Rozwijaj się z nami

Czy dostałem/am zwolnienie z ZUS? A może tylko na ten m-c? Jak to sprawdzić? Czy muszę składać ponownie wniosek?

27 maja 2020

Ten krótki wpis będzie dotyczył zwolnienia z ZUS, o którym pisaliśmy w poprzednim wpisie. Jeśli zgłosiłeś/-aś się do zwolnienia z ZUS na okres 3 m-cy być może ZUS wysłał do Ciebie informacje o tym, że w danym miesiącu dostałeś/-aś zwolnienie. Czy ponownie powinieneś/-aś złożyć wniosek na kolejny m-c?

W ramach tarczy antykryzysowej ZUS umożliwił zniesienie składki ZUS na okres 3 m-cy. Abyś mógł/-a uzyskać zwolnienie należało wypełnić odpowiedni wniosek i wysłać go do ZUSu. Dokładne kroki opisaliśmy w jednym z poprzednich wpisów.

Jeśli dobrze wypełniłeś/-aś wniosek to ZUS wysłał do Ciebie informacje w kolejnym miesiącu, że przyznaje Ci zwolnienie ze składki w danym miesiącu. U wielu osób pojawia się pytanie dlaczego dostałem/-am powiadomienie o zwolnieniu z jednego miesiąca skoro składałem/-am na 3 m-ce? Czy ponownie muszę złożyć wniosek, aby dostać zwolnienie w kolejnym miesiącu?

Tego typu pytania pojawiają się dość często dlatego wyjaśniamy: nie – nie trzeba wypełniać wniosku ponownie. ZUS co miesiąc, na podstawie wniosku o zwolenienie na okres 3 m-cy będzie Cię informował o przyznaniu zwolnienia na dany m-cy. Nie oznacza to więc, że musisz ponownie wypełniać i wysyłać wniosek. Z każdym kolejnym miesiącem w okresie tych 3 m-cy ZUS poinformuje Cię że zwolnienie Ci się należy.

Skąd wiadomo czy dostałem zwolnienie?

Jeśli nie wiesz czy dostałeś/-aś zwolnienie z ZUSu możesz to łatwo sprawdzić na stronie ZUSu logując się do PUE. W wiadomościach będzie widoczna informacja o zwolnieniu. Jeśli nie masz takiej informacji, ale składałeś/-aś wniosek o zwolnienie może to wynikać z kilku rzeczy. Jedną z nim może być fakt, iż ZUS nie przetworzył jeszcze Twojego pisma i nie wydał decyzji. W związku z tym na Twoim koncie może pojawić się należność za niezapłacone składki. Zostanie ona jednak anulowana w momencie gdy Twój wniosek zostanie zatwierdzony. Jeśli jednak ten stan utrzymuje się zbyt długo warto skontaktować się z ZUSem. Należy wówczas dopytać z czego wynika opóźnienie i czy wniosek został prawidłowo wysłany.

Ty też nie lubisz spraw administracyjnych?

zarządzanie gabinetem psychologicznym

Jeśli chcesz być na bieżąco z informacji ważnymi dla prowadzenia gabinetu psychologa, psychoterapeuty, logopedy czy coacha zapisz się na nasz newsletter. DobryGabinet to również program, który pomaga w zarządzaniu i administracją Twoim gabinetem. To bezpieczne miejsce na notatki, które możesz dodać jako zdjęcie z telefonu wprost z aplikacji. Mamy też kalendarz stworzony pod Twoje potrzeby, możliwość wystawiania faktur czy gotowa klauzula RODO. I wiele więcej. Wypróbuj 30 dni całkowicie za darmo!

Oceń artykuł

Spodobał Ci się ten artykuł?

Udostępnij go znajomym!

.

Wybrane dla Ciebie

Porady

Jak otworzyć gabinet psychologiczny?

W dzisiejszych czasach, kiedy coraz więcej osób boryka się z problemami natury psychicznej, wsparcie psychologiczne i psychoterapeutyczne staje się coraz bardziej potrzebne. W tej sytuacji otwarcie własnego gabinetu psychologicznego może dać Ci nie tylko wiele satysfakcji z pomocy innym ludziom, ale także pewne źródło dobrego dochodu. Jednak, aby to zrobić, potrzebna jest nie tylko pasja, lecz również wiedza i doświadczenie biznesowe. Poniżej znajdziesz 10 kroków, które pomogą Ci otworzyć gabinet psychologiczny i skutecznie go prowadzić.