Rozwijaj się z nami

Ubezpieczenie OC dla terapeuty. Zobacz co da Ci ubezpiecznie, jakie są opcje i czy warto się ubezpieczyć.

14 lutego 2020

Jeśli pracujesz w gabinecie z pacjentami warto pomyśleć o ubezpieczeniu OC dla terapeuty. W artykule opisaliśmy, w jakich sytuacjach ubezpieczenie może się przydać, jakie są warianty, ile to kosztuje oraz czy warto posiadać takie ubezpiecznie.

Czym jest ubezpieczenie OC dla terapeuty?

Ubezpieczenie Odpowiedzialności Cywilnej potocznie zwane OC chroni Ciebie przed kosztami powstałymi w wyniku wyrządzania komukolwiek szkody. Finansowe skutki takiej szkody wyrządzonej osobie trzeciej ponosi wówczas zakład ubezpieczeń, który takie ubezpieczenie wystawił. Dlatego też to ubezpieczyciel wypłaci odszkodowanie tym, którym wyrządzisz szkodę np. w następstwie swojej pracy.

Ubezpieczenie zawierane jest na zadany okres i w tym okresie ubezpieczyciel zobowiązuje się do przejęcia ewentualnych kosztów. Maksymalny zwrot określony jest przez tak zwaną sumę gwarancyjną. Część zawodów objętych jest obowiązkowym OC. Będą to np. adwokaci, notariusze, architekci, inżynierowi budowlani, itp. Jeśli jesteś kierowcą to za pewne wiesz, że z tego tytułu również zobowiązany/-a jesteś do wykupienia obowiązkowego OC. Przedstawiciele innych zawodów mogą ubezpieczyć się dobrowolnie. Dotyczy to również psychologów i psychoterapeutów.


Chcesz rozwijać swój gabinet? Polub naszą stronę na FB i zapisz się na newsletter, aby otrzymywać przydatne informacje skierowane do terapeutów, coachów czy psychologów.


ubezpieczenie oc dla terapeuty

Kiedy może Ci się przydać ubezpieczenie OC?

Ubezpieczenie OC dla psychoterapeuty czy psychologa najczęściej będzie obejmowało wszystkie czynności, które wykonujesz zawodowo. Najczęściej nie będzie miało znaczenia czy wykonujesz swoją pracę na etacie, w ramach zlecenia czy własnej działalności gospodarczej. Taki ubezpiecznie przydaje się na wypadek:

  • śmierci lub rozstroju zdrowia pacjenta. Najczęściej będzie ono również obejmowało odszkodowanie lub zadośćuczynienie dla pacjenta,
  • OC może Cię również chronić w przypadku naruszenia dóbr osobistych czy tzw. czystych strat finansowych pacjentów,
  • W przypadku gdy pacjent pozwie Cię do sądu, ponieważ część ubezpieczeń zapewnia konsultacje prawne i/lub pokrycie kosztów związanych z postępowaniem sądowym,

Jeżeli wykonujesz swoją pracę w ramach współpracy z NFZ wówczas obowiązkowo będziesz musiał/-a wykupić ubezpieczenie OC dla Ciebie i ew. Twojej działaności.

Czego ubezpieczenie może NIE pokryć?

Każde ubezpieczyciel określa listę wyłączeń, które nie są objęte ubezpieczeniem. Warto, abyś przed wykupieniem polisy zapoznał/-a się z listą wyłączeń w Twoim towarzystwie ubezpieczeniowym. Najczęściej w wyłączeniach w przypadku psychologów i psychoterapeutów znajdziesz winę umyślną (kiedy terapeuta wykonuje coś wbrew ustalonej etyce zawodowej), skutki terapii eksperymentalnej, szkody wyrządzone osobom bliskim czy np. roszczeń z tytułu nieosiągnięcia celu terapii określonego w kontrakcie.

Gdzie mogę się ubezpieczyć i ile to kosztuje?

Na rynku znajdziesz kilka towarzystw ubezpieczeniowych, które oferują ubezpieczenia OC przygotowane dla psychologów. Są to: Warta, ERGO Hestia, Inter Ubezpieczenia, Allianz i Compensa. Musimy tutaj zaznaczyć, że wiele z nich oferuje ubezpieczenia OC zawodowe, przygotowane dla „branży medycznej” do której zalicza również psychologów. Niektóre z nich nie uznają psychoterapeutów, którzy nie są z wykształcenia psychologami (jak np. Warta). Inne (jak np. Allianz) uznają psychoterapeutów jeśli nie są oni absolwentami psychologii ale odebrali odpowiednie szkolenia i certyfikaty.

Wysokość składki różni się między towarzystwami i jest zależna od sumy ubezpieczeń i wyboru pakietu ochrony prawnej. Ceny wahają się od 81 zł w najniższych pakietach do 200-300 zł rocznie przy sumie ubezpieczeń do 200.000 zł i pomocy prawnej. Konkretną stawkę OC przygotuje dla Ciebie indywidualnie agent ubezpieczeniowy, do którego odeśle Cię infolinia. Niestety, dopiero po kontakcie z nim możesz się dowiedzieć ile będzie Cię kosztować Twoje ubezpieczenie.

Na stronie Polskiego Towarzystwa Psychologicznego można znaleźć ciekawą ofertę skierowaną do psychologów. Artykuł pochodzi z 2016 i nie wskazuje już na aktualną stronę. Teraz strona docelowa oferty ubezpieczenia znajduje się tutaj i jest to oferta przygotowana dla psychologów przez towarzystwo ERGO Hestia. Niestety nie obejmuje terapeutów, którzy nie ukończyli studiów psychologicznych. Podstawowa ochrona zaczyna się już od 100 zł za roczną składkę.

Czy warto się ubezpieczyć?

Choć zawód psychologa czy terapeuty nie jest związany z tak dużym ryzykiem zawodowym jak np. praca lekarza chirurga kardiologa to jednak warto pomyśleć o ubezpieczeniu. Może się to przydać np. na wypadek gdyby Twój pacjent doznał uszczerbku na zdrowiu czy różnego rodzaju szkód materialnych. Biorąc pod uwagę wysokość składki i różne warianty ubezpieczenia wydaje nam się, że warto rozważyć wykupienie polisy. Taka ochrona w gabinecie może się przydać w najmniej spodziewanym momencie.

Jeśli w Twoim gabinecie najbardziej nie lubisz administracji, RODO nie jest dla Ciebie oczywiste, męczy Cię żmudne wystawiania faktur na koniec miesiąca i zastanawiasz się jak skutecznie ogarnąć kalendarz spotkań to wypróbuj nasz program do gabinetu DobryGabinet. Przygotowaliśmy go z myślą o terapeutach dlatego jest dostosowany do Ciebie i Twojej pracy. Wystawisz fakturę w kilku klikach i od razu wyślesz do pacjenta, gotowe druki RODO wydrukujesz i podpisane przechowasz w aplikacji, a wygodny kalendarz pozwoli Ci zachować porządek spotkań. Pierwsze 30 dni jest całkowicie darmowe – dlatego też bez ryzyka możesz zobaczyć jak możemy ułatwić Twoją pracę i oszczędzić Twój czas.

Oceń artykuł

Spodobał Ci się ten artykuł?

Udostępnij go znajomym!

.

Wybrane dla Ciebie