Rozwijaj się z nami

Jak terapeuta znajduje pacjentów? Czyli 4 praktyczne sposoby na rozwój działalności terapeutycznej.

24 lutego 2023

Zawód terapeuty bywa postrzegany jako wrażliwy i intymny, co sprawia, że często specjaliści mają obawy przed reklamowaniem swoich usług. W dzisiejszych czasach warto jednak polegać zarówno na tradycyjnych, jak i bardziej nowoczesnych metodach pozyskiwania klientów, jako że mogą być równie skuteczne a przy tym etyczne także dla specjalistów z dziedziny zdrowia psychicznego. Jak zatem terapeuta znajduje pacjentów? Gdzie ich szukać i od czego zacząć? Przejdźmy razem przez 4 najważniejsze aspekty.

Poczta pantoflowa

Dobry specjalista obroni się sam. Jak już rozhulasz swój biznes, siłą rzeczy będziesz polecany. Jeśli terapeuta oferuje dobrą jakość usług, klienci zwykle zaczynają polecać go dalej swoim znajomym i rodzinie. Dlatego ważne jest, aby terapeuci dbali o jakość świadczonych usług oraz byli sympatyczni i pomocni w kontakcie z klientami. Klienci chętnie dzielą się pozytywnymi doświadczeniami z terapii, a specjalista z powołania jest rozchwytywany.

Nie zapominaj jednak, że poczta pantoflowa działa w obie strony. Jeśli terapeuta nie zapewnia wysokiej jakości usług lub jego podejście do pracy jest nieodpowiednie, to negatywne opinie rozprzestrzenią się równie szybko. Dbaj o każdego pacjenta! 

W przypadku specjalistów z dziedziny zdrowia psychicznego, poczta pantoflowa często jest najskuteczniejszą formą reklamy.

Jak terapeuta znajduje pacjentów? Pocztą pantoflową! 

Rekomendacje od innych terapeutów lub profesjonalistów z branży zdrowia psychicznego

Polecenia od innych terapeutów to również bardzo skuteczny sposób na zdobycie nowych klientów. Jak możesz nawiązać z nimi kontakty i pozytywne relacje?

  • na różnego rodzaju konferencjach i szkoleniach dla specjalistów z branży,
  • podczas superwizji,
  • na spotkaniach grup wsparcia,
  • w sieciach społecznych online (takich jak grupy na Facebooku, LinkedIn).

Terapeuci często polecają innych specjalistów swoim pacjentom, gdy nie są w stanie pomóc im z konkretnymi przypadłościami lub gdy uważają, że inny terapeuta będzie lepiej dopasowany do potrzeb pacjenta. Terapeuci z chęcią przekażą pacjenta w inne, bezpieczne i sprawdzone ramiona, także gdy sami mają już zapełniony grafik.

Jak terapeuta znajduje pacjentów? Poznając innych terapeutów i tworząc sieć rekomendacji! 

Tworzenie i utrzymywanie aktywnego profilu na portalach społecznościowych

Przestrzeń online zapewnia Ci możliwość dotarcia do pacjentów na znacznie szerszą skalę niż tylko w obrębie Twojego miasta. Terapeuta może pokazać się pacjentom za pośrednictwem różnych kanałów: Facebook, Instagram, LinkedIn, czy nawet TikTok.

Warto jednak pamiętać, że prowadzenie aktywnego profilu na portalach społecznościowych wymaga czasu, wysiłku i zaangażowania. Każdy terapeuta powinien mieć świadomość, że publikowanie treści w sieci wiąże się z pewnym ryzykiem, a każda publikacja może mieć wpływ na jego wizerunek. Dlatego ważne jest, aby pamiętać o zachowaniu profesjonalizmu i etyki zawodowej w Internecie.

Zanim zaczniesz cokolwiek publikować, zapoznaj się w regulaminem Facebooka, który jest dość surowy względem postów publikowanych przez przedstawicieli branży terapeutycznej lub medycznej.

Jak terapeuta znajduje pacjentów? Za pośrednictwem mediów społecznościowych!

Jeśli prowadzenie profili w mediach społecznościowych nie jest Twoją mocną stroną, przeczytaj nasz wpis o promocji terapeuty! Wierz nam, każdy może to robić!

Bądź tam, gdzie szukają Cię najczęściej: wyszukiwarka Google

Obecnie większość ludzi korzysta z wyszukiwarki Google jako pierwszego źródła informacji, również w kwestii szukania specjalisty. Jeśli czegoś potrzebujemy, po prostu wpisujemy to w Google. Dlatego ważne jest, aby terapeuci byli obecni w wynikach wyszukiwania, co znacznie zwiększa szansę na pozyskanie nowych pacjentów. Warto zadbać o zoptymalizowanie swojej strony internetowej pod kątem wyszukiwarki (jeśli terapeuta takową posiada) tak, aby znalazła się wysoko w wynikach wyszukiwania. Dopilnuj też, żeby dane kontaktowe były łatwo dostępne na stronie, a treści na niej zawarte były atrakcyjne dla potencjalnych pacjentów. W ten sposób terapeuta może zwiększyć swoją widoczność w internecie i pozyskać nowych pacjentów.

Jak terapeuta znajduje pacjentów? Wyskakuje w Google!

A o tym, jak pozycjonować wizytówkę Google, przeczytasz w naszym praktycznym poradniku!

Podsumowanie

W tym artykule omówiliśmy 4 najskuteczniejsze sposoby dotarcia do pacjentów i pozyskiwania ich. Część z nich należy do bardziej tradycyjnych (jak poczta pantoflowa), część z kolei wymaga zaangażowania się w sprawy internetowe.

Oceń artykuł

Spodobał Ci się ten artykuł?

Udostępnij go znajomym!

.

Wybrane dla Ciebie

Porady

Jak otworzyć gabinet psychologiczny?

W dzisiejszych czasach, kiedy coraz więcej osób boryka się z problemami natury psychicznej, wsparcie psychologiczne i psychoterapeutyczne staje się coraz bardziej potrzebne. W tej sytuacji otwarcie własnego gabinetu psychologicznego może dać Ci nie tylko wiele satysfakcji z pomocy innym ludziom, ale także pewne źródło dobrego dochodu. Jednak, aby to zrobić, potrzebna jest nie tylko pasja, lecz również wiedza i doświadczenie biznesowe. Poniżej znajdziesz 10 kroków, które pomogą Ci otworzyć gabinet psychologiczny i skutecznie go prowadzić.