Rozwijaj się z nami

Dobre praktyki pracy zdalnej dla terapeuty czy coacha: zobacz co koniecznie musisz sprawdzić przed i w trakcie sesji. Pobierz gotową check-listę!

17 kwietnia 2020

Prowadzisz terapię on-line? Masz kłopoty z połączeniem, Twój pacjent nie potrafi się odnaleźć, a cenny czas tracicie na sprawy techniczne? Specjalnie dla Was przygotowaliśmy dobre praktyki pracy zdalnej dla terapeutów i coachów do sprawdzenia i ustalenia przed sesję. Zobacz jak możesz usprawniać terapię on-line!

Po co dobre praktyki pracy zdalnej dla terapeuty czy coacha?

Z naszych informacji wynika, że w czasach pandemii Covid-19 wielu z Was przeszło na prowadzenie terapii on-line. W poprzednich wpisach pisaliśmy o narzędziach do pracy zdalnej dla indywidualnych terapeutów oraz narzędziach do pracy z grupami. Z naszych informacji wynika, że wielu z Was traci cenny czas na sprawy techniczne. Dlatego też przygotowaliśmy dla Was listę dobrych praktyk pracy zdalnej dla terapeuty czy coacha, która pomoże Wam uniknąć typowych problemów tego typu spotkań.

Przed rozpoczęciem sesji on-line

Do pracy zdalnej potrzebny jest szybki i stabilny internet. Jak sprawdzić czy Twój internet jest wystarczająco szybki? Możesz wykonać darmowy test prędkości Twojego internetu. Podobny test prędkości oferuje również Google. Jaka prędkość jest wystarczająca? W zależności od programu, z którego korzystacie minimalne wymagania na prędkość zaczynają się od 0.6 Mbps. Wiadomo, że im szybciej tym lepiej. W praktyce prędkości w granicach 3 Mbps powinny być w zupełności wystarczające. Pamiętaj, że odpowiednią prędkość musi również spełniać internet Twojego pacjenta!

Dobre praktyki pracy zdalnej terapeuty zakładają, że masz szybki internet.

Najczęściej do prowadzenia sesji będziesz używać swojego laptopa. Pamiętaj, aby był on naładowany a najlepiej podłączony do ładowarki na czas trwania Waszego spotkania. Jeśli prowadzisz terapię on-line z telefonu koniecznie sprawdź poziom naładowania telefonu i w razie potrzeby również zadbaj o ładowarkę.

W przypadku połączeń wideo ważne jest właściwe ustawienie kamery. Pamiętaj, aby kamera była zwrócona na Ciebie, a nie np. na sufit. Jeśli prowadzisz sesję on-line z telefonu ustaw przed sesją telefon tak aby pacjent dobrze Cię widział. Odpowiedni stojak możesz wykonać samemu, np. z klocków lego 😉

Stojak na telefon z klocków - dobre praktyki pracy zdalnej dla terapeutów. Bądź widoczny dla pacjenta, nawet przez telefon.

Oczywiście warto zadbać o właściwe tło za Tobą, dobre oświetlenie Twojej twarzy no i oczywiście ciszę i spokój. Koniecznie ustal z domownikami zasady w trakcie Twojej pracy.

Dobrym pomysłem będzie wyposażenie się w mikrofon i słuchawki tak abyś tylko Ty słyszał/-a co mówi do Ciebie Twój pacjent. Tak jak przed każdym spotkaniem warto sprawdzić czy masz wyciszony telefon.

Pamiętaj również o tym, aby przed każdym spotkaniem wysłać pacjentowi zaproszenie do spotkania on-line z danymi do połączenia. Warto również poprosić go o nawiązania połączenia na 3 minuty przed Waszą ustaloną godziną. Dzięki temu punktualnie o czasie możecie zaczynać rozmowę a nie procedury wdzwaniania.

Na początku sesji

Na początku sesji - dobre praktyki pracy zdalnej dla terapeutów czy coachów.

Udało się – rozpoczęliście sesję i wydaje się, że wszystko działa. Na początku warto jednak sprawdzić czy obie strony się słyszą i widzą bez opóźnień. Dobrym pomysłem będzie określenie co zrobicie jeśli połączenie się przerwie. Czy Ty dzwonisz do pacjenta czy on do Ciebie? Co zrobicie jeśli internet przestanie działać? Czy masz pod ręką aktualny numer telefonu do pacjenta a on do Ciebie? Do kiedy możecie rozmawiać i co zrobicie jeśli sesja się nie odbędzie? Pamiętaj również, aby sprawdzić czy jesteście jedynymi osobami na tym połączeniu.

Ważne jest również sprawdzenie z pacjentem czy czuje się komfortowo w sytuacji wirtualnego spotkania. Czy nie ma obaw i obiekcji dotyczących sesji on-line? Czy pacjent ma wystarczająco dużo prywatności do przeprowadzenia sesji, czy nie przeszkadzają mu domownicy i jego otoczenie?

Tele-konferencja rządzi się swoimi prawami. Poproś pacjenta o wyraźne mówienie. Zasygnalizuj również, że chętnie powtórzysz jeśli będziesz niezrozumiały/-a ze względu na jakość połączenia.

Jeśli prowadzisz notatki w trakcie spotkania poinformuj pacjenta o tym, że możesz na chwilę zerkać w inną stronę (na kartkę przed tobą), aby coś zapisać. Warto również wyjaśnić z pacjentem wszelkie inne pytanie dotyczące tego trybu spotkania jakie tylko mu się nasuwają.

Gotowa check-list do pobrania

Wszystkie te zalecenia możesz znaleźć na naszej liście do pobrania dla Ciebie za darmo poniżej. Kliknij na obrazek aby ją pobrać. Możesz ją pobrać i np. wydrukować. W ten sposób łatwiej Ci będzie pamiętać o dobrych praktykach przed i w trakcie sesji. Mamy nadzieję, że lista będzie dla Ciebie przydatna!

Dobre praktyki pracy zdalnej dla terapeuty czy coacha - gotowa lista do pobrania.

Podsumowanie

Jeśli przeniosłeś/-aś swoje spotkania do świata wirtualnego pamiętaj o kilku zasadach przydatnych w prowadzeniu spotkań on-line. Przygotowaliśmy dla Ciebie check-listę, która w jednym miejscu zbiera dobre praktyki pracy zdalnej dla terapeuty czy coacha. Listę możesz pobrać i wydrukować.

Jeśli spodobał Ci się ten wpis zajrzyj na naszego bloga i zapisz się na nasz newsletter, aby w przyszłości nie przegapić kolejnych postów. Piszemy o wszystkim co może Ci się przydać aby rozwijać swój gabinet. Możesz to zrobić podając swojego maila poniżej.

DobryGabinet 50% taniej

Oceń artykuł

Spodobał Ci się ten artykuł?

Udostępnij go znajomym!

.

Wybrane dla Ciebie

praca on-line

Jak otworzyć gabinet psychologiczny?

W dzisiejszych czasach, kiedy coraz więcej osób boryka się z problemami natury psychicznej, wsparcie psychologiczne i psychoterapeutyczne staje się coraz bardziej potrzebne. W tej sytuacji otwarcie własnego gabinetu psychologicznego może dać Ci nie tylko wiele satysfakcji z pomocy innym ludziom, ale także pewne źródło dobrego dochodu. Jednak, aby to zrobić, potrzebna jest nie tylko pasja, lecz również wiedza i doświadczenie biznesowe. Poniżej znajdziesz 10 kroków, które pomogą Ci otworzyć gabinet psychologiczny i skutecznie go prowadzić.