Rozwijaj się z nami

Ubezpieczenie OC dla terapeuty w 2023 r. Zobacz, co da Ci ubezpieczenie, jakie są opcje i czy warto się ubezpieczyć.

14 marca 2023

Jeśli pracujesz w gabinecie z pacjentami, warto pomyśleć o ubezpieczeniu OC dla terapeuty. W artykule opisaliśmy, w jakich sytuacjach ubezpieczenie może się przydać, jakie są jego warianty, ile ono kosztuje oraz czy warto je mieć.

Czym jest ubezpieczenie OC dla terapeuty?

Ubezpieczenie Odpowiedzialności Cywilnej potocznie zwane OC chroni Cię przed kosztami powstałymi w wyniku wyrządzania komukolwiek szkody. Finansowe skutki takiej szkody wyrządzonej osobie trzeciej ponosi wówczas zakład ubezpieczeń, który wystawił polisę OC. Dlatego też to ubezpieczyciel wypłaci odszkodowanie tym, którym wyrządzisz szkodę w związku ze świadczeniem usług terapeutycznych. Ubezpieczenie OC zawsze chroni Cię w danym okresie ustalonym w umowie ubezpieczenia. Ubezpieczyciel zobowiązuje się do pokrycia tylko takich szkód, które zostały wyrządzone lub powstały w takim okresie. Maksymalny poziom odpowiedzialności ubezpieczyciela określa zaś określona kwotowo suma gwarancyjna. Jeżeli łączny poziom wyrządzonych przez Ciebie szkód przekroczy tę kwotę, ubezpieczyciel nie będzie zobowiązany do pokrycia różnicy między sumą gwarancyjna a faktyczną szkodą.

Czy ubezpieczenie OC dla terapeuty jest obowiązkowe?

Część zawodów objętych jest obowiązkowym OC. Są to np. adwokaci, notariusze, architekci, inżynierowie budownictwa. Jeśli jesteś kierowcą, to zapewne wiesz, że także z tytułu posiadania pojazdu mechanicznego musisz wykupić obowiązkowe ubezpieczenie OC.

Przedstawiciele innych zawodów mogą ubezpieczyć się dobrowolnie. Dotyczy to również psychologów, psychoterapeutów, logopedów czy terapeutów SI – nie muszą, ale mogą oni wykupić ubezpieczenie OC.

Wyjątek stanowi sytuacja, gdy wykonujesz swoją pracę w ramach współpracy z NFZ. Wówczas ubezpieczenie OC będzie obowiązkowe.


Chcesz rozwijać swój gabinet? Polub naszą stronę na FB lub Instagramie i zapisz się na newsletter, aby otrzymywać przydatne informacje skierowane do terapeutów!

ubezpieczenie oc dla terapeuty

Kiedy może Ci się przydać ubezpieczenie OC?

Ubezpieczenie OC dla terapeuty najczęściej będzie obejmowało wszystkie czynności, które wykonujesz zawodowo. Nie będzie miało znaczenia czy wykonujesz swoją pracę na etacie, w ramach zlecenia czy własnej działalności gospodarczej. Takie ubezpieczenie przyda się na wypadek:

  • śmierci lub rozstroju zdrowia pacjenta. W przypadku, gdy pacjent dozna śmierci lub rozstroju zdrowia w związku z terapią, ubezpieczenie OC może pomóc w pokryciu kosztów związanych z roszczeniami o odszkodowanie lub zadośćuczynienie. W takiej sytuacji pacjent lub jego rodzina może dochodzić od Ciebie rekompensaty za powstałą szkodę materialną lub niematerialną. Ubezpieczenie OC zapewnia ochronę finansową dla terapeuty w przypadku takich roszczeń.
  • naruszenia dóbr osobistych czy tzw. czystych strat finansowych pacjentów. Psychoterapeuci i psycholodzy mogą narażać się na roszczenia ze strony pacjentów, którzy uważają, że ich prawa zostały naruszone w trakcie leczenia. Może to obejmować naruszenie prywatności, ujawnienie poufnych informacji, czy narażenie pacjenta na szkodę finansową lub reputacyjną. W takich sytuacjach ubezpieczenie OC może pomóc w pokryciu kosztów związanych z takimi roszczeniami.
  • w przypadku gdy pacjent pozwie Cię do sądu. Psychoterapeuta lub psycholog może zostać pozwany do sądu przez pacjenta lub jego rodzinę. W zależności od wariantu ubezpieczenia OC może pokryć także koszty związane z obroną przed takimi roszczeniami, w tym koszty związane z postępowaniem sądowym i konsultacje z prawnikiem.

Przeczytaj wpis o tym, jak promować gabinet lub ośrodek terapeutyczny.


Czego ubezpieczenie może NIE pokryć?

