoterapeutycznych ma swoją własną organizację, która wydaje certyfikat. Lista organizacji i certyfikatów jest dostępna na stronie Polskiej Rady Psychoterapii. Certyfikaty są potrzebnym i ważnym potwierdzeniem profesjonalnych umiejętności danego specjalisty. Niestety jednak nie są one rozpoznawalne przez pacjentów, przez co mogą oni nie rozumieć, dlaczego dany specjalista posiadający dany certyfikat ceni się bardziej.

Paradoksalne w oczach pacjenta większe znaczenie może mieć tytuł naukowy (dr, dr hab. czy prof.) jako potwierdzenie doświadczenia czy profesjonalizmu.

W dobie mediów zwiększenie rozpoznawalności wydaje się dobrym sposobem na podniesienie stawki za godzinę spotkania. Terapeuci występujący w mediach społecznościowych, radiu czy telewizji mogą liczyć na wyższe zarobki. Więcej na temat tego, jakie niesie to korzyści, przeczytasz w naszym wpisie „Terapeuta w mediach społecznościowych: czy warto zakładać profile w Social Media?” Swoją rozpoznawalność możesz także zwiększyć poprzez inne działania promocyjne, o czym piszemy w naszym poradniku w pigułce jak promować gabinet i ośrodek terapeutyczny.

Terapeuci oferujący unikalne umiejętności, jak np. prowadzenie terapii w obcym języku również mogą liczyć na większe zarobki. Prowadzenie terapii w obcym języku sprawdzi się jednak jedynie w większych miastach, w których zapotrzebowanie na tego rodzaju usługi jest znacznie większe, z uwagi na większą liczbę cudzoziemców.

Dodatkowym sposobem na zwiększenie dochodów jest prowadzenie terapii par, która co prawda dłużej trwa, ale jest wyżej wyceniana. Można także zaoferować prowadzenie terapii grupowej, w której koszt terapii dla pojedynczego pacjenta jest mniejszy, a zysk terapeuty jest wyższy ze względu na obecność wielu pacjentów.

Pewnym obejściem lokalnych stawek może być prowadzenie terapii on-line, na którą pacjentów można zdobywać z całej Polski. Ta metoda może jednak nie sprawdzić się u każdego terapeuty czy pacjenta, ponieważ część będzie chciała (nawet raz na jakiś czas) spotkać się z terapeutą w cztery oczy.

Jeśli potrzebujesz pomocy w organizacji Twojego gabinetu i szukasz wygodnej aplikacji na telefon dla terapeutów poczytaj o naszej apce na telefon.

Program do gabinetu

Poczytaj też o tym ile zarabia logopeda!

Podsumowanie

W artykule opisano 3 podstawowe miejsca pracy terapeutów: prywatny gabinet, poradnia zdrowia psychicznego z kontraktem z NFZ oraz prywatny ośrodek psychologiczny. Przedstawiono wady i zalety każdej z tych form wykonywania zawodu, w kontekście pozyskiwania pacjentów, wynagrodzenia oraz kosztów. W artykule wskazano także, ile godzin w tygodniu pracuje psychoterapeuta i jakie są przedziały stawek godzinowych dla największych miast w Polsce. Ponadto w artykule podano również inne czynniki wpływające na zarobki, takie jak znajomość języków obcych, posiadane kompetencje czy certyfikaty.

Oceń artykuł

Spodobał Ci się ten artykuł?

Udostępnij go znajomym!

.

Wybrane dla Ciebie

Porady

Jak otworzyć gabinet psychologiczny?

W dzisiejszych czasach, kiedy coraz więcej osób boryka się z problemami natury psychicznej, wsparcie psychologiczne i psychoterapeutyczne staje się coraz bardziej potrzebne. W tej sytuacji otwarcie własnego gabinetu psychologicznego może dać Ci nie tylko wiele satysfakcji z pomocy innym ludziom, ale także pewne źródło dobrego dochodu. Jednak, aby to zrobić, potrzebna jest nie tylko pasja, lecz również wiedza i doświadczenie biznesowe. Poniżej znajdziesz 10 kroków, które pomogą Ci otworzyć gabinet psychologiczny i skutecznie go prowadzić.