Rozwijaj się z nami

Czym jest superwizja? Jakie znaczenia ma superwizja w psychoterapii?

31 marca 2023

W tym wpisie omówimy czym jest superwizja, jakie jest jej znaczenie w psychoterapii oraz jak superwizja przebiega w praktyce klinicznej. Zaczynamy!

Co to superwizja?

Superwizja jest procesem refleksji i uczenia się, który ma na celu podniesienie jakości usług psychoterapeutycznych świadczonych przez specjalistów zdrowia psychicznego. Jest to proces ciągły, który towarzyszy terapeucie na różnych etapach kariery zawodowej. Polega na regularnych spotkaniach z bardziej doświadczonym terapeutą, który tworzy bezpieczne i wspierające środowisko, umożliwiające młodszemu stażem terapeucie omówienie swojej pracy klinicznej, rozwiązywanie trudnych przypadków oraz otrzymywanie informacji zwrotnych na temat swojej praktyki.

Rolą superwizora jest wspieranie i prowadzenie mniej doświadczonego terapeuty w rozwijaniu jego umiejętności, wiedzy i tożsamości zawodowej. Może on udzielać wskazówek dotyczących technik klinicznych, kwestii etycznych oraz rozwoju osobistego i zawodowego. Celem superwizji jest więc zwiększenie umiejętności terapeuty oraz poprawa jakości opieki nad klientami!

Znaczenie superwizji w psychoterapii

Superwizja odgrywa znaczącą rolę w prowadzeniu skutecznej psychoterapii. Oto jej główne cele:

  • Wzmacnianie umiejętności klinicznych: zapewnia terapeutom przestrzeń do refleksji nad ich praktyką kliniczną oraz otrzymywania informacji zwrotnych i pozwala na rozwijanie umiejętności.
  • Zapewnienie etycznej praktyki: odgrywa istotną rolę w upewnieniu się, że terapeuci praktykują w sposób etyczny i odpowiedzialny. Superwizorzy mogą omawiać dylematy etyczne i upewniać się, że terapeuci przestrzegają standardów zawodowych.
  • Udzielanie wsparcia i wskazówek: jako że praca psychoterapeuty bywa obciążająca emocjonalnie, superwizja służy temu, by zapewnić bezpieczne i wspierające środowisko, w którym terapeuci mogą rozmawiać o swoich zagwozdkach i emocjach!
  • Wspieranie rozwoju zawodowego: tego rodzaju praktyka jest także ważną częścią ciągłego rozwoju zawodowego. Daje ona terapeutom możliwość otrzymania informacji zwrotnej na temat choćby określenia obszarów do poprawy.

Przeczytaj także: Jak terapeuta może zwiększyć zarobki?


Jak może wyglądać superwizja?

Superwizja może być prowadzona na różne sposoby: może to być superwizja indywidualna, grupowa lub koleżeńska.

Podczas superwizji indywidualnej superwizor pracuje jeden na jeden z mniej doświadczonym terapeutom, udzielając mu informacji zwrotnych. Superwizja grupowa polega na współpracy grupy terapeutów z superwizorem, superwizja koleżeńska z kolei to nic innego jak współpraca dwóch lub więcej terapeutów.

Superwizja może być prowadzona osobiście, przez telefon lub online. Forma i częstotliwość superwizji może się różnić w zależności od potrzeb terapeuty i wymogów jego zawodu!


Przeczytaj także: Jak skutecznie promować ośrodek lub gabinet?


Czy każdy terapeuta musi uczestniczyć w superwizji?

W Polsce zawód psychoterapeuty nie doczekał się jeszcze regulacji prawnej – opisaliśmy dokładnie ten problem w jednym z naszych wpisów.

Co za tym idzie, konieczność lub brak konieczności uczestniczenia w superwizji nie jest w żaden sposób opisana prawnie. Niemniej, większość organizacji zrzeszających psychoterapeutów tego wymaga. Bez wątpienia jednak, regularne uczestnictwo w superwizji niesie ze sobą tylko korzyści i dobrze świadczy o psychoterapeucie.

Podsumowanie

Superwizja jest bardzo ważnym elementem psychoterapii. Zapewnia wsparcie, wskazówki i informacje zwrotne dla terapeutów. Pomaga im rozwijać umiejętności kliniczne i zapewnić etyczną praktykę! W związku z tym, istotne jest, aby terapeuci angażowali się w regularną superwizję w trakcie swojej kariery po to, żeby zapewnić swoim klientom najwyższą jakość opieki.

Oceń artykuł

Spodobał Ci się ten artykuł?

Udostępnij go znajomym!

.

Wybrane dla Ciebie

Porady

Jak otworzyć gabinet psychologiczny?

W dzisiejszych czasach, kiedy coraz więcej osób boryka się z problemami natury psychicznej, wsparcie psychologiczne i psychoterapeutyczne staje się coraz bardziej potrzebne. W tej sytuacji otwarcie własnego gabinetu psychologicznego może dać Ci nie tylko wiele satysfakcji z pomocy innym ludziom, ale także pewne źródło dobrego dochodu. Jednak, aby to zrobić, potrzebna jest nie tylko pasja, lecz również wiedza i doświadczenie biznesowe. Poniżej znajdziesz 10 kroków, które pomogą Ci otworzyć gabinet psychologiczny i skutecznie go prowadzić.