Każde ubezpieczyciel określa listę wyłączeń, które nie są objęte ubezpieczeniem. Warto, abyś przed wykupieniem polisy zapoznał/-a się z taką listą w Twoim towarzystwie ubezpieczeniowym. W przypadku psychologów i psychoterapeutów ubezpieczenie OC nie pokrywa np. szkód wyrządzonych umyślnie (kiedy terapeuta wykonuje coś wbrew ustalonej etyce zawodowej), wskutek terapii eksperymentalnych, osobom bliskim czy np. roszczeń z tytułu nieosiągnięcia celu terapii określonego w kontrakcie.

Jeżeli samemu nie czujesz się na siłach, możesz zwrócić się o pomoc w analizie polisy do prawnika lub własnego agenta ubezpieczeniowego. Potrzebą pomoc w formie konsultacji otrzymasz również w DobrymGabinecie.

Gdzie mogę się ubezpieczyć i ile to kosztuje?

Na rynku znajdziesz kilka towarzystw ubezpieczeniowych, które oferują ubezpieczenia OC przygotowane dla psychologów. Są to m.in: Warta, ERGO Hestia, Inter Ubezpieczenia, Allianz i Compensa. Musimy tutaj zaznaczyć, że wiele z nich oferuje ubezpieczenia OC zawodowe, przygotowane dla „branży medycznej”, do której ubezpieczyciele zaliczają również psychologów. Niektóre z nich nie uwzględniają psychoterapeutów, którzy nie są z wykształcenia psychologami (jak np. Warta). Inne (jak np. Allianz) uznają psychoterapeutów, jeśli nie są oni absolwentami psychologii, ale ukończyli odpowiednie szkolenia lub posiadają wymagane certyfikaty.

Wysokość składki różni się między towarzystwami i jest zależna od sumy ubezpieczenia i wyboru pakietu ochrony prawnej. Można jednak powiedzieć, że koszt rocznego ubezpieczenia OC dla terapeuty wynosi w Polsce zazwyczaj od około 300 zł do kilku tysięcy zł, w zależności od ubezpieczyciela i sumy gwarancyjnej. Konkretną, indywidualną ofertę ubezpieczenia OC przygotuje dla Ciebie agent ubezpieczeniowy lub pracownik zakładu ubezpieczeń. Z ofertą możesz się zapoznać także telefonicznie pod numerami infolinii danych towarzystw ubezpieczeń.

Pod auspicjami Polskiego Towarzystwa Psychologicznego przygotowano ciekawą ofertę ubezpieczenia OC dla psychologów oferowanego przez ERGO Hestia. Niestety nie obejmuje terapeutów, którzy nie ukończyli studiów psychologicznych. Podstawowa ochrona zaczyna się już od 100 zł za roczną składkę.

Czy warto się ubezpieczyć?

Choć zawód psychologa, psychoterapeuty czy logopedy nie jest związany z tak dużym ryzykiem zawodowym jak np. praca lekarza chirurga, to jednak warto pomyśleć o ubezpieczeniu. Może się ono przydać np. na wypadek, gdyby Twój pacjent doznał uszczerbku na zdrowiu czy różnego rodzaju szkód materialnych. Biorąc pod uwagę stosunek wysokości składek do sum gwarancyjnych i różne warianty ubezpieczenia, a także ciągle rosnącą świadomość pacjentów jesteśmy zdania, że wykupienie polisy warto rozważyć. Taka ochrona w gabinecie czy ośrodku może się przydać w najmniej spodziewanym momencie.

Jeśli w Twoim gabinecie czy ośrodku najbardziej nie lubisz administracji, RODO nie jest dla Ciebie oczywiste, męczy Cię żmudne wystawianie faktur na koniec miesiąca i zastanawiasz się jak skutecznie ogarnąć kalendarz spotkań, to wypróbuj nasz program do gabinetu DobryGabinet. Przygotowaliśmy go z myślą o terapeutach i całych ośrodkach, dlatego jest dostosowany do Ciebie i Twojej pracy. Wystawisz fakturę w kilku kliknięciach i od razu wyślesz do pacjenta, a wygodny kalendarz pozwoli Ci zachować porządek spotkań. Dzięki sms’om natomiast Twoi pacjenci nigdy nie zapomną o wizycie i unikniesz „pustych przebiegów”. Pierwsze 14 dni jest całkowicie darmowe – dlatego też bez ryzyka możesz zobaczyć, jak możemy ułatwić Twoją pracę i oszczędzić Twój czas.

Oceń artykuł

Spodobał Ci się ten artykuł?

Udostępnij go znajomym!

.

Wybrane dla Ciebie

Porady

Jak otworzyć gabinet psychologiczny?

W dzisiejszych czasach, kiedy coraz więcej osób boryka się z problemami natury psychicznej, wsparcie psychologiczne i psychoterapeutyczne staje się coraz bardziej potrzebne. W tej sytuacji otwarcie własnego gabinetu psychologicznego może dać Ci nie tylko wiele satysfakcji z pomocy innym ludziom, ale także pewne źródło dobrego dochodu. Jednak, aby to zrobić, potrzebna jest nie tylko pasja, lecz również wiedza i doświadczenie biznesowe. Poniżej znajdziesz 10 kroków, które pomogą Ci otworzyć gabinet psychologiczny i skutecznie go prowadzić.