Rozwijaj się z nami

Zmiany podatkowe w 2020 roku dla terapeutów i coachów. Zobacz, jakie przepisy dotyczą Ciebie!

9 stycznia 2020

Rok 2020 rozpoczął się szeregiem zmian w obszarze rozliczania podatków. Obejmują one także psychoterapeutów i coachów.Wiele z nich może być na pierwszy rzut oka niejasnych i mylących. Dlatego właśnie przygotowaliśmy podsumowanie zmian podatkowych, które weszły w życie wraz z początkiem roku. Zobacz zatem, co konkretnie będzie Cię obowiązywać od 1.01.2020 r., biorąc pod uwagę, że prowadzisz gabinet jako psychoterapeuta, psycholog bądź coach.


Jeśli chcesz być na bieżąco ze zmianami w prawie, fiskusie czy innych kwestiach, które opisujemy na tym blogu zapraszamy Cię, abyś dołączył do naszego newslettera. Możesz to zrobić przechodząc na dół na tej strony. Dzięki temu nie przegapisz takich informacji jak zmiany podatkowe w 2020 roku. Zapraszamy również do polubienia naszej strony na Facebooku.


NIP na paragonie

NIP na paragonie

W poprzednim wpisie na blogu opisaliśmy zmianę dotyczącą NIPu na paragonie. W skrócie zmiana ta dotyczy przedsiębiorców, którzy wystawiają paragon innemu podmiotowi gospodarczemu. Dotychczas na podstawie paragonu można było ubiegać się o fakturę. Od początku 2020 roku nie jest to możliwe jeśli na oryginalnym paragonie nie było NIPu klienta. Zmiany podatkowe 2020 roku to właśnie konieczność dodania NIPu na paragonie. Co to oznacza dla terapeutów czy coachów? Czy konieczna jest wymiana kasy fiskalnej na taką która drukuje NIP? Nie jest to konieczne! Takie paragony dotyczą wyłącznie klientów w gabinecie, którzy sami prowadzą działalność gospodarczą. Opisaliśmy ten przypadek we wspomnianym artykule dot. NIPu na paragonie. Dla takich klientów wystarczy wystawić fakturę zamiast paragonu. Możesz to w szybki i łatwy sposób zrobić w naszym programie do obsługi gabinetu . Tak wystawioną fakturę możesz od razu jednym kliknięciem wysłać do swojego pacjenta.

Wyślij fakturę z DobregoGabinetu
DobryGabinet oszczędza Twój czas dzięki łatwemu generowaniu faktur i wysyłaniu mailem do pacjenta bezpośrednio z programu!

Twój indywidualny mikrorachunek podatkowy

Zmiany podatkowe w 2020 roku to również obowiązek posiadania tzw. mikrorachunku podatkowego. Jeśli jeszcze nie czytałeś/-aś poprzedniego wpisu o mikrorachunku podatkowym dla terapeutów zapraszamy do lektury krótkiego tekstu na ten temat. Opisaliśmy w nim, iż od początku 2020 roku każdy przedsiębiorca, a zatem również terapeuci i coachowie prowadzący działalność gosp. muszą posiadać mikrorachunek podatkowy. Można go wygenerować w specjalnym generatorze na stronie ministerstwa finansów. Na tak wygenerowany rachunek należy odprowadzać wszystkie zaległości z tytułu podatku CIT, PIT oraz VAT. W przypadku terapeutów, którzy wystawiają faktury bez VATu, na mikrorachunek podatkowy będą wysyłać wyłącznie należności podatkowe z tytułu podatku PIT. Ponieważ rachunek jest indywidualny dla każdego podatnika nie będzie już przypadków pomieszania rachunku, urzędu czy tytułu płatności. Natomiast jeśli Urząd Skarbowy stwierdzi jakąś należność to w pierwszej kolejności środki kierowane na mikrorachunek podatkowy będzie pobierał na zaspokojenie tych zaległości. Warto o tym pamiętać przy ewentualnych zaległościach i kolejnych wpłatach.

Inne zmiany podatkowe w 2020 roku

Nie są to wszystkie zmiany podatkowe w 2020 roku, jakie czekają na przedsiębiorców, a zatem również na terapeutów czy coachów prowadzących swoje gabinety. Kolejną, jest wprowadzenie tak zwanej „białej listy” podatników VAT. W przypadku tej zmiany chodzi o to, aby kontrahenci handlujący między sobą towarami czy usługami, od których odprowadzany jest VAT używali do przelewów wyłącznie potwierdzonych rachunków bankowych. Takie potwierdzenie i dane kontrahenty może sprawdzić właśnie na białej liście, którą publikuje ministerstwo finansów. Jeśli zastanawiasz się czy ta zmiana Ciebie nie dotyczy skoro nie płacisz podatku VAT to możesz być w błędzie. Z publikacji w aktualnościach poradnika przedsiębiorcy MF również przedsiębiorcy zwolnieni z VATu powinni rejestrować swoje rachunki. Ale uwaga – biała lista dotyczy wyłącznie kontrahentów którzy dokonują płatności na kwoty powyżej 15 tys. zł za jedną płatność. Dlatego też w normalnej sytuacji biała lista nie dotyczy terapeutów i coachów.

Podsumowanie

Dodatkowy miesiąc za darmo w prezencie!
Photo by Ekaterina Shevchenko on Unsplash

W artykule opisaliśmy zmiany podatkowe w 2020 roku, które mają wpływ na pracę terapeutów i coachów. Nie są to jedyne zmiany, jakie weszły w życie, ale tylko te opisane mogą mieć obecnie wpływ na sposób rozliczania się tych dwóch grup zawodowych. Z pewnością niebawem doczekamy się dalszych zmian, dlatego też warto zapisać się do naszego newslettera (na dole tej strony) oraz śledzić nasz profil na facebooku. Oprócz bloga DobryGabinet to również program, który pozwala oszczędzać czas, dba o bezpieczeństwo danych i ułatwia administrację gabinetu. Będziesz na bieżąco z terminami, wygodnie sporządzisz notatkę ze spotkania czy przypomnisz sobie poprzednią sesję, poza tym szybko wystawisz fakturę czy zapewnisz sobie zgodność z RODO. Możesz prowadzić gabinet właściwie bez jednej kartki papieru i skupić się na klientach, a nie administracji.

Dla wszystkich, którzy zapiszą się w styczniu na nasz newsletter mamy miłą niespodziankę: dodatkowy darmowy miesiąc na skorzystanie z naszego programu! Wypróbuj go już dziś!

Oceń artykuł

Spodobał Ci się ten artykuł?

Udostępnij go znajomym!

.

Wybrane dla Ciebie

Podatki

Jak otworzyć gabinet psychologiczny?

W dzisiejszych czasach, kiedy coraz więcej osób boryka się z problemami natury psychicznej, wsparcie psychologiczne i psychoterapeutyczne staje się coraz bardziej potrzebne. W tej sytuacji otwarcie własnego gabinetu psychologicznego może dać Ci nie tylko wiele satysfakcji z pomocy innym ludziom, ale także pewne źródło dobrego dochodu. Jednak, aby to zrobić, potrzebna jest nie tylko pasja, lecz również wiedza i doświadczenie biznesowe. Poniżej znajdziesz 10 kroków, które pomogą Ci otworzyć gabinet psychologiczny i skutecznie go prowadzić